Lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici budou umět lépe odhalovat nádorové změny v těle. Mají na to totiž nový přístroj nové generace, jemuž pomáhá obyčejný hroznový cukr.
Nemocnice totiž slavnostně otevřela nové pracoviště Ústavu nukleární medicíny, které je vybaveno kombinovaným přístrojem pro pozitronovou emisní tomografii, takzvaný PET. Zároveň má přístroj i rentgenovou výpočetní tomografii, tedy CT. Tato kombinace patří podle mluvčí nemocnice Petry Pekařové k nejmocnějším nástrojům, jak v těle odhalit počínající nádor.
čtěte také: katalog nemocí: Rakovina
„Zatímco s pomocí PET lze posoudit míru poškození buněk, CT umožňuje přesnou lokalizaci patologického ložiska,“ uvedla mluvčí. „Výhodou je mimo jiné i skutečnost, že výsledkem vyšetření je zpravidla snímek celého těla. Metoda tak umožňuje nalézt i změny v předem neznámé lokalizaci, které se klinicky neprojevují, a které by jinak zůstaly přehlédnuty,“ dodala.
Co laika zřejmě překvapí je fakt, že tak modernímu a tak složitému přístroji, pomáhá v těle odhalit nádor obyčejný hroznový cukr.
čtěte dále: Preventivní prohlídky jsou povinné
Aby přístroj mohl odhalit počínající nádor, musí mu k tomu pomoci pacient sám, tím, že spolkne fluorem označený hroznový cukr. Ten se pak hromadí v buňkách s patologicky zvýšeným metabolismem glukózy. Takže cukr pomůže označkovat teprve vznikající nádor.