Jak zjistíte, kdy jste měli naposledy zhotovenou zubní protézu
- Údaj o tom, kdy byla pacientovi vyrobena zubní náhrada, je obsažen v jeho zdravotní dokumentaci u stomatologa.
- Váš ošetřující lékař by tedy měl vědět, zda už máte případně možnost získat novou protézu na účet veřejného zdravotního pojištění.
- Pokud pacient mezitím lékaře změnil, má být informace o zhotovení zubní náhrady zaznamenána ve výpisu z dokumentace, který by si měl nový stomatolog vždy vyžádat.
- Dohledat tento údaj může v případě nutnosti také zdravotní pojišťovna.
Co hradí zdravotní pojišťovny dospělým pacientům
- jednou za dva roky pryskyřičné korunky plášťové z plastu a kompozitního plastu
- jednou za pět let ostatní fixní protetické náhrady
- jednou za tři roky snímatelné částečné a celkové náhrady (pokud revizní lékař nerozhodne jinak)
Z uvedeného plyne, že celou novou zubní náhradu může pacient „na pojišťovnu“ dostat po třech letech.
„V žádném případě ale pojišťovna nehradí ztracené nebo nedbalým zacházením poškozené stomatologické protetické náhrady apod.,“ upozorňuje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. I o „umělé zuby“ je totiž potřeba se dobře starat, více v článku Čištění zubní protézy prodlouží její život.
Co platí pojišťovna a co pacient
Plně hrazené jsou z veřejného zdravotního pojištění pro dospělé nad 18 let:
- částečné snímatelné náhrady a celkové snímatelné náhrady ve standardním provedení
- korunkové náhrady – plášťové korunky ve standardním provedení
- rekonstrukční náhrady a rehabilitační a léčebné pomůcky
„Všechny ostatní protetické práce včetně oprav jsou hrazeny se spoluúčastí pacienta (platí rozdíl mezi cenou a úhradou od pojišťovny), nebo hrazeny z veřejného pojištění nejsou. U převážné části protetických výrobků pro osoby starší 18 let spoluúčast existuje,“ říká Oldřich Tichý.
Mluvčí rovněž doporučuje, aby se pacient vždycky předem informoval o ceně, resp. lékař ho s ní má vždy předem seznámit. Spoluúčast může být v různých zdravotnických zařízeních odlišná, i když výše úhrady od pojišťovny je stejná, ať navštívíte kteréhokoli stomatologa (určuje ji zákon o veřejném zdravotním pojištění, konkrétně jeho příloha č. 4 „Seznam stomatologických výrobků“).
Do ceny totiž může každý poskytovatel stomatologických zdravotních služeb zakalkulovat své oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřenou míru zisku. Proto může pacientovi dát přesnou informaci o požadované finanční částce jen jeho konkrétní stomatolog.