Šek na sto tisíc dolarů (1,9 milionu korun) převzala pro svou instituci ředitelka Ústavu experimentální botaniky Akademie věd Eva Zažímalová od americké kosmetické firmy Senetek. Je to jen část z licenčních poplatků, které vědci dostávají za využití poznatků ze svého výzkumu.
V tomto případě čeští botanikové zkoumali cytokininy, rostlinné hormony, které – mimo jiné – zpomalují stárnutí pletiv a rostlinných orgánů. Z jednoho z těchto hormonů vytvořili odvozenou chemickou sloučeninu. Ve spolupráci s dánskou Univerzitou v Arhusu pak potvrdili, že sloučenina ovlivňuje i regeneraci živočišných buněk.
„Při všech kontrolách se ukázalo, že látka nemá toxické ani rakovinotvorné účinky,“ konstatuje profesor Miroslav Strnad, vedoucí společné laboratoře olomoucké Univerzity Palackého a akademického Ústavu experimentální botaniky.
Sloučenina z laboratoře profesora Strnada je nyní patentována a licenci na její využití si zakoupila zmíněná společnost Senetek z kalifornského města Napa. Ta z ní vyvinula přípravek, který omezuje zdrsnění a loupání lidské pokožky a také snižuje projevy akné, kožních zánětů nebo kožního onemocnění zvaného růže. V celkovém důsledku tedy vlastně omlazuje vzhled pokožky.
Zdroj: Aktualne.cz