Každoročně probíhá po celé České republice evropský den melanomu, kdy si mohou nechat lidé bezplatně vyšetřit mateřská znaménka. V Praze na Václavském náměstí rozloží dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stan ve dnech 27. a 28. dubna.
„Všem návštěvníkům stanu lékaři zdarma prohlédnou jejich mateřská znaménka. Zvláštní důraz přitom budou klást na výskyt kožních nádorů,“ říká mluvčí nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková s tím, že s podobnými akcemi se lze v tomto období setkat v rámci všech států napříč celou Evropou.
Bezplatným vyšetřením mateřských znamének by lékaři rádi reagovali na nepříliš příznivé statistiky, které mapují výskyt kožního nádoru – melanomu. Za posledních třicet let totiž vzrostl počet nových případů zhruba pětkrát. „V České republice melanomem každoročně onemocní 1500 lidí, pětina z nich mu podlehne. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Společně s leukémií v dospělosti se tak jedná o nádor, který pacienta připraví o nejvíce let produktivního života,“ upozornila Jelínková.
Melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk a na jehož vzniku se podílí především ultrafialové záření, zejména pak jeho UVB složka. Přestože určitou roli lékaři připisují i genetické výbavě, největší podíl na vzniku melanomu je i nadále připisován míře, jakou se lidé vystavují slunečním paprskům v útlém dětství. Podle výzkumů totiž existuje přímá úměra mezi počtem mateřských znamének na kůži a dávkou ultrafialového záření z prvních let lidského života – úměrně se zvyšujícím se počtem mateřských znamének se zvyšuje i riziko vzniku melanomu.