největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Témata
»
infekční onemocnění
infekční onemocnění
1
–
30
/
57
První strana
Předchozí strana
1
2
Následující strana
Poslední strana
Nemoc, za kterou se více stydí muži. Jak se liší růžovka od akné, podráždění či alergie
Trpí jí pět až deset lidí ze sta. Nejčastěji jde o ženy mezi čtyřicítkou a padesátkou, ale nevyhýbá se ani jiným věkovým skupinám či mužům. Roli hrají geny, vyšší tlak, sluneční záření či hormonální změny. Léčba? Zdlouhavá. Ale řešit se tahle patálie naštěstí nějak dá.
Redakce
12. 9. 2022
„Potkali“ jste plané neštovice? Inkubační doba je 10 až 21 dní
Zejména ve školách a školkách se můžeme v poslední době setkat s mnoha případy nakažlivé varicelly neboli planých neštovic. Děti jsou častými pacienty, první příznaky se u nich objeví ještě dříve než typická vyrážka. Jaký je průběh nemoci a kdy a kdo se může nakazit?
Lenka Krbcová
24. 5. 2022
V Evropě se vyskytly opičí neštovice. Proč se nemáme bát epidemie
V evropských zemích se šíří virus způsobující opičí neštovice. Žádná nová pandemie se ale podle odborníků konat nebude. Virus je mnohem méně nakažlivý než třeba plané neštovice, s nimiž nemá téměř nic společného. Navíc existují vakcíny, kterými lze nákaze zabránit i po kontaktu s nakaženým.
Hana Válková
24. 5. 2022
Počet nových komentářů
3
Úřad upozorňuje na rizika mražených hlodavců coby krmiva, chovatelé jsou nakaženi salmonelózou
Britský úřad pro potraviny FSA vydal doporučení a pokyny pro chovatele plazů, ptáků a dalších zvířat, kteří používají jako krmivo zmrazené myši. I podle českých orgánů je při manipulaci potřeba dbát na správnou hygienu, aby se předešlo případné nákaze salmonelou.
Lenka Krbcová
2. 3. 2022
Cestování bude jednodušší, pro návrat do ČR platí ode dneška nové podmínky
Aktualita
Ministerstvo zdravotnictví vydalo s účinností od 15. února 2022 nové ochranné opatření, které se týká návratu nebo příjezdu do ČR ze zahraničí. Nově se již nebude využívat tzv. semafor a podmínky pro návrat mají být jednodušší, zejména pro očkované.
Lenka Krbcová
15. 2. 2022
Virová infekce HPV se týká i mužů
Lidský papilomavirus HPV je známý zejména v souvislosti s rakovinou děložního čípku. Ovlivňuje ale i zdraví mužů a může jim způsobit zhoubné nádory.
Helena Singerová
11. 2. 2022
Počet nových komentářů
2
Turisté si vozí i nebezpečné infekce. Jsme na ně připraveni, říká primářka
Rozhovor
ROZHOVOR – Fakultní nemocnice Bulovka má nově unikátní zařízení – biobox pro intenzivní léčbu pacientů se smrtelnými infekcemi. „Ulevilo se nám, že máme takto vybavený prostor i tým lidí, který trénuje na jeho využití,“ říká primářka Hana Roháčová.
Hana Válková
10. 2. 2022
Počet nových komentářů
1
Vstup pouze ve „skafandru“. Nová JIP má biobox pro pacienty s nejnebezpečnějšími infekcemi
Reportáž
Fakultní nemocnice Bulovka pustila novináře do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá. Jde o novou, štědře vybavenou JIP s nejmodernějším bioboxem u nás. Lékaři v něm dokáží napojit pacienta se smrtelnou infekcí na umělou plicní ventilaci nebo jej operovat, aniž by jej museli kamkoliv převážet.
Hana Válková
10. 2. 2022
Účinky antibiotik slábnou a není je čím nahradit
Přibývá bakterií, na které již antibiotika neúčinkují. Podle předpokladů bude úmrtnost na infekční onemocnění představovat opět nejvýznamnější příčinu úmrtí.
Helena Singerová
11. 1. 2022
Počet nových komentářů
3
V jednom bytě s nemocným covidem. Jak se nenakazit?
S přibývajícím množstvím osob nakažených covidem-19 přibývá také situací, kdy jednu domácnost musí sdílet lidé nemocní a zdraví. Odborníci radí, jak postupovat, abyste snížili riziko nákazy.
Lenka Krbcová
30. 11. 2021
Počet nových komentářů
2
Kašel a rýma u dětí letos přišly dříve, pediatři čelí náporu až trojnásobku pacientů
Počet malých dětí s akutní virózou stoupá strmě vzhůru, respirační infekce se letos objevily o dva týdny dříve a s nebývalou razancí. Ordinace pediatrů i pohotovosti od začátku září čelí nebývalému náporu. Například ve Fakultní nemocnici Brno jsou počty pacientů na pohotovosti trojnásobně vyšší než obvykle.
Hana Válková
11. 10. 2021
Počet nových komentářů
4
Praktici radí, jak léčit příznaky infekcí dýchacích cest včetně covidu
Symptomatická léčba se neliší u nemoci covid-19 a ostatních infekcí dýchacích cest, říkají praktičtí lékaři. Vydali srozumitelná doporučení pro pacienty, v nichž najdete tipy, jak postupovat při příznacích covidu-19 a dalších respiračních infekcí. Radí také, jak na domácí léčbu, kdy už do nemocnice či co dělat při nežádoucí reakci na vakcínu.
Lenka Krbcová
30. 9. 2021
Počet nových komentářů
4
Buď uhyne mikrob, zemře člověk, nebo mikrobi a imunitní systém dosáhnou příměří
Našimi největšími nepřáteli jsou neviditelné mikroorganismy, které žijí všude kolem nás a v nás a které se podílejí na přirozeném koloběhu života a smrti. Toto téma je aktuální v každé době, obzvláště v té současné. Můžeme nad viry a bakteriemi zvítězit?
Taťána Kročková
27. 9. 2021
Počet nových komentářů
3
Sex během menstruace: ano, nebo ne?
Je to vlastně paradox. Některé ženy mají největší chuť na sex právě na začátku svého cyklu; mnohdy jim to ale připadá nepatřičné, a tak svoji touhu potlačují. Sex při menstruaci je prý nehygienický, nechutný a může i ublížit. Nebo je to všechno jinak?
Helena Singerová
16. 9. 2021
Počet nových komentářů
1
Rizikový je každý nový partner, říká gynekoložka o infekci HPV
Rozhovor
ROZHOVOR – HPV virus nedokáže v organismu jen tak neškodně žít. Buď se ho tělo zbaví, nebo vytvoří přednádorovou změnu či nádor. „Zejména mladí lidé potřebují kondom a očkování,“ doporučuje prevenci lékařka Olga Dubová. Možnost nákazy představuje prakticky jakýkoli sexuální styk.
Redakce
8. 9. 2021
Po návratu z dovolené odpusťte vodu z potrubí. Dobrá rada, nebo nesmysl?
„Lidé by bezprostředně po návratu neměli vodu pít ani se v ní sprchovat,“ říkají odborníci z Mendelovy univerzity v Brně a radí po dovolené vždy odpustit celý obsah vodovodních trubek. Podle vodohospodářů jsou ale jejich závěry nepřesné.
Petr Havel
4. 8. 2021
Počet nových komentářů
2
Orální sex není bezpečnou alternativou
Některé pohlavní nemoci prezervativ nezabrzdí, jiné se přenášejí i orální cestou. Kdy kondom nestačí a co všechno lze považovat za rizikový pohlavní styk?
Helena Singerová
29. 7. 2021
Počet nových komentářů
2
Kvůli covidu strmě narostl počet případů syfilis. Jaké jsou příznaky a léčba?
Syfilis – nejstarší diagnostikovaná pohlavní choroba – je u nás na vzestupu. Mohou za to domácí párty v lockdownu. Jak poznáte, že ji máte, a lze syfilidu léčit?
Helena Singerová
7. 7. 2021
Počet nových komentářů
6
Kde se kvůli covidu dlouho nepouštěla voda, je vhodná dezinfekce proti legionele
Aktualita
V zavřených hotelech či bazénech byly ideální podmínky pro rozvoj bakterií Legionella. Státní zdravotní ústav i odborné firmy varují před rizikem, které představuje obnovený provoz ubytovacích a dalších zařízení. Odborníci vydali pokyny k prevenci legionelové infekce.
Lenka Krbcová
14. 5. 2021
Sám doma a nemocný. Co mít po ruce pro případ samoléčby?
Ať už jde o obávaný koronavirus, nebo jiné virové onemocnění, samoléčba je teď fenomén. Lékařům máme spíš volat a osobně raději nikam nechodit, pokud to není nutné. Co si naordinovat? Jaké léky mít raději doma v zásobě, kdyby se objevila horečka, kašel a další příznaky nemoci?
Tereza Víchová
3. 11. 2020
Počet nových komentářů
1
Opatření za španělské chřipky: Restaurace nezavíraly. Lidé si nosili vlastní příbory a sklenice
Také před sto lety se společnost dělila na zastánce a odpůrce roušek, ti druzí končili i ve vězení. Za pandemie španělské chřipky spolu lidé nemluvili a zdravili se úklonou. Jaká další opatření panovala?
Taťána Kročková
1. 10. 2020
Počet nových komentářů
2
Jak se v dětských kolektivech šíří bakterie a viry
Kýchnutí, půjčená propiska i mobil kolující mezi kamarády. Znáte-li nejčastější cesty přenosu nemocí, můžete se některým rizikovým situacím vyhnout. Jaká pravidla dítě naučit, aby se riziko šíření nemocí minimalizovalo, ale zbytečně je přitom nestresovat?
Redakce
25. 9. 2020
Počet nových komentářů
1
Proč budeme od září zase nosit roušky. Vysvětlení ministerstva
Aktualita
Od prvního září až do odvolání zavádí opětovné povinné nošení ochranných prostředků dýchacích cest, tedy roušek či jiných vhodných pomůcek, ve veřejné dopravě a některých vnitřních prostorách. Ministr k mimořádnému opatření říká: „Roušky jsou z nejdůležitějších a nejúčinnějších preventivních opatření.“
Lenka Krbcová
19. 8. 2020
Bezpečné země z pohledu nákazy koronavirem. Kam bude možné volně cestovat bez testů?
Aktualita
Vláda ČR schválila systém, který označuje státy EU s nízkým a středním rizikem nákazy COVID-19. Po návratu z nich nebude nutné hlásit se hygienické stanici ani podstupovat testy na koronavirus.
Redakce
2. 6. 2020
Podvodníci řádí. Co zkontrolovat, když objednáváte roušky
Spotřebitelská organizace dTest upozorňuje, že ani nouzový stav kvůli šíření koronaviru a šíření nemoci COVID-19 nezastavil nepoctivé obchodníky. Snaží se využít strachu lidí a co nejvíce na složité situaci vydělat.
Redakce
24. 3. 2020
Počet nových komentářů
2
Jak omezit přenos infekce koronavirem z nákupního vozíku
Mikroorganismy jsou přítomny kdekoliv kolem nás, včetně předmětů zdánlivě čistých. Nový koronavirus vydrží na povrchu několik hodin až dnů. Jak se neinfikovat během nákupu?
Lenka Krbcová
20. 3. 2020
Nakažený rohlík? Přežití koronaviru na pečivu
Neexistují důkazy o přenosu koronaviru potravinami. Teoreticky je však podle odborníků možná kontaminace jídla, například nebaleného pečiva, při styku s infikovaným člověkem.
Redakce
18. 3. 2020
Počet nových komentářů
2
Chcete si ušít roušku?
Současná poptávka po ochranných prostředcích proti koronaviru, ať jde o roušky, respirátory, či dezinfekce, je vysoká a shání se jen těžko. Na internetu přibývá rad, jak si ušít roušku, alespoň coby improvizovanou náhradu za nedostatkové pomůcky.
Redakce
16. 3. 2020
Jak snížit riziko v lékárně a jak si zajistit léky, pokud jste v karanténě
Aktualita
Lékárny jsou nejnavštěvovanější a nejdostupnější zdravotnická zařízení, a lékárníci jsou tak zdravotníky v první linii, kteří jsou v kontaktu s pacienty při prvních příznacích infekčních onemocnění. Jak pro lékárníky, tak klienty lékáren je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pravidla a snižovat riziko šíření infekce koronavirem.
Redakce
14. 3. 2020
Lékárny mohou kvůli koronaviru připravovat vlastní dezinfekce na ruce
Vzhledem k velké poptávce a nedostatku dezinfekčních přípravků vydalo ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí, kterým povoluje lékárnám vyrábět a prodávat dezinfekční roztoky bez dosavadních omezení. Jde o lihovou lékárenskou dezinfekci podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), která nemusí být vyráběna z lékopisných surovin.
Redakce
13. 3. 2020
1
–
30
/
57
První strana
Předchozí strana
1
2
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji