Lékaři z kliniky ve východoslovenských Košicích přišli na způsob, jak utěšit novorozence, kteří musí být kvůli léčbě na čas odloučeni od matky. Nemocnice jim pouští přímo do uší klasickou hudbu, jako je Wolfgang Amadeus Mozart nebo Antonio Vivaldi.
čtěte dále: Hudba i lidský hlas léčí
V košické nemocnici to pak vypadá trochu legračně, jak popisuje agentura ČTK. Sluchátka na drobných dětských hlavičkách vypadají totiž giganticky. Nicméně, jak zdravotníci zjistili, hudba pomáhá děti zklidnit, takže jsou tišší, méně pláčí, mají méně stresu, lépe usínají s spí. Je také známo, že hudba pomáhá léčit, lépe se s ní snáší i bolest. Primářka porodního oddělení Slávka Virágová navíc tvrdí, že hudba slouží jako náhražka hlasu matky.
Hudba pomáhá i srdci dětí
Kromě toho malým dětem muzika ve sluchátkách svědčí také zdravotně.
čtěte také: Dítě v břiše slyší, vezměte ho na koncert
Muzikoterapie proto podle primářky pomáhá dětem pravidelně dýchat a udržovat řádný srdeční rytmus. Hudební terapii považuje Virágová za úspěšnou. Dokládá to představením dvoudenní Nely, která očividně šťastně spí i bez maminky.
A jaká hudba léčí?
Jak zjistili němečtí vědci, Ludwig van Beethoven a Wolfgang Amadeus Mozart mají pozitivní účinky při depresích, úzkostech i onemocněních krevního oběhu. Klasická hudba léčí – na rozdíl od techna, popsal před časem internetový server Lidovky.cz zprávu německého odborného týdeníku Deutsche Medizinische Wochenschrift.
Podle něj Mozartovu Malou noční hudbu nebo Chopinovy valčíky by lékaři pacientům ke zklidnění a navození dobré nálady jen doporučili. Naopak tvorbu skupin jako Rammstein nebo Scooter pravděpodobně nikoli, neboť tvrdá hudba může podle jejich poznatků zdraví dokonce škodit.