V Jihomoravském kraji, zejména v Brně a jeho okolí, nadále pokračuje epidemický výskyt infekční žloutenky. Nákaza se šíří především kontaktem od osoby k osobě. Vstupní branou onemocnění jsou ústa. Rizikovým faktorem je zejména nedodržení základních zásad hygieny rukou. V aktuálním týdnu evidujeme pokles případů – jsou hlášena čtyři nová onemocnění (jedná se však o data pouze k 15. 11.).
Příznaky žloutenky typu A
Za období 1. 1. – 15. 11. 2016 bylo v Jihomoravském kraji evidováno již celkem tři sta devadesát tři potvrzených případů virové hepatitidy typu A. Nejvíce případů je ve věkové skupině dvacet pět až čtyřicet čtyři let, přičemž nákaza se nevyhýbá žádné věkové kategorii.
Onemocnění začíná náhle zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, nevolností, nechutenstvím, zvracením, zežloutnutím očního bělma, žlutým zabarvením kůže. Nemocný může mít tmavší moč a světlou stolici. Přesnou diagnózu však stanový až lékař na základě celkového vyšetření a krevních testů. Tehdy je nemocný izolován na specializovaném infekčním oddělení.
Doporučení a rady pro osoby žijící ve společné domácnosti s osobami, které byly hospitalizovány pro infekční žloutenku
Pokud byla u vašeho blízkého potvrzena infekční žloutenka (virová hepatitida typu A), je doporučováno, abyste v domácnosti, případně v prostorách, které jste společně sdíleli během uplynulých sedmi dnů s nemocným, provedli tato opatření:
- Všechny používané textilní ručníky v domácnosti ihned vyřadit z provozu a vyprat na 60 °C, dále také používané osobní a ložní prádlo nemocného.
- Pro každého člena domácnosti vyčlenit jeho vlastní ručník.
- Umýt sanitární zařízení WC a koupelny, včetně dotykových ploch a povrchů (splachovadla, kliky, páky, madla), při úklidu prostoru postupovat odshora dolů.
- Použít čisticí prostředek s dezinfekčním účinkem (běžně k dostání v každé drogerii), úklidové pomůcky poté dobře vyčistit, použité hadříky a houbičky vyhodit, po skončení úklidu řádně umýt ruce.
- Infekce se šíří fekálně-orálním způsobem, proto zásadním opatřením v prevenci dalšího přenosu nákazy je důsledné dodržování hygieny rukou, tj.: řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem po každém použití WC, řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem před každou konzumací jídla, nápojů.
- Je zcela nevhodné společné pití z jedné láhve, ukusování z jedné svačiny, sdílení cigarety, vodní dýmky apod.
- Je nezbytné umýt si ruce vždy po návratu domů z venkovního prostředí (výtahy, zábradlí, kliky, kontejnery na odpad, hřiště, MHD, …).
- Je nutné důsledně dohlížet na dodržování hygieny rukou u dětí.
- Pro případ, kdy si nemůžeme ruce řádně umýt – mít při sobě pohotovostní balení dezinfekčního prostředku na ruce nebo dezinfekční ubrousky k jednorázovému použití.
- K zamezení rizika dalšího šíření nákazy je nezbytné řídit se pokyny pracovníků hygienické služby. V případě změny zdravotního stavu ihned navštívit lékaře.
- Dostavit se na kontrolní vyšetření k lékaři, pokud je tak stanoveno rozhodnutím orgánu ochrany veřejného zdraví.
Pokud jste byli v kontaktu s nemocným, ať už v rodině, práci či škole, musíte být pod dohledem lékaře a epidemiologa po dobu padesáti dnů. Jste vyloučeni z aktivit, které by mohly ohrozit zdraví dalších osob, práce v potravinářství, lázních apod.
Preventivně se lze proti nákaze nechat naočkovat.
Zdroj: KHSBRNO