Zatímco od roku 2020 v aplikaci eRecept rodiče mohou sdílet předpisy dětí, a to bezprostředně po jejich vystavení, od konce listopadu 2023 toho aplikace umí více. O rozšíření funkcí informoval tiskovou zprávou Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), pod nějž patří vývoj a správa eReceptu.
Co se dozvíte v článku
Kdo novinku využije
Nově lze data sdílet nejen mezi dítětem a rodičem, ale mezi uživateli obecně. Příbuzenský vztah není podmínkou. Přístup do své aplikace eRecept mohou nově pacienti sdílet s jakoukoliv vybranou osobou. Pokud tedy pověří svou sousedku nebo pečovatele, mohou jim snadno vyzvednout léky a zdravotnické prostředky předepsané na ePoukaz,
upozorňuje SÚKL.
V novince vidíme značný přínos zejména pro seniory, jejichž dospělé potomky nebo vnoučata může zajímat přístup ke zdravotním informacím člena rodiny, pro kterého může být práce s elektronickým systémem složitá,
doplňuje Gréta Rakašová z tiskového a informačního oddělení SÚKL. Stejně tak je tato funkce užitečná v pečovatelských domech a domovech pro seniory, kde k údajům může mít přístup zdravotnický personál,
uvádí příklady.
O tom, jaká data budou sdílená a s kým, rozhoduje pacient. Rozsah sdílených informací lze omezit. Pacient si sám vybere, jak službu nebo služby vybrané osobě zpřístupní,
potvrzuje Renata Golasíková, vedoucí oddělení eReceptu.
Co lze přes aplikaci sdílet
Nová funkce se netýkají jen eReceptu, ale také ePoukazu, na nějž se vyzvedávají zdravotnické prostředky.
Kromě sdílení aktuálně vystavených eReceptů a ePoukazů umožňuje novinka online sdílení kompletního lékového záznamu, tedy historii všech předepsaných eReceptů. A platí to i pro ePoukazy.
Kromě toho blízký pacienta uvidí záznamy o očkování, ovšem pouze ty zapsané v roce 2022, kdy pod SÚKL krátce fungovalo eOčkování. Nyní stát testuje nové eOčkování, jež poběží na platformě Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), hojně využívaného při pandemii covidu.
Zatímco eRecepty a ePoukazy je možné sdílet prostým přeposláním SMS s jejich kódem, nahlížení do lékového záznamu či záznamů o očkování tímto způsobem možné není. V tomto představuje nová funkce v aplikaci eReceptu posun. Tato služba je analogií k situaci, kdy zákonný zástupce jedná jménem nezletilého dítěte a spravuje jeho lékové záznamy,
vysvětluje Gréta Rakašová.
Jak lze data sdílet
Aplikace eRecept funguje přes počítač, mobil či jiné elektronické zařízení připojené k internetu. Přístup do ní je dnes možný také přes MojeID, mobilní klíč eGovernmentu nebo prostřednictvím eObčanky či bankovní identity, tedy stejných přístupových údajů jako do elektronického bankovnictví.
Sdílení dat s jinou osobou si uživatel může nastavit sám přes aplikaci, nebo o to požádat SÚKL.
Úřední cesta je dvojí: přes datovou schránku nebo poštou. Pokud zvolíte jednu z nich, důležitou informací je, že neodpoví-li vám SÚKL do 30 dnů od podání žádosti, je považována za vyřízenou.
Kde si lze nastavit sdílení dat
- Ve webové aplikaci eRecept,
- v mobilní aplikaci (ke stažení na Google Play, App Store),
- zasláním vyplněného formuláře prostřednictvím datové schránky zmocnitele (tj. pacienta) do datové schránky SÚKL. Identifikátor datové schránky SÚKL je qwfai2m,
- zasláním listinného podání s úředně ověřeným podpisem zmocnitele na adresu sídla SÚKL, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10. Vzor formuláře pro listinné podání najdete tady.
Zdroj: SÚKL
A jak si sdílení dat nastavíte bez pomoci SÚKL?
V mobilní aplikaci
Pokud používáte aplikaci eRecept v mobilu, nejprve se ujistěte, zda ji máte aktualizovanou. Jedině tak bude novinka správně fungovat. Pokud ano, v základním menu si vyberte možnost „založení nového zmocnění“.
Po rozkliknutí stačí vyplnit rozsah a trvání zmocnění, aplikace následně vygeneruje přístupový kód a QR kód.
Zmocněná osoba (tedy např. příbuzný, pečovatel, někdo blízký) má 24 hodin na to, aby ve své aplikaci vyplnila buď vygenerovaný kód, nebo naskenovala QR kód a zmocnění přijala.
V aplikaci najde uživatel také přehled všech přijatých a udělených zmocnění.
Ve webové aplikaci
Postup na webu je podobný. Nejprve si aplikaci otevřete. Poté zvolte v hlavním menu možnost zmocnění pacientů
, následně variantu nové zmocnění
. Ve formuláři si zvolte období a rozsah. Následně systém vygeneruje autorizační kód.
Pokud jste tím, kdo bude nahlížet do záznamu někoho jiného, vyčkejte, až vám udělí zmocnění, zašle autorizační kód a s jeho pomocí do 24 hodin zmocnění přijměte (zmocnění pacientů – přijetí zmocnění).
Také na webu máte k dispozici přehled zmocnění, která vámi byla udělena.