největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Témata
»
lék
lék
31
–
60
/
101
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
Následující strana
Poslední strana
Dlouhodobé braní léků na žaludek může přivodit osteoporózu a zničit zažívání
Na pálení žáhy a potíže se žaludkem existuje řada pomocníků. Ty z lékárny je ale dobré většinou po týdnu až dvou vysadit. Proč? Dlouhodobé užívání má svá rizika v podobě roztažení žaludku, střevních infekcí nebo nedostatku důležitých látek, které mohou vygradovat i v řídnutí kostí.
Hana Válková
14. 10. 2022
Zapíjíme léky úplně špatně, pak nefungují, nebo dokonce mohou ublížit
O úspěchu léčby občas rozhodují věci, které většina z nás za důležité nepovažuje. Třeba to, čím a v jakém množství zapíjíme předepsané prášky. Pokud vám k tomu stačí jen lok vody, moc byste se tím chlubit neměli. I dvě deci jsou totiž většinou málo.
Radka Wallerová
7. 10. 2022
Počet nových komentářů
1
Nedojdete si na WC bez projímadla? Riskujete poškození střev i jater
Projímadla jsou cestou, jak si výjimečně ulevit od zácpy, rozhodně vám ale nepomůžou se snížením váhy nebo s chronickými potížemi. Naopak. Při nadměrném užívání mohou vést k závislosti a poškození zdraví.
Hana Válková
4. 10. 2022
Počet nových komentářů
1
Důležité léky nejspíš zdraží. Pacienta ušetříme, slibuje ministr Válek
Na ministerstvu zdravotnictví vrcholí jednání, při kterých se řeší ožehavá otázka. Totiž, zda a jak zdražit některé důležité léky. Firmy upozorňují, že pokud je nebudou moci nabízet za vyšší cenu, ukončí jejich výrobu, nebo český trh opustí.
Hana Válková
30. 9. 2022
Nemocnice měsíc neměly lék pro onkologické pacienty, náhradu dovezly ze zahraničí
Výpadky v dodávkách léků se dotýkají i tak citlivé léčby, jakou je ta onkologická. V Česku chyběl například měsíc nenahraditelný lék, který pomáhá pacientům s rakovinou prostaty, děložního hrdla a celou řadou dalších diagnóz. Nemocnice náhradu sehnaly v zahraničí. Čtyřikrát dražší a v tuzemsku neregistrovanou.
Hana Válková
29. 9. 2022
Chybí vakcíny na plané neštovice, narychlo je má dodat jiný výrobce
V ordinacích praktických lékařů došla vakcína proti planým neštovicím. Může za to výpadek v dodávkách, který má trvat až do konce ledna příštího roku. Rodiče přitom mají o očkování svých dětí proti pupínkům větší zájem než v minulosti. Na podzim by se ale do země měla dostat vakcína od jiného výrobce.
Hana Válková
22. 9. 2022
Co můžete dělat, když váš lék není? Lékárna ho může namíchat, dá se dovézt ze zahraničí
Na trhu chybí desítky léků, které jsou přitom pro pacienty důležité. Vitalia.cz přináší přehled možností, jak lze řešit situaci, když v lékárnách není k sehnání lék, který potřebujete.
Hana Válková
19. 9. 2022
Horečka u dětí? Nedávejte jim půlku léku pro dospělé
Běžně užívané dětské léky na horečku a bolest s ibuprofenem se nedají už delší dobu sehnat. Rodiče proto dětem dávají poloviční dávky těch pro dospělé. Odborníci před tím varují.
Radka Wallerová
4. 9. 2022
Pouť léku lékárnou: většina jeho cesty zůstává očím pacienta skryta
Víte, co je to oficína nebo tára? A co se děje s lékem, než vám jej vydá lékárník? Pokud ne, pojďte se projít zázemím lékáren, kam běžně jako návštěvníci nemáme možnost nahlédnout.
Hana Válková
21. 7. 2022
Léky nejsou bonbóny aneb Jak předcházet otravě dětí
Zapomeňte na léky v nočním stolku a jejich vychvalování jako lahodné medicínky. Tak zní dvě z rad, jak předcházet otravám dětí.
Hana Válková
7. 6. 2022
Oxid titaničitý podezřelý z toxicity musí skončit i v doplňcích stravy
Doplňky stravy nedostaly výjimku ze zákazu používání oxidu titaničitého neboli titanové běloby při výrobě. Kvůli podezření na toxicitu se v nich od začátku srpna uvedené barvivo již nesmí využívat. Některé doplňky stravy se proto změní.
Hana Válková
2. 5. 2022
Počet nových komentářů
2
Zdravotní pojišťovny odloží vracení desetikorun za lékové přeplatky
Aktualita
Zdravotní pojišťovny budou nově vracet pouze ty přeplatky za léčiva nad limit, které v souhrnu přesáhnou 200 korun za rok. O desetikoruny ale pojištěnci nepřijdou.
Hana Válková
16. 2. 2022
Rok od první schválené vakcíny proti covidu. Jaké léky a vakcíny propadly, a které uspěly?
Aktualita
Brzy uplyne právě rok od momentu, kdy byla doporučena ke schválení historicky první vakcína proti nemoci covid-19. V současné době je na trhu již několik těchto očkovacích látek, všechny získaly tzv. podmínečnou registraci. Některé vakcíny či léky na koronavirus na schválení čekají, jiné v procesu neuspěly.
Lenka Krbcová
14. 12. 2021
Počet nových komentářů
2
Třetina lidí má doma antibiotika „pro případ“, jsme sami proti sobě
Téměř každý pátý Čech nebo Češka si ordinuje antibiotika sám. Zhruba třetina lidí si myslí, že antibiotika jim pomůžou s rýmou. Podobné množství lidí si je v různých formách pro jistotu schovává v lékárničce. Ukázal to průzkum Státního zdravotního ústavu. Pokud se antibiotika užívají hodně a špatně, přestávají léčit, protože bakterie se vůči nim stávají odolné.
Hana Válková
8. 10. 2021
Počet nových komentářů
5
Pokuta 14 milionů korun prodejci doplňků stravy BEAUTY LINE
Prodejce doplňků stravy BEAUTY LINE s.r.o. klamal spotřebitele. Potravinářská inspekce uložila pokuty za téměř 14 milionů korun a společnosti bylo zrušeno živnostenské oprávnění.
Redakce
23. 7. 2021
Co jsou kortikosteroidy? Lidé se bojí léčby kvůli mýtům
„Snižují imunitu, zastavují růst dětí, způsobují deprese…“ Kortikosteroidy jsou sice velmi účinné léky, ale kvůli různým mýtům o nežádoucích účincích si vysloužily i svůj vlastní termín, vyjadřující obavy – kortikofobie je podle lékařů zcela zbytečná.
Tereza Víchová
15. 1. 2021
Počet nových komentářů
1
Astmatik v době koronaviru: je více ohrožen?
Astmatem trpí nejméně půl milionu lidí v České republice. Ne každý z nich se ale správně léčí. To může zásadně zvýšit riziko nákazy koronavirovou infekcí i zhoršit průběh koronavirového zápalu plic. Odborníci proto apelují na dvě věci: důsledné nošení roušek a užívání preventivních léků.
Tereza Víchová
23. 11. 2020
Jak si obstarat léky v karanténě? Existuje i donášková služba
Aktualita
Karanténa nebo izolace kvůli pandemii koronaviru se týká tisíců lidí. Většina z nich ale potřebuje léky, které užívá pravidelně, nebo i ty na akutní stavy nemoci. Osobní návštěva lékárny se dá nahradit několika způsoby.
Redakce
19. 11. 2020
Lidé hlásí divnou pachuť léku Vigantol. Důvodem je olej
Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval o možném výskytu nezvyklé chuti u některých šarží léčivého přípravku Vigantol. Ten je důležitý hlavně pro malé děti, užívají ho i dospělí.
Lenka Krbcová
2. 10. 2020
Počet nových komentářů
1
Stovky otrav Paralenem za rok: kde pacienti chybují?
Tabletu zapít horkým nápojem a navrch si dát třeba grog na prohřátí? To může být rychlá cesta k otravě paracetamolem. Předávkování tímto léčivem patří mezi nejčastější příčiny otrav léky. A v době obav z koronaviru po nejčastěji prodávaném léku saháme často příliš brzy.
Tereza Víchová
2. 10. 2020
Počet nových komentářů
5
Posílení imunity: které přípravky momentálně doporučují lékárníci
Posílit organismus, podpořit imunitu – to je na podzim klasické zadání mnoha lidí a obava z koronaviru a nemoci COVID-19 tento požadavek umocňuje. Imunitu podpořit lze – trvá to ale několik týdnů a některé přípravky jsou k tomu vhodnější. Doporučují je odborníci z České lékárnické komory.
Tereza Víchová
23. 9. 2020
Poruchy erekce neřeší jen léky, jsou i další možnosti
Po padesátce se poruchy erekce týkají už každého druhého muže a ani u mladších ročníků nejsou výjimkou. Léky nemusí být jediným řešením, pomáhá třeba rázová vlna.
Redakce
30. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Balzám Višněvského: odpudivý medikament neobyčejného významu
I když je jeho vzhled nevábný a po čichové stránce to také není příliš příjemný zážitek, jedná se o jedno z nejvýznamnějších léčiv, objevených během minulého století. Svou pozici si dokázal udržet dokonce i dnes, kdy farmaceutické firmy chrlí jednu novinku za druhou.
Kateřina M. Košutová
24. 7. 2020
Počet nových komentářů
6
Lékárny od června vydávají léky i na občanku. Jak to bude fungovat?
Aktualita
K výdeji předepsaných léků bude nově stačit občanský průkaz, případně pas. Možnost výdeje na základě jednotlivých eReceptů zůstává zachována.
Redakce
29. 5. 2020
Počet nových komentářů
2
Pro diabetiky je hubnutí obtížnější. Co jim pomůže?
Nová moderní léčba nejenom snižuje hladinu cukru v krvi, ale podporuje také zdraví srdce a do třetice pomáhá diabetikům právě s hubnutím. Proto ji také lékaři označují jako 3 v 1. Léky ale nejsou vše.
Lenka Krbcová
17. 12. 2019
Nejužívanější lék na štítnou žlázu mění složení
Aktualita
„Nový“ Euthyrox poznáte podle růžového pruhu na obalu. Tento „umělý hormon“ mění složení pomocných látek, což může vést i ke změně dávkování. Na trh bude uváděn od září do listopadu. Pacienti, kteří přejdou na nové tablety, by měli být sledováni.
Lenka Krbcová
27. 9. 2019
Počet nových komentářů
4
Kdy antibiotika nefungují? Třeba po zapití šumivým hořčíkem
Užívat je v přesných časových intervalech, dobrat celé balení, přidat probiotika. K běžně předepisovaným antibiotikům už klasická doporučení asi zná většina z nás (i když i tady musí být lékaři důslední a s pacientem vždy všechno detailně probrat). Existují ale záludnější potíže – třeba když zapijete některá antibiotika šumivým hořčíkem, nemusí pak působit. Nebo jiná v kombinaci s léky na snížení cholesterolu způsobí bolesti svalů.
Tereza Víchová
26. 8. 2019
Počet nových komentářů
2
Lék proti průjmu Smecta již kvůli olovu nemají užívat malé děti ani těhotné. O změně se moc neví
Přípravek Smecta patří k nejužívanějším a nejznámějším lékům při průjmu. Vzhledem ke zjištěnému stopovému množství olova změnily nyní mezinárodní i naše autority doporučení k jeho užívání. Jde o preventivní opatření, ale někteří lékaři i lékárny Smectu dál nabízejí i kojencům a těhotným či kojícím ženám.
Lenka Krbcová
15. 8. 2019
Máte kocovinu? Neberte si Paralen
Grilovací odpoledne, posezení na zahrádce oblíbené restaurace, větší chuť na vychlazené pivo nebo bílé víno. Alkohol je běžná součást léta a volných dní obzvlášť. Navíc v teple se organismus rychleji odvodňuje. Volný vlahý večer tak může korunovat nepříjemná kocovina. Nespravujte ji ale přípravky s obsahem paracetamolu, mohli byste poškodit svá játra.
Tereza Víchová
23. 7. 2019
Počet nových komentářů
2
V lékárnách chybí více než 100 druhů léků. Není dithiaden na alergie ani euthyrox na štítnou žlázu
Aktualita
V tuzemských lékárnách lidé marně sháněli více než stovku druhů léčiv, některé z nich nemají náhradu, upozorňuje Česká lékárnická komora. Problémy se přitom letos opakují. Podívejte se na seznam chybějících léků.
Redakce
18. 7. 2019
31
–
60
/
101
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji