Jsem muž. Osobně o prospěšnosti sníst placentu nepochybuji. Zaujalo mne, ale to že po pozření je obrovský příval energie (jak uvádí článek).
Kočka která porodila čtyři koťata, byla schopna sníst během pár hodin tři placenty, pak už nemohla a nežrala už celý den nic. Přesto byla po porodu tak utahaná, že usla a spala až do večera, zatímco se koťátka jala otestovat (spíše teprve spustit) produkci mléka. Žádný extra příval energie jsem nepozoroval.
Tu placentu jsem kočce přistrčil vědomě a ona nezaváhala ani na chvíli a žrala je postupně mezi porody. Nikdy mne nenapadlo, že by látky v placentě obsažené neměla ta kočka dostat zpět, pokud to půjde. Tu čtvrtou placentu dožrala další den.
Také nepochybuji o tomt, že zvířata placenty žerou aby snížili pozornost predátorů na svá zranitelná mláďata i na sebe samé oslabené porodem.
Bůh (či příroda pro vás nevěřící) dělá věci moudře a účelně. A přestože má člověk výsostné postavení, jeho tělo má stejný základ a tedy i požadavky a nároky, jako těla jiných živých tvorů.
Pokud tedy někdo jedná podle pudu, který se u něj projeví, není to pro ostatní důvod k dehonestaci; navíc jen proto, že tomuto pudu zrovna nepodléhají a proto chování dotyčné nechápou.
...jen se lidé musí snažit. Podobně jako s "lidským" porodem či zlidštěním systému očkování.
V Německu placentu rodiče normálně dostanou, pokud chtějí a personál se na to rovnou ptá - nebo mají možnost ji darovat - pak nebude spálena, ale zpracována na léčiva čši jinak využita - a rodiče dostanou symbolickou odměnu, například los.
O nic víc nejde, jen o to, oprostit se od názoru "to jsem ještě neviděl, to nepůjde, jak vás to může napadnout, kde je to číslo na sociálku".
Hormony v placentě jsou určeny pro těhotenství, nikoliv pro běžný stav, nepřekvapivě obsahují mimo jiné hormony jako v umělé antikoncepci a nepřekvapivě i tak účinkují. Je samozřejmě možné místo farmaceuticky vyrobených hormonů užívat placentu, ale smysl to nemá a riziko kontaminace patogeny je vysoké.
Pojídání placenty samozřejmě zavinování dělohy nezrychluje, právě naopak. Podávání hormonů po porodu samozřejmě nutné není, tělo po porodu nepotřebuje umělé dodávání hormonů z placenty ani nijak jinak.
Co se týká živočišné říše, tak samice normálně placentu jedí, ale z hladu z nedostatku jiné potravy a jako zdroj minerálních látek, jsou zesláblé lovit v období porodu.
Dále dítě nevyživuje placenta, ale trávicí soustava matky, placenta látky pouze transportuje.
Doktori toho nakecaji... Proc je teda pojida v prirode? Vas veterinar je zrejme jeste z generace ktera si myslela ze vsechno zvladne clovek lip nez priroda. Ona je pravda totiz nekde mezi. Dulezite je nepomahat prirodnim dejum pokud to neni vylozene nutne v ramci zachovani rodu nebo osoby blizke - to je taky prirodni projev cloveka. Pece o blizke,altruismus a stejne tak pece o zvire ktere s nim zije. Tim spise o tvora ktery je na cloveka tak prizpusobeny a on na nej - psa, je take samozrejme projevem prirodnich deju. Ale nesmi se to prehanet.
Znam zas veterinare ktery preferuje co nejprirozenejsi pristup k porodu u fen pokud nema psi matka problemy.
Zdrava fenka sni obaly,placentu, prekousne pupecni snuru a stene olize. Potom ho cisti. Pokud je zdrava,porod probehl ok, stenat neni moc, tak zadne dodatecna pece netreba.
Pojídání placenty u zvířat v přírodě je prakticky jistě vedeno především pudem k ochraně před dravci - omezení zápachu krve atd.
Tohle je samozřejmě důvod naprosto zásadní a patrně by v přírodě "přebil" i to, kdyby vliv snědené placenty byl mírně negativní.
Vyvozovat z toho automaticky prospěšnost i v situaci, kdy je riziko od dravce zcela nulové, je ale velmi odvážné...