Slunce, moře a vítr ve vlasech? A navečer jen rychle opláchnout a hurá na promenádu. Po návratu z dovolené možná svou kštici nepoznáváte. Třeba na ni špatně chytí i barva nebo se nepovede trvalá ondulace. Vlasy teď potřebují důkladnou péči a toho dosáhnete jedině dvojkombinací: kadeřnická péče a přesně zvolené výrobky.
Jak vypadá naše kštice?
„Nejhorší pro vlasy je léto u moře,“ shrnuje kadeřnice Markéta Havlíčková. „Po návratu jsou polámané, vysušené, nejdou rozčesat. Kombinace slané vody a slunce vlasy hodně oslabí, jsou porézní.“
Na každodenní pečlivé mytí a používání balzámů jste asi během dovolené zapomněli a pochopitelně se věnovali jiným kratochvílím než sedět v zábalu pod ručníkem. Nejvyšší čas to napravit – potřebujete hydrataci a vitamíny. Především pokud máte vlasy barvené, s melírem nebo slabší a jemné.
Nechybujte v běžné péči
A jestli rychle hledáte, co všechno tak vyzkoušet, aby byla vaše kštice zářící a hladká, vyvarujte se především klasických chyb v péči o ni:
„Nejčastějším prohřeškem je nepříliš důkladné vymývání šamponů a kondicionérů,“ říká Markéta Havlíčková. „Ty pak zůstávají na vlasech a zbytečně je zatěžují. Dvakrát tak dlouho, než si vlasy myjeme, bychom je pak měli oplachovat.“
Minutu myjte šamponem, dvě minuty oplachujte. Důkladné umytí vlasů také znamená použít šampon dvakrát. I ten nejkvalitnější totiž může působit svými blahodárnými látkami až v momentě, kdy jsou vlasy čisté, zbavené prachu, mastnoty a nečistot. Tedy po prvním umytí.
Olej ze semínek světlice barvířské je jedním z nejštědřejších darů přírody, je skvělý pro hloubkovou výživu a hydrataci vlasových vláken
„Kondicionéry je pak dobré používat do vyždímaných vlasů, kde je co nejméně vody,“ doporučuje Markéta Havlíčková. „Po vetření je rozčesat širokým hřebenem a nechat asi minutu působit. I tady platí pravidlo co nejdůkladnějšího vymytí.“
Proč zamířit ke kadeřnici
Nejlepší ozdravnou kůru pro váš porost doporučí odborník a navíc základ vašich letních vlasových hříchů zvládne zlikvidovat nebo aspoň hodně vylepšit speciálním zábalem nebo maskou. Objednejte se proto nejdříve ke kadeřnici:
„Na další domácí péči se pak hodí šampony, kondicionéry a další přípravky pro domácí použití, jsou v menší koncentraci než masky, a proto se dají využít dlouhodobě,“ dodává oslovená odbornice.
Pelargonie produkují esenciální olej, který má příznivý vliv na vlasy
Novodobá péče o vlasy renomovaných značek navíc nabízí „rychlovky“, kterými můžete vlasům pomáhat třeba několikrát denně k výživě a lesku – třeba speciální bezoplachové spreje (například „octový“ Botanicals Fresh Care od L´Oréal Paris, obohacený navíc o esenciální olej z pelargonie).
Hledejte přípravky bez silikonů
Kvalitní vlasová péče ale ctí jedno pravidlo, kterým se řiďte při výběru: ideální jsou přípravky bez obsahu silikonů, parabenů a barviv. Nejenže tyhle látky ničí životní prostředí, ale dost často i vaše vlasy. Ačkoliv jsou i po použití šamponu za čtyřicet korun hladké, je to krátkozraké řešení:
„Silikony totiž dlouhodobě obalují vlas, ten je pak sice hladký, ale v určité chvíli k sobě už nepropustí žádné pomocné přípravky nebo vitamíny,“ varuje Markéta Havlíčková. „Výsledkem dokonce může být, že zákaznici na vlasy ´nechytí´ dobře ani vybraná barva.“
Silikony jsou obsažené ve většině šampónů a dalších přípravků, jde ale o to, jaké. Kvalitní jsou přípustnou variantou pro vaše vlasy. Ale když nemusíte, kompromis nehledejte a volte čistě přírodní přípravky.
„Kvalitní a přírodní se dají pořídit třeba už za dvě stě korun, nemusí to být nutně ty nejdražší na trhu,“ dodává oslovená odbornice.
Zásoby ze spíže, nebo kvalitní kosmetika?
Když přírodní, sáhneme „do spíže“, napadne možná někoho. Obyčejný olivový nebo kokosový olej je také alternativa, suché konečky vlasů určitě oživí a uhladí. Přípravky od profesionálů ale vždycky působí mnohem víc, proto se k domácí péči o zničené vlasy hodí nejlépe.
Síla koriandru se již po staletí využívá v tradičních rostlinných směsích
„Oproti domácím olejům jsou v nich navíc výtažky z rostlin – třeba koriandrového semínka pro posílení vlasů od kořínků ke konečkům. Vůně koriandru je navíc osvěžující a osobitá,“ říká Markéta Havlíčková. „Navíc správně vyváženou kombinaci olejů a rostlinných výtažků doma nikdy nedokážeme sami sehnat a namíchat,“ popisuje kadeřnice, která vyzkoušela prémiovou vlasovou řadu Botanicals Fresh Care značky L´Oréal Paris, tedy přípravky vyrobené z přírodních ingrediencí. Při jejich vývoji byly zcela eliminovány silikony, parabeny i barviva a obsahují přesně namíchanou směs sójového a kokosového oleje.
Kvalitní vlasové přípravky jsou často navíc přímo senzorickým zážitkem. Zmíněný koriandr je známý svým kořenitým aroma s příchutí orientu, světlice barvířská z řady Botanicals Fresh Care v sobě nese osobitý nádech pomeranče, zatímco třeba pelargónie má květinově-citrusovou notu.
„Už po prvním použití třeba těchto přípravků jsou vlasy v mnohem lepší formě a výrazně jinak vypadají i se chovají,“ uzavírá kadeřnice. „Samotnou mě překvapilo, jak přípravky bez silikonů a parabenů mohou fungovat – vlasy jsou hladké, lesklé, dobře se foukají a navíc krásně voní.“