Časopis dTest varuje spotřebitele před neuváženými změnami dodavatelů elektrické energie.
Zvláštní opatrnosti by lidé měli dbát před podpisem smlouvy prostřednictvím tzv. podomních prodejců. Těm často nejde o blaho zákazníků, jako spíše o vlastní provize za uzavřené smlouvy. Dokazují to i četné stížnosti, které časopis dTest zaznamenává.
Na poradenskou linku spotřebitelského časopisu dTest se obracejí lidé, kteří se cítí být podvedeni jednáním podomních prodejců některých energetických společností. Scénář je vždy stejný. U dveří zákazníka se objeví solidně oblečený pán, který slibuje při přechodu k jinému dodavateli energie velkou finanční úsporu. Logicky vypadajícími argumenty zákazníka přesvědčí o výhodnosti a mimořádnosti nabídky a donutí jej k podpisu smlouvy.
Senioři se nechají nachytat nejčastěji: Zvoní u vašich rodičů podvodník?
„Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy zákazníkovi přijde první vyúčtování. Velmi často pak ve smlouvě nalezne nejrůznější skryté poplatky, které celkovou cenu podstatně zvyšují,“ říká Jan Votočka, právník časopisu dTest, a dodává: „V takové chvíli je již od smlouvy velice těžké odstoupit. Zákazník tak může, jde-li o podomní prodej, učinit do 14 dnů od podpisu smlouvy, nebo do jednoho měsíce, pokud ještě nedošlo k dodávce energie. Po uplynutí uvedených lhůt nezbývá nic jiného než se se situací smířit či zaplatit další tisíce jako deaktivační poplatek.“
Buďte opatrní
Bohužel tím to občas nekončí a člověk se může dostat do ještě bizarnější situace. „Stává se, že se bývalý dodavatel energie snaží přecházejícího zákazníka udržet, nabídne mu výhodnější podmínky, ale přitom nedojde ke zrušení smlouvy s novým dodavatelem,“ upozorňuje Votočka. „Zákazníkovi jsou pak účtovány zálohy od obou společností najednou, což může některé rodiny dostat do značně tíživé finanční situace.“
Časopis dTest nabádá k opatrnosti. V současné době je na trhu několik desítek energetických společností, a je nepravděpodobné, že právě podomní prodejce, který zazvoní u vašich dveří, je ten, který vám nabídne tu nejvýhodnější cenu. Nejpříznivější nabídku si ostatně může zjistit každý na internetových stránkách Energetického regulačního úřadu a poté skutečně změnou dodavatele ušetřit. Naopak neuvážený podpis byť zdánlivě výhodné smlouvy se může citelně prodražit.
Spotřebitelé, kteří chtějí odstoupit od uzavřené smlouvy o dodávce elektrické energie a kterým ještě neuplynula lhůta pro odstoupení, si mohou na www.dtest.cz/energie zdarma stáhnout vzorový dopis k odstoupení od smlouvy uzavřené mimo stálou provozovnu.