Podle aktuálních informací Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) se nemocnost akutními respiračními infekcemi (ARI – soubor akutních onemocnění postihujících dýchací cesty a chřipku) na území Prahy mírně zvýšila, přičemž nejvýraznější vzestup byl zaznamenán u dětí mezi šesti a čtrnácti lety. „Nemocnost ARI je srovnatelná se stejným obdobím loňského roku, celkově je nadále na nízké úrovni, ale předpokládáme, že se trend v následujících týdnech změní a nemocnost začne stoupat,“ popisuje aktuální stav v Praze ředitel HSHMP Jan Jarolímek. Jak se proti nákazám chránit a proč je důležité chřipku nepřecházet?
Galerie: Lidové recepty proti nachlazení a chřipce z celého světa
Zemřít na chřipku není tak výjimečné, jak se zdá
„Podle údajů Světové zdravotnické organizace, které zohledňují vyšetření protilátek, lze se značnou přesností odhadovat, že v průměru prodělá chřipku každý rok deset až dvacet procent dětí a pět až deset procent dospělých,“ uvedl pro server Vitalia.cz Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Typicky probíhá v epidemiích, ke kterým většinou dochází v chladném období roku. V Evropě vzniká obvykle na počátku kalendářního roku a zpravidla trvá čtyři až osm týdnů.
Průběh chřipky
Chřipka začne náhle, objeví se horečka, klidně i zimnice, bolest svalů, kloubů i hlavy. Přidá se suchý kašel, pálení krku, avšak žádná výrazná rýma. Především u dětí se někdy mohou objevit i gastrointestinální projevy (průjem, zvracení). Horečka trvá obvykle tři dny, pak postupně během dalších dvou až třech dnů klesá. Postupně mizí také ostatní příznaky, nejdéle přetrvává kašel. Nápadná únavnost může trvat i několik týdnů.
Zdroj: SZÚ
Říkáte si, tyto příznaky znám, to se vydrží a pak je to dobré? Vězte, že záludnost chřipky spočívá v tendenci ke vzniku komplikací, které dále zhoršují prognózu onemocnění. „Chřipka způsobuje časté komplikace a v jejím důsledku se nikoliv zřídka i umírá,“ varuje Jan Kynčl. Jde např. o velmi závažný chřipkový zánět plic, na nějž i při včasné intenzivní péči dle dat SZÚ umírá až polovina pacientů.
Jak chřipce předcházet? Jak posílit imunitu?
- Kombinace vitaminu C a zinku ve čtrnáctidenní kúře, případně stejnou dobu užívejte echinaceu, která posílí imunitu.
- Dodržujte zdravý životní styl – zařazujte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, zakysaných mléčných výrobků a mořských ryb. Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim a otužování.
- Odpočívejte, nepřepínejte se. Oslabujete tím své tělo, které tak snáze podlehne nákaze.
- Řádí-li venku epidemie chřipky, je lepší se vyhnout místům s větší koncentrací lidí, jako jsou kina, divadla, supermarkety a podobně. Pokud je to jen trochu možné, minimalizujte i cestování hromadnými dopravními prostředky.
- Často si myjte ruce.
- I na konci listopadu se ještě stále můžete nechat očkovat.