Vždy je problematické sledovat průměry a to ještě ke všemu epidemiologicky. Alkohol může někomu ubližovat a někomu prospívat - průměrný populační efekt je potom nulový.
Zde je například dobře doložené tvrzení, že nositelé ApoE-2 genotypu reagují na umírněnou konzumaci alkoholu výrazným snížením hladiny LDL cholesterolu; počtu LDL částic ; ukazatelů zánětu... :
http://www.thepaleodrummer.com/2014/05/apoe-cholesterol-and-alcohol-revisited.html
To může a nemusí mít pozitivní efekt na úmrtnost, každopádně tato potenciální příčinná souvislost si zaslouží prozkoumat a ne plošně odmítat.
Je nemožné dokázat neexistenci. Existence lze prokázat tím, že najdu jeden příklad, kdy to funguje. Ale neexistence je těžká. I když zkusíte milion případů a v žádném z nich to neplatí, tak to stále neznamená, že v tom miliontém prvním to platit nebude taky.
Docela legrace je konstrukce postavená přes populaci s problémem. Vezměte si lidi, kteří jsou alergičtí na jablka. Pokud je konzumují, tak mají zdravotní potíže. Pokud jablka vysadí, tak jsou zdravější. Závěr je jednoduchý: jablka škodí zdraví a měli bychom je přestat jíst. Nebo jak jinak interpretovat informaci o skupině lidí, kteří "z genetických důvodů špatně tolerují alkohol"? Ano, je to demagogie. Jak ode mne, tak od původního autora.
Navíc z článku zcela vyzařuje přístup "materialistického lékařství": člověk je jen stroj, dá se rozdělit na spolu nesouvisející části a každá z nich se dá nezávisle opravovat. Proti tomu stojí jiné názory, že vše je se vším propojené a že velký vliv na zdraví má psychika. Při tomto druhém pohledu je střídmé pití alkoholu přínosné už jen proto, že zlepšuje náladu a navozuje pocit pohody.
za rok či dva se objeví další studie, která všechno dosavádní znectí a dojde k jiným závěrům .... vždyt kdyby se vědci jednou shodli, nikdo by žádné další studie už nekupoval, a vědci by chcípli hlady.
proto je nutné neustále publikovat nové a nové vzájemně protichůdné studie. jen pan nešpor zůstane fanatickým obhájcem abstinence.
Alkohol pomáhá a prodlužuje život, výzkumníci si mohou psát co chtějí. Množství 25 ml čistého alkoholu denně pro dospělého muže a 12,5 ml pro dospělou ženu.
Lékař by samozřejmě doporučovat pití alkoholických nápojů měl a to třeba jako lokální dezinfekci horních cest dýchacích při rizikovém období, určitě je to lepší než následné propuknutí onemocnění a léčba medikamenty zatěžující játra více než malé množství alkoholu nebo dokonce antibiotiky.
jen vím, že ethanol je pro lidská játra jako jed a taky se tak ta játra k němu chovají, odbourávají jak se dá.
No a kdyz si pak nejakej trouba do toho prisype lééky, tak je zaděláno na malér, statiny, tlakofky a warfaríny...to je dneska hit.. Ta játra pak nějak nevědí, co dřív.
Proto si játra vyrábějí enzymy alkoholdehydrogenázu a aldehyddehydrogenázu a přiměřené množství alkoholu jim tak nedělá větší problémy. Samozřejmě dlouhodobé nezřízené pití škodí, to ale jakákoliv jiná nezřízená konzumace jídla nebo pití, zničit organismus se dá i nezřízeným pojídáním mrkve.