Paní Stanislava ze Zlína dostala velkou cuketu ze zahrádky a zapekla si ji spolu s rajčaty a sýrem k večeři. „Jídlo jsem jedla s chutí, ale po snězení asi dvou třetin se mi chuť začala zdát podivně nahořklá. Bohužel jsem jídlo celé dojedla,“ uvedla pacientka a dodala, že asi po třech hodinách ji začalo bolet břicho a následovaly obrovské křeče a vodnatý, narůžovělý průjem.
Pacientka dokonce ztrácela vědomí
Do nemocnice se pacientka dostala po pár hodinách těžce dehydratovaná a s krutými bolestmi břicha. „Její stav byl opravdu dramatický. Začali jsme podávat infuze, provedli CT břicha, kde byl popsán obraz těžkého otoku sliznice žaludku, tlustého střeva a výrazné změny na játrech. Výrazné poškození jater bylo patrné i z krevních testů. Pacientka pak byla ze zvracení a průjmů tak vyčerpaná a měla tak nízký krevní tlak, až na chvíli ztratila vědomí,“ popsal Ilja Ryšavý, vedoucí lékař Interní JIP Krajské nemocnice T. Bati.
Vzhledem k šokovému stavu a podezření na infekční původ lékaři nasadili antibiotickou širokospektrou terapii. Nicméně průběh pacientčina stavu nebyl od začátku zcela typický pro infekci. Laboratorní ukazatele zánětu v krvi nebyly nijak zvýšené. Při gastroenteritidě nebývá nástup potíží tak rychlý, charakter průjmů také bývá jiný. I nález na játrech byl atypický. Proto lékaři na JIP po příčině stavu dále pátrali a nakonec určili jako původce stavu požití toxinu cucurbitacinu.
Jaký máte vztah k cuketám?
Toxin poškodil žaludek, střevo a játra
„Pro intoxikaci cucurbitacinem by svědčila hořká chuť požité zeleniny, časový odstup od konzumace cukety a obraz postižení hlavně tkání, které byly v přímém kontaktu s toxinem, tedy žaludek, střevo, játra,“ sdělila tisková mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
„Musím říci, že do té doby jsem nikdy o intoxikaci hořkou cuketou neslyšel a stav pacientky jsem s její konzumací nespojoval. Nicméně naše sestřičky o toxicitě hořkých cuket věděly a právě je napadlo, jestli se nemohla tímto způsobem otrávit. Skutečně jsme pak našli v internetové databázi několik popisů velmi podobných případů otrav, které vznikly po požití tykvovité zeleniny s obsahem cucurbitacinu. Podezření nám potvrdili odborníci z toxikologického informačního střediska ve VFN Praha s tím, že se v Česku zatím nikdy nejednalo o takto závažnou otravu. V zahraničí však byly popsány i smrtelné případy,“ uvedl lékař Ilja Ryšavý.
Tento případ naštěstí pro pacientku dopadl dobře. Po šesti dnech hospitalizace byla propuštěna domů a cítí se lépe. Sama však chtěla svůj případ zveřejnit, aby si lidé dávali pozor.
Jed může být i v dýních či okurkách
Podle odborníků může být cucurbitacin přítomen v některých typech zeleniny, například právě v cuketách nebo v jiné tykvovité zelenině (dýně, okurky). Látku rostlina většinou tvoří v reakci na stres, například sucho.
„Zásadním poučením asi je, aby lidé kousek takové zeleniny ochutnali již před případnou tepelnou úpravou a v žádném případě ji nekonzumovali v případě hořké nebo jinak podivné chuti,“ uzavřel doktor Ilja Ryšavý.