Hezky si z nás firmy udělaly poslušná rukojmí, a my za to ještě platíme! :-) Jelikož k nám nezajíždí popeláři, nemáme popelnici a komunální odpad musíme odvážet autem k nejbližšímu kontejneru. I tak vypadá život mimo Prahu v 21. století. Za takové situace je třídění luxus, radši uděláme oheň a spálíme papír na poli. Za jediný ušlechtilý materiál, hodný třídění, považuji sklo.
To byla ovsem vase volba se nastehovat nekde na samotu, kde nejezdi popelari. Je dost mozne, ze bydlite v objektu, ktery nebyl kolaudovany k bydleni.
Chcete bydlet na samote uprostred Vaclavaku. Kazdopadne palit papir na poli neni dobry napad. Urcite jezdite aspon jednou tydne do civilizace na nakup. Pri te prilezitosti se da papir a jine odvezt.
Pokud se vam opravdu nechce, tak je to lepsi palit v kamnech. Je z toho aspon trochu tepla.
Kazdopadne na samote muzete spoustu odpadu kompostovat. To v Praze jde dost tezko.
Život mimo Prahu v 21. století? Pokuste se žít pokud možno bez odpadu, když se vám líbí žít na venkově nebo jinde blíž přírodě. :-)
A jinak platí to samé jako u "nepořádku" v lesích a jinde. Dokázali jste si to na samotu přivézt i s obsahem, tak co vám brání v tom, abyste to stejnou cestou bez obsahu odvezli?!!! Člověk, který chce žít "venku" by neměl být sobec a měl by k té přírodě mít taky nějakou úctu.
Právě. Ono by hodně pomohlo, kdyby firmy zabývající se odpady musely taky povinně zveřejňovat něco jako jsou energetické štítky na elektrospotřebičích, pneumatikách a podobně.
Mi třeba nedělá problém kelímek od jogurtu propláchnout od zbytku, než to přischne a komplikuje recyklaci, ale rád bych věděl, jestli to má význam, nebo to stejně nerecyklují, ale odvezou na skládku/do spalovny.
Člověk se v podstatě nemá šanci dozvědět, co se s daným odpadem v konkrétní lokalitě děje.
Bravo!!! To tedy je názor Člověka!!!
Sice jsme výborní ve třídění a nakonec se "daří" zpracovat jen část tříděného, ale to také záleží na kapacitách zpracovatelského průmyslu a to zase na nápadech, jak a v co tříděný odpad přeměnit a na poptávce po recyklovaných věcech. To si neuvědomujete? Je to koloběh! Viděla jste, jak vypadají hromady našeho odpadu? A chtěla byste to mít za domem? Tak totiž dopadneme, když se na to vybodneme všichni!!! Bude to všude! Budeme si stlát okolo sebe, blíž a blíž!
Ano,myslet na přírodu a dopady našeho života na ni je správné,ale vždy když nesu vytříděný odpad do kontejneru,vybaví se mě slova jednoho řidiče,který mě odvážel odpad z vyklízení domu,kam jsme se měli nastěhovat.Na dotaz kam dát eternit mě řekl-cituji-já vám přivezu jiný kontejner,bude o dost dražší než na komunál,ale ve finále to stejně vysypu na jednu hromadu...takže teď mě poraďte...
Třídit odpady je naprostý základ pro udržitelnost, o tom žádná, ale buzerovat jednotlivce, aby umývali kelímky od jogurtů, zkoumali, jestli je krabice od pizzy mastná moc, to není na místě. Začít se má od zdroje. V první řadě se má zakázat vyrábět obaly, které jsou téměř nerecyklovatelné...spatlané plasty a papír dohromady, nebo třeba plastové vaničky používané na krájený salám... . Mělo by se významně omezit produkování potravin v nesmyslně malých balení, pracovat na tom, aby zmizely mikrotenové sáčky a igelitky...prostě je mnoho palčivějších problémů, které mají mnohem větší vliv na ekologii. Když se budou z lidí dělat blbci...pečlivě třiďte a zkoumejte....my to potom stejně spálíme, budou na to lidi kašlat. Já to dělám pro svůj dobrý pocit, ale je mi smutno když vidím, co se děje ve firmách, kterými jsem prošel. Nesnáším EU s jejich direktivou, ale zrovna na tohle užiteční jsou...resp. byli by, kdyby nehájili ekonomické zájmy firem. Chápu autora článku, že mělo jít o zajímavost pro ty, kteří si na třídění fakt zakládají, ale pokud se má dělat celoplošně, musí být obaly opatřené srozumitelnými piktogramy, co kam patří. Spousta lidí třídí jen aby si ušetřili místo v placené popelnici...to je realita...a ti to musí mít co nejjednodušší.
Dobrý den, souhlasím s vámi, že by se měly plasty a obaly vůbec přestat používat v míře nadbytečné. Určitě se všichni setkali se situací, kdy si koupili lék nebo potravní doplněk ve velké dóze, na jejímž dně se krčilo pár pilulek. Ta dóza může být klidně poloviční, nebo třetinová, případně to může být v blistru v papírové krabičce, protože papír se dá zrecyklovat prakticky veškerý a beze zbytku. Ale zakázat např. mikrotenové sáčky, to pak nevím, v čem bych dávala jídlo do mrazničky. Spíš než mikrotenové sáčky mi připadají zbytečné všechny ty plastové vaničky na jedno použití, ve kterých se prodává třeba maso nebo zelenina v supermarketech. To musí být tuny a tuny zbytečného plastu. Ještě pamatuji doby předsupermarketové, kdy člověk chodil nakupovat k zelináři, kde dostal zboží do papírového sáčku, maso k uzenáři, kde mu ho zabalili do papíru, k mlékaři se chodilo s bandičkou pro mléko a máslo se prodávalo krájené. Chápu, že dnes už je to spíše přežitek a pokusy vzkřísit tenhle způsob prodeje formou bezobalových nákupů se podle mě příliš neujmou, protože to vždycky není dobře možné. Chodit si pro jogurt s vlastním hrnkem, nebo pro kysané mléko s lahví ? Dnes, kdy nikdo nemá čas chodit každý den nakupovat čerstvé zboží ? A navíc je to spíš otázka větších měst a i tady je to málo dostupné. Já sama bydlím v Praze, ale na okraji, mimo centrum, a nezbývá mi než vzít zavděk místním Albertem, protože jinou možnost nemám nejsa vlastníkem auta. Pokud by to tedy někdo chtěl řešit opravdu důkladně a komplexně, muselo by se nakupování totálně proměnit, a to nejen u nás, ale v celé Evropě. A navíc, při dnešním rozmachu nakupování přes internet je otázka snižování množství obalů zřejmě jen hypotetická.
A vidíte, zrovna mikrotenové sáčky jsou přitom velká zátěž pro přírodu. Jsou to právě tyto sáčky, které lidi považují snad kvůli jejich lehkosti za malé zlo, ale při každém větším větru se jich dostane do přírody neuvěřitelné množství. Navíc do nich lidi cpou kde co a následně to dávají do komunálního odpadu. Jde o jednorázové obaly a jako takové jsou z pohledu ekologie špatně. Kdybych byl idealista, tak vám napíšu, že dnes přece není důvod cpát něco do mrazáku...obchody jsou otevřené pořád, je možnost jíst čerstvé věci a navíc se prodávají krabičky do mražáků...je to tedy otázka osobní volby...vy namítnete, že kupujete věci v akci, že se vám s krabičkami rychleji zaplní mrazák... . No, to pak stojí ekologie opět proti ekonomii...šetřit životní prostředí, nebo korunky? A to je ten důvod, proč máme z planety smeťák, málokdo chce vystoupit z komfortní zóny bez ohledu na to, že ostatní to neudělají. PS: samozřejmě mám mrazák a samozřejmě i já používám sáčky...a proto tvrdím, že musí zakročit vyšší moc.
Promiňte, ale zřejmě neznáte statistiku za EU (cca 2 roky zpět): z vytříděných plastů se zrecykluje necelá třetina (kolem 29%) a zbytek skončí buď na skládce, nebo ve spalovně. Za takové situace je třídění plastů čirý altruismus, nehledě na to, že některé plasty se recyklují mimořádně obtížně, např. takové mikrotenové sáčky, které tady také někdo zmiňoval. Navíc nyní, kdy už od nás Čína nebere odpady, protože má vlastních víc než dost, bude likvidace zejména plastových odpadů ještě problematičtější a očekávám, že jich ještě více skončí na té skládce a ve spalovně. U vědomí této skutečnosti a toho, že mi v tomto roce zvýšili poplatek za popelnici, takže nyní platíme přes 2000 Kč za rok, a to jsme v naší domácnosti jen dvě a naše popelnice je ta nejmenší možná a ještě zpoloviny zeje prázdnotou, tak nevidím opravdu žádnou motivaci v tom pokračovat v třídění odpadu. Očekávala bych, že všichni, kdo odpad třídí, by měli být nějakým způsobem zvýhodněni, např. že by jim byl snížen poplatek za popelnici, nebo by jim byl jednou za 2-3 roky poskytnut zdarma kontejner na likvidaci většího odpadu, pokud si o něj zažádají apod. Našlo by se určitě víc benefitů. Např. úplně nechápu, proč bych měla za třídění bioodpadu ještě platit, když si to nějaká firma vezme jako materiál zdarma a vyrobí z něj kompost nebo zeminu, kterou pak draze prodá. Pakliže chce město, abychom třídili kdeco, tak by např. tyto popelnice na bioodpad měly být zdarma, a mimoto by se měly nádoby na tříděný odpad vyvážet tak často, aby tam člověk nemusel nechávat ten vytříděný odpad povalovat kolem, protože jsou všechny kontejnery plné a člověku se samozřejmě nechce to vláčet zase zpátky domů, obzvláště má-li toho víc druhů nebo zrovna spěchá do práce a chce to vyhodit cestou. Mimochodem, nechat to povalovat u popelnic je přestupek znečišťování veřejného prostranství. A názor, že by se měly plasty téměř přestat používat je také zcestný. Nedávno jsem četla o výzkumu, který se zaměřil právě na plastové tašky a z výzkumu vyšly jednoznačně nejekonomičtější a nejekologičtější právě ty plastové tašky. Zkoumala se jednak životnost tašek a jednak celý proces výroby a jeho dopad na přírodní prostředí. Nejhůře z toho myslím vyšly bavlněné tašky s ohledem na náročnost produkce bavlny na vodu a pesticidy. Takže ano, souhlasím s tím, že se obaly nadužívají a že by se to mělo redukovat, nikoliv však přestat je vyrábět.
No nevím jak kde,ale u nás (jižní morava)se třídění odpadu vyplácí...Třídíme asi třetí rok a plasty ,papír,sklo(samozřejmě každé zvlášt)odváží ob týden -dostáváme za to slevu na popelnice-letos jsme na člověka platily místo 500,- jen 96,- a to se určitě vyplatí-jsme 4 a je rozdíl platit 2000,- nebo necelé 400...
určitě to není běžné, máte štěstí na obec, která to nejspíš dotuje, nebo vyjednala lepší podmínky se svozovou firmou. U nás...taky Jižní Morava, platíme tuším 650Kč/os, vyváží se jednou za 2 týdny s tím, že máme k dispozici kontejnery na třídění. Tzn. je to vcelku dobrý nástroj lidi přimět třídit...aby si nezaplnili popelnici, ale bohužel je mnoho retardů, kteří do plastu cpou klubka drátů, rolety, do papíru šanony i s kovem apod., takže kdoví, jak dlouho to vydrží.
Kam s kterým odpadem a kde máte nejblíže kontejner, nádobu či místo pro konkrétní odpad najdete na webu a mobilní aplikaci https://www.KAMsNIM.cz