Pod pojmem rakovina dutiny ústní, jíž u nás trpí téměř sedm tisíc lidí, se skrývá řada různých onemocnění. Může se jednat o rakovinu ústní sliznice, ale i o rakovinu jazyka, mandlí, slinných žláz nebo hltanu. Onemocnění nemusí být vždy na první pohled viditelné, ale mezi varovné signály, že něco není v pořádku, mohou patřit například zvětšené uzliny na krku či nehojící se vřídek nebo strupy, případně krvácející místa na rtu nebo v ústech.
„Raná stadia onemocnění mohou někdy probíhat bez viditelných příznaků, později však pacient většinou zaznamená nehojící se vřed v ústech, i nebolestivý, mívá problémy s polykáním, hůře se mu mluví nebo se mu zvětší uzliny na krku. Důležitou roli proto hraje prevence,“ upozorňuje zubní lékař Adam Šíma.
Rizikové faktory a příznaky rakoviny dutiny ústní
Nádory ústní dutiny tvoří přibližně pět procent případů všech zhoubných onemocnění. Na jejich vzniku se významně podílí životní styl. Vyšší riziko onemocnění mají silní kuřáci; kouření se podílí na vzniku různých problémů v ústech, z nichž vznik nádoru je ten nejvážnější.
Mezi další faktory, které vznik rakoviny úst ovlivňují, patří i konzumace koncentrovaných alkoholických nápojů. Vhodné je nevystavovat se nadměrnému slunění, tedy ultrafialovému záření, a obezřetnost se doporučuje i v případě dřívějšího výskytu tohoto onemocnění v rodině. Rakovina dutiny ústní postihuje muže šestkrát častěji než ženy a objevuje se většinou po šedesátém roce věku.
Mezi hlavní varovné příznaky patří:
- potíže se žvýkáním a polykáním jídla
- nepříjemný pocit, že vám něco uvízlo v krku, nebo bolest v ústech
- bílé nebo červené skvrny na dásních či jazyku
- bulka, boulička zevnitř tváře nebo na jazyku
- znecitlivění části úst
- bolák uvnitř ústní dutiny, na dásni či rtu, který navíc při dotyku krvácí
- otok čelisti
- změna hlasu
Prevence je jednoduchá, rentgen ukáže i skryté potíže
Stejně jako u ostatních typů rakoviny hraje při léčbě klíčovou roli včasné odhalení nádoru. Jednoduchou, ale přitom nejúčinnější prevencí jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky každých šest měsíců. Vedle chrupu totiž stomatolog během preventivní prohlídky prohlíží i ostatní oblasti úst. Jedině preventivní vyšetření dokáže rakovinu dutiny ústní odhalit včas, protože nemoc bývá v počátcích asymptomatická. Včasný záchyt podezřelých tkáňových struktur je přitom zcela klíčový. „Lepší je problémům předcházet, než je následně léčit, doporučuji proto pravidelné prohlídky u stomatologa jednou za půl roku. Vedle ústního screeningu slouží jako prevence také panoramatický rentgenový snímek, takzvaný ortopantomogram. Ten poskytuje celkový přehled o stavu chrupu, ale dokáže odhalit i cysty nebo nádory v kosti,“ vysvětluje Adam Šíma.
Již vzniklý nádor se léčí chirurgickým zásahem, pomocí radioterapie nebo chemoterapeutiky.
Odborná spolupráce:
MDDr. Adam Šíma
Zubní lékař
Působí na pražské Dentální klinice Jan Stuchlík.
Absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Během studia pomocný vědecký pracovník. Pravidelně připravuje překlady odborných článků pro české vydání prestižního odborného časopisu Quintessenz, jehož redakční rady je členem.