největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Témata
»
odběr krve
odběr krve
1
–
19
/
19
O stavu ledvin vypovídá množství kreatininu v krvi. Pokud je ho moc, nefungují správně
Kreatinin je tělu přirozená látka, která vzniká ve svalech z kreatinfosfátu a kreatinu. Poté přechází do krve a je přefiltrována ledvinami do moči. Množství kreatininu v krvi závisí na funkčnosti ledvin a objemu svalové hmoty. Pokud pacient trpí onemocněním ledvin, hromadí se mu kreatinin v krvi. Právě tento parametr, který se standardně stanovuje při biochemickém vyšetření krve, tak lékaře často upozorní na to, že má dotyčný potíže s ledvinami.
Dana Široká
18. 9. 2024
Vadí potetovaná paže při odběrech? Jak u koho. Dárce krve ale limituje
Tetování není jen věcí estetiky, promlouvá i do medicíny. Při odběrech krve nebo jejím dárcovství. Od července se zkrátila přestávka, kterou si tetovaný od darování musí dát.
Hana Válková
20. 8. 2024
Na alergologii toho umí odhalit mnohem víc než dříve. Podzim a zima jsou k vyšetření ideální
Alergologické ambulance umí dnes vyšetřit více původců potíží než kdy dříve. Člověk tak má větší šanci zjistit, co mu způsobuje případné potíže a čemu se vyhnout. Jak návštěva probíhá, proč je ideální na podzim a v zimě a jaké alergologické testy jsou dnes k dispozici?
Redakce
15. 11. 2023
Modřiny, bolest, omdlévání. Pro některé lidi je odběr krve horší než pro ostatní
Odběr krve není nijak složitá procedura, ale pro některé lidi se může změnit v utrpení. Ne vždy za to může nešikovnost zdravotnického personálu, jak si mnozí pacienti často myslí. Proč to někdy bolí více než obvykle a jako památku si odnášíme modřiny?
Kateřina M. Košutová
23. 10. 2023
Darování krve: kdo a jak často může darovat a co za to dostane
V Česku je v současnosti na 221 tisíc dárců krve, jejich počet však stále mírně klesá a nemocnice se často potýkají s jejich nedostatkem. Podle odhadů chybí až 80 tisíc dárců. Kdo může darovat krev, jak často a co za to? U příležitosti Dne dárců krve, který připadl na 14. červen, přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.
Anna Dvořáková
19. 6. 2023
Počet nových komentářů
1
Vyšší hodnoty revmatoidního faktoru ukazují na revma, ale může jít i o infekci či rakovinu
Pokud vás lékař odešle na odběr krve, aby zjistil hladinu revmatoidního faktoru, má obvykle podezření, že můžete trpět některým z autoimunitních onemocnění. Jde především o revmatoidní artritidu. Ale není to zdaleka jediná choroba, kterou zvýšená hladina revmatoidního faktoru může signalizovat. Jaké hodnoty jsou považovány za normální a které už ne?
Kateřina M. Košutová
5. 6. 2023
Kdy je lepší udělat sedimentaci než vyšetření CRP? Obě metody ukazují zánět v těle
Pokud má váš lékař pocit, že máte v těle zánět, může vás poslat na test zvaný sedimentace erytrocytů, též sedimentace červených krvinek. Laicky prostě na sedimentaci. Nedokáže určit konkrétní onemocnění, ale může pomoci diagnostikovat zánětlivý proces, sledovat jeho průběh či reakci na léčbu. Jak se provádí a kdy naopak není spolehlivým ukazatelem?
Kateřina M. Košutová
31. 5. 2023
Putování krve: reportáž z laboratoře, kde zjišťují cukrovku nebo nemocná játra
Pacient nastaví ruku, „přetrpí“ jedno bodnutí, pár minut si drží loket, aby neměl modřinu, a tím pro něj odběr končí. Zpravidla druhý den zavolá lékaři pro výsledky a podle nich se zařídí. Jenže tím zmíněným bodnutím to končí jen pro něj. Pro samotnou zkumavku celá pouť začíná. Jaká je její cesta, jsme si prohlédli v největší české laboratoři SYNLAB v pražských Holešovicích.
Anna Dvořáková
2. 5. 2023
Nejste si jistí, jestli jste měli COVID-19? Zjistí to testy na protilátky proti koronaviru
Prodělal jsem koronavirus? Jak dlouho po nemoci mě bude chránit moje imunita? A když jsem naočkovaný, jak silná je moje ochrana? Otázek je mnoho – některé odpovědi dají testy na hladinu protilátek. Vyzkoušeli jsme je – a požádali lékaře o jejich interpretaci.
Tereza Víchová
5. 1. 2021
Počet nových komentářů
16
Chcete darovat krevní plazmu po prodělání COVID-19? Co vás čeká
Prodělali jste koronavirovou infekci? Můžete pomoci ostatním. Tzv. rekonvalescentní plazma je jednou z léčebných možností pro pacienty v závažnějším stavu. Vitalia.cz zjišťovala na několika místech, jak odběry „anti-covid“ plazmy probíhají a co to pro dárce znamená.
Tereza Víchová
27. 11. 2020
Jak připravit děti na odběr krve? Hlavně neslibujte, že to nebude bolet
Zejména před prvním odběrem krve je třeba dítěti vysvětlit, co ho čeká. Popravdě. Neslibujte, nepřehánějte a pro větší jistotu dítěte s sebou vezměte oblíbeného plyšáka, tablet nebo zvukovou hračku.
Redakce
7. 6. 2019
Proč odběr krve probíhá nalačno a po ránu
Správný postup nejen při odběru krve, ale již před ním, zajistí, aby to, co se zjistí z vaší krve, nevedlo ke zkresleným výsledkům. Pět rad vám napoví, jak se připravit na odběr krve a vyhnout se častým chybám.
Redakce
9. 11. 2018
Počet nových komentářů
1
Dárci krve přibývají díky sociálním sítím, říká primářka transfuzního oddělení
Rozhovor
O tom, jak se shánějí dárci krve, zda je někdy krve nadbytek a jak dlouho vůbec odebraná krev vydrží, vypráví v rozhovoru primářka Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno Hana Lejdarová.
Redakce
13. 6. 2018
Vyhrňte si rukáv a darujte krev. Příspěvky jsou dvojnásobné
Už prvního června začne dvacetidenní projekt Českého rozhlasu, který má za cíl šířit povědomí o dárcovství krve a oslovit především ty, kteří dosud krev nedarovali. Přidáte se?
Redakce
26. 5. 2016
Krevní obraz za 30 vteřin
Aktualita
Česká republika má nový unikátní přístroj, který dokáže provést kompletní analýzu krevního obrazu během půl minuty. Nový koncept hematologické linky ušetří čas i peníze a zvýší komfort pro pacienty.
Redakce
3. 12. 2014
Počet nových komentářů
9
Co o vás řekne, když řeknete áááááá
Známe to od mala. Je to prvotní vyšetření, bez drahých přístrojů a složitých testů. Co všechno vlastně umí doktor vyčíst z bolavého krku a jazyka vypláznutého až na vestu?
Anna Příhodová
17. 1. 2013
Počet nových komentářů
1
Trik pro snadný odběr krve? Pouze jediný
Pijte. Hodně pijte. Taková je v podstatě jediná rada pro ty, kterým nejde příliš dobře nebo skoro vůbec odebrat krev, ať už kvůli nějakému vyšetření nebo proto, že by ji chtěli darovat.
Anna Příhodová
8. 1. 2013
Počet nových komentářů
2
Darovaná krev nekončí jen v transfuzích
Rozhodujete se, zda darujete krev? Přečte si o výhodách, které na vás jako na dárce čekají, a kam krev z odběrního místa míří. Ne všechna se využije na operačním sále.
Redakce
24. 8. 2012
Co se děje s darovanou krví
Už jste někdy darovali krev? Nebo snad chodíte pravidelně? Pak by vás mohlo zajímat, jakým způsobem bude využita. Dělí se na několik přípravků, které pacienti dostávají samostatně.
Radek John
15. 3. 2012
1
–
19
/
19
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji