:-) No, tak mám alespoň radost, že jste pořád v dobré náladě, Vy i Váš papoušek a že jste se nesnížil k vulgarismům, jak to u skeptiků bývá zvykem.
Nicméně debata s Vámi postrádá jakoukoliv konstruktivitu. Ve Vašich odpovědích nacházím opakovaně především úmyslně překroucená fakta, přesně tak, jak to vyhovuje Vašemu pohledu na věc, sarkasmus, neznalost tématu a velkou míru nepochopení (odhaduji spíš úmyslného).
Na mé přímé dotazy neodpovídáte a stále dokola opakujete něco o pavědeckosti předkládaných faktů ( paradoxně se ovšem chováte zrovna tak).
Co s Vámi, člověče? :-)
Pokusím se naposled komentovat Vaše nesprávné interpretace předkládaných faktů.
Ad. léčba zlomenin homeopatiky
Pokud byste byl pozornější čtenář, všiml byste si, že mezi odkazovanými studiemi na stránkách G. Vithoulkase jsou také tzv. CASE REPORTY, tzn. kazuistiky (případy z praxe) vztahující se k určitému zdravotnímu problému. Do této kategorie spadá i článek o mnohem rychlejším hojení a srůstu zlomenin po podání homeopatika Symphytum officinale u 4 případů, zdokumentovaných a publikovaných včetně rtg snímků, na který Vy, s ironií sobě vlastní upozorňujete. Váš ironický smích zde není na místě.
Za 1.) Na rychlejší srůst kostí zde byl použit lék vyrobený z Kostivalu lékařského, jehož název zjevně určuje, k čemu tuto bylinu používali naši předci už po staletí
a za 2.) Nejde o analytickou studii (což je patrné i z názvu a nadpisu článku).
V závěru článku je také mimo jiné uvedeno, že lék Symphytum off. se také zkoušel na krysách, kdy byl radiograficky jednoznačně prokázán rychlý nárůst kostní hmoty kolem titanových mikroimplantátů vložených do jejich holenních kostí (veterinární homeopaté Symphytum používají v poúrazové péči vcelku běžně).
Takže si lámu hlavu nad tím, čemu jste se v tomto případě vlastně smál...
Váš subjektivní názor o nesmyslnosti článku a jeho nulové vypovídací hodnotě, je výsledkem Vašeho nepochopení jeho účelu i obsahu.
Až budete studovat další položky z nabídnuté databáze, všímejte se prosím, o jaký druh informací jde, abychom si oba dva ušetřili čas, díky :-).
Ad. Polemika k předložené observační studii
Tak předně observační studie má svá pravidla (vědecky stanovená), jak ji lze provést.
V observačních studiích tohoto typu, kdy se sleduje vývoj jednotlivých případů během léčby a trvají delší dobu (tzv. longitudinální) analytici do průběhu situace neintervenují (nejde o experiment), ale pozorují ji (observace). A pozorují jí tak, že shromažďují výsledky kontrol stavu u jednotlivých pacientů postupem času. Děje se to subjektivně (dotazováním pacientů pomocí dotazníků) a objektivně (veškerá fyziologická a psychologická vyšetření, které jsou k dispozici). Tato data se pak podle určitého klíče vyhodnotí.
Netuším, proč rozporujete „vědeckost“ dotazníkového šetření, když se observační studie tohoto typu používají běžně také v konvenční medicíně.
Viz např. Longitudinální observační studie COPTIMIZE u pacientů s relabující RS... MUDr. Jiří Piťha
Ono to totiž jinak nejde, než použít dotazníky. Jak byste třeba chtěl zjistit současnými diagnostickými nástroji třeba míru bolesti? Jak zjistíte, že se pacientovi lépe dýchá, lépe chodí, míň ho svědí kůže?
Pochopitelně jen tak, že se ho zeptáte. A že jde o subjektivní pocit? No samozřejmě, že ano, jak by také zkoušející tyto parametry posoudil,není v kůži léčeného, osobní pocit je nepřenositelný... A když pacient řekne, že se cítí lépe subjektivně, zpravidla to podporují nejen vizuální pozorování výzkumníků, ale také objektivně naměřené hodnoty.
A pro Vaši informaci, homeopatická nemocnice ve světě, je zpravidla úplně normálně zařízená nemocnice včetně všech běžných specializovaných oddělení, jen s tím rozdílem, že se tam se souhlasem pacientů používají homeopatické léky, případně jsou v takové „běžné“ nemocnici vyhrazena homeopatická oddělení. Nehledejte v tom žádný okultismus.
Klidně zůstávejte skeptický vůči homeopatii, nemám s tím problém, ale berte na vědomí, že výsledky účinků homeopatie podle EBM, již zpracovány jsou a dokazují, že jsou pozitivní v signifikantně větší míře, než je obecně uznávaný efekt placeba.