Alergie na chlad je poměrně vzácná a vlastně ani nejde o alergii jako takovou. Sice se při ní rovněž uvolňuje histamin, který stojí za vznikem alergických potíží, nejde však o reakci na alergen, nýbrž na změnu teploty. V zimě hrozí především v případě vystavení nechráněných částí těla mrazu. V létě se může ozvat jednoduše tehdy, přijde-li alergik do kontaktu s něčím velmi studeným.
V období léta se může alergie na chlad projevit například při požití studených nápojů a zmrzlin. Potíže mohou nastat také při prudkých změnách teploty, tedy při koupání v ledové vodě nebo při přechodu z venku do silně klimatizovaných místností, vysvětluje lékařka Radka Šedivá z alergologické ambulance Synlab.
Projevy trvají minuty až hodiny
Citlivost na zimu, mráz nebo studenou vodu se nazývá alergie na chlad, lidově chladová kopřivka. Jde o problém nepříliš častý. Alergií na chlad trpí častěji ženy než muži, spíše mladší než starší. Většinou jim vadí teploty kolem nuly a nižší, výjimečně už teploty pod deset stupňů.
Příznaky alergie na zimu mohou být různé, dostavují se většinou do několika minut po kontaktu s chladem a přetrvávat mohou až dvě hodiny. Při požití studených nápojů či zmrzliny dochází u citlivých jedinců většinou k otoku rtů a sliznic nebo chrapotu. Nejběžnější projevy při kontaktu se studenou vodou jsou dočasné svědící skvrny nebo kopřivkové pupeny v oblasti, která byla vodě přímo vystavena. Při přechodu z tepla do prudce klimatizované místnosti je nejčastějším příznakem ucpaný nos a chrapot,
popisuje alergoložka Šedivá.
K vážné reakci ve formě anafylaktického šoku dochází u alergie na chlad jen velmi ojediněle. Pozor však na plavání v hodně studené vodě – u některých lidí s chladovou alergií může vést k velmi nízkému krevnímu tlaku, mdlobám nebo šoku.
Test s ledovou kostkou
Příznaky chladové alergie se běžně zaměňují s nachlazením. K odhalení toho, zda náhodou nejde o přecitlivělost na zimu, pomůže jednoduchý test s kostkou ledu.
Tu přiložte přibližně na dvacet sekund na kůži a sledujte, zda se neobjeví zarudnutí či pupen. Pokud reakci zaznamenáte, je namístě informovat a navštívit svého lékaře. Kromě alergie totiž může být projevem některých infekcí či hematologického onemocnění,
upozorňuje alergoložka Šedivá.
Jak se léčí alergie na chlad
Vzhledem k tomu, že příčiny vzniku alergie na zimu nejsou dodnes objasněné, k její léčbě neexistuje žádný speciální lék. Víme ale, že přehnanou reakci na chlad způsobuje uvolnění hormonu histaminu, proto je pro potlačení některých akutních příznaků, jako je svědění nebo kopřivka, možné sáhnout po antihistaminikách, která účinek tohoto hormonu tlumí. Antihistaminika lze pro eliminaci potíží užívat i preventivně. Další cestou je dodržování režimových opatření, tedy vyhýbat se studenému vzduchu a vodě, ledovým nápojům a jídlům.
Chcete si článek přečíst celý?
Tento článek je součástí exkluzivního obsahu pouze pro odběratele našeho newsletteru.
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám do mailu pošleme odkaz na celý článek.