největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Témata
»
věda
věda
91
–
120
/
125
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Jan Topinka: Chceme sledovat, co nanočástice dělají s mozkem
Rozhovor
Zabývá se trpasličími částicemi prachu. Jsou tak jemné, že snadno proniknou hluboko do našich plic, dokonce až do mozku. A jsou všude kolem nás. Máme se proto nanotechnologií a nanočástic bát?
Andrea Pencová
14. 9. 2018
Počet nových komentářů
1
Objev bacilu rakoviny: Největší omyl v dějinách Nobelovky?
Dánský mikrobiolog Johannes Fibiger získal Nobelovu cenu za „objev experimentálně vyvolaného nádorového bujení“, když poukázal na souvislost mezi druhem parazita přenášeného šváby a nádorovým onemocněním. Od úmrtí vědce letos uplynulo devadesát let a ocenění jeho objevu „bacilu rakoviny“ bývá označováno za jeden z největších omylů při udělování Nobelových cen za fyziologii a lékařství.
Bohumil Tesařík
12. 9. 2018
Počet nových komentářů
4
Máme se bát mikroplastů v pitné vodě?
Vědci potvrdili přítomnost plastových mikročástic v pitné vodě v ČR. Další zajímavé novinky akademických institucí: Jak postupuje boj s leukémií? Potravina z ječmene má stabilizovat hladinu cholesterolu. Mezistátní trojvýměna ledvin. Svalová atrofie u kojenců.
Pavel Houser
10. 9. 2018
Lékaři mají novou pomoc pro lidi s nemocným srdcem
Personalizovaná medicína umí přesněji stanovit léčbu pacientům se selhávajícím srdcem. Lidé léčení s duševní chorobou mají většinou i další poruchy. Jak lépe diagnostikovat rakovinu slinivky, která je dnes zabijákem?
Pavel Houser
13. 8. 2018
Cukrovku má 1 z 500 českých dětí. Může za to hygiena?
Diabetu u dětí přibývá, příčiny nejsou jasné. Lék proti chřipce by mohl zabírat i na klíšťovou encefalitidu. Aspirin se vyrovnal novému preparátu, ale nepřekonal ho. Nadějné objevy ze světa rakoviny.
Pavel Houser
18. 7. 2018
Počet nových komentářů
2
Smartphony ovlivňují užívání marihuany
Vliv technologií na konzumaci návykových látek a další novinky ze světa vědy: Vývoj a testování léků proti rakovině probíhá i v ČR. Jak kuřáci reagují na zákaz kouření v restauracích? Papilomaviry, biopsie a 3D tisk v medicíně.
Pavel Houser
10. 7. 2018
Rakovina slinivky je dlouho bez příznaků. Když začnete hubnout, je pozdě
Prognóza rakoviny slinivky je bohužel velmi špatná. Nádor bují a projeví se až v pozdějších stadiích hubnutím, bolestmi břicha a zvracením. Čeští lékaři a vědci se snaží odhalit nemoc co nejdříve.
Redakce
20. 6. 2018
Počet nových komentářů
7
Běžný virus snižuje inteligenci, má ho většina z nás
Nákaza, která způsobuje hloupnutí, a další novinky ze světa vědy: Lepší mamograf pro preventivní vyšetření rakoviny prsu. Kmenové buňky pro léčbu poškození míchy. Transplantace brzlíku. Námel nejsou jen alkaloidy.
Pavel Houser
29. 5. 2018
Počet nových komentářů
1
Na Moravě objevili mutaci související se zvláštním parkinsonismem
A další novinky ze světa vědy: Americká investice do českého výzkumu rakoviny. Zlatý defibrilátor. Mikropinzeta třídí krevní buňky. Unikátní inovativní kosmetika.
Pavel Houser
24. 4. 2018
„Zlaté oči“ jsou realitou: tříletá pacientka má implantáty víček ze zlata
Je tu nový přehled novinek ze světa věty: Zkoumá se další terapeutické využití kmenových buněk. Ječmen může sloužit i pro produkci antibiotik. Proč černý kašel odolává očkování. Nové výzkumy v onkologii.
Pavel Houser
5. 4. 2018
Test: V balených vodách jsou mikroplasty. Nikdo neví, kde se berou
Test
Testy nejnovějšího výzkumu, provedeného ve Velké Británii novinářskou organizací Orb Media, zkoumaly nejrůznější světové značky balené vody. Výsledky bohužel ukázaly, že až na výjimky obsahují malé kousky plastu.
Kristina Vacková
2. 4. 2018
Počet nových komentářů
1
17 benefitů citronové vody podle vědců
Šťáva z citronu může být při každodenním užití stejně efektivní jako cvičení. Je zdrojem zdraví prospěšných látek a vědecké studie dokonce potvrzují, že je užitečná i v boji proti rakovině.
Kristina Vacková
27. 3. 2018
Příznivý efekt česneku na rakovinu, cukrovku, kůži i obezitu
Zatímco česnek je dnes považován zejména za běžnou surovinu do kuchyně, v dobách minulých byl vysoce ceněn především díky četným, zdraví prospěšným vlastnostem. I když si to dnes tolik neuvědomujeme, česnek je všelék.
Kristina Vacková
22. 3. 2018
Počet nových komentářů
1
Český chemik kdysi zavedl jednotku stupňovitosti piva
Přehled dění ze světa vědy: připomínáme 150 let od úmrtí významné postavy české vědy a pivovarnictví. V IKEMu provedli transplantaci vlastní ledviny. Prokázán efekt nové účinnější proton-borové terapie nádorů.
Pavel Houser
19. 3. 2018
Věda potvrzuje babské rady: Česnek je všelék
Všestranně přínosné použití česneku se traduje z generace na generaci. Je využíván při domácí léčbě a znalosti o jeho blahodárných účincích na lidské tělo se předávají stovky let. Jednou z nejvýznamnějších složek obsažených v česneku je alicin.
Kristina Vacková
17. 3. 2018
Počet nových komentářů
3
Chytrý náramek umožní předvídat maniodepresivní stavy
Přehled novinek ze světa vědy: bipolární afektivní porucha v ČR postihuje přes sto tisíc lidí, hledají se dobrovolníci trpící maniodepresivitou do studie. Souboj bakterií s nanočásticemi stříbra. Nový způsob rekonstrukce srdečních chlopní. Virus klíšťové encefalitidy pod lupou.
Pavel Houser
14. 2. 2018
Řidiči, pozor – i medicínské konopí může zkomplikovat krevní zkoušku
THC, kde by ho nikdo nečekal. Cukrovka a snížená plodnost. Antabus by mohl léčit i rakovinu. Jak ledviny jezdily mezi Prahou a Vídní. A další novinky ze světa vědy.
Pavel Houser
15. 1. 2018
Počet nových komentářů
6
Křik ze spánku předznamenává Parkinsonovu chorobu
Miniaturní srdeční pumpa zavedená bez narkózy. První biokompatibilní umělé srdce v ČR automaticky reguluje srdeční tep. Problémy těhotenství, cukrovka a stres mohou zasáhnout i potomky. A další novinky ze světa vědy.
Pavel Houser
13. 12. 2017
Hodně lidí nespí kvůli nemoci, o které nevědí
Spánkovou apnoe má 20 % mužů a 10 % žen. Naděje pro pacienty s umělou výživou. Pokrok při drcení močových kamenů. Gama nůž používají na Homolce už 25 let. Dárci orgánů ve statistikách. Robotická chirurgie na milimetrech. Endoprotézy a infekce.
Pavel Houser
20. 11. 2017
U infarktu jde o každou minutu. My ale čekáme dvě hodiny
Lidé při bolesti hrudi váhají, zda si zavolat sanitku. Problémové pití prý v průměru zkracuje život o více než dvacet let. Na jaké problémy u nás naráží metadonová terapie a bude podobná substituce i pro uživatele pervitinu? Má smysl lidem s popáleninami podávat anabolika? Dítě žilo čtyři měsíce s vnější pumpou místo srdce…
Pavel Houser
18. 10. 2017
Budeme místo mlsání olizovat elektrody?
Představte si speciální povrch, který by vám při olíznutí pomocí elektrického dráždění simuloval v ústech různé chutě. Chytré systémy umí elektrickými impulzy napodobit i další zážitky související s jídlem, včetně kousání a žvýkání.
Pavel Houser
3. 10. 2017
Má léčba starších pacientů vždy smysl? Lékaři na to mají index
Zdravotníci jsou často postaveni před otázku, jestli seniorovi určitou léčbu vůbec poskytovat, zda pomůže, nebo pacienta jen zatíží. Nový index k upřesnění prognózy je jednou z novinek z akademického světa.
Pavel Houser
6. 9. 2017
Počet nových komentářů
3
Alzheimerova choroba může být následek úrazu
Neurodegenerativní choroby, jako je Alzheimerova porucha nebo jiné formy demence, mohou být způsobeny také poraněními. Tvrdí to jedna z novinek tuzemských akademických institucí.
Pavel Houser
10. 8. 2017
Nahrává čeština demenci?
Nová teorie zkoumá spojitost rodného jazyka s Alzheimerem a Parkinsonem. Budou se neurodegenerativní choroby léčit různě v závislosti na rodném jazyce?
Pavel Houser
17. 7. 2017
Počet nových komentářů
1
Opalovací krémy mohou poškozovat DNA
Léčba cukrovky pomocí laseru bez chirurgického zákroku. Šance na nová, účinnější antibiotika. Objev genotoxických látek obsažených v některých opalovacích krémech i další kosmetice. Přinášíme přehled novinek tuzemských akademických institucí.
Pavel Houser
21. 6. 2017
Na vypitá játra ostropestřec: Vědci vyvinuli nové odrůdy
K čemu mohou být dobré funkční potraviny z řas? Šlechtíme ostropestřec na játra. Transplantace dělohy i v ČR. Nové zobrazovací metody, bez radiace i rentgenového záření. Naviterier, chytrá navigace pro nevidomé. Vývoj vakcíny proti HIV. Přinášíme přehled novinek tuzemských akademických institucí.
Pavel Houser
29. 5. 2017
Počet nových komentářů
1
Obézní lidé významně škodí svým ledvinám
Kmenové buňky z pupečníku pro léčbu osteoartrózy i komplikací leukémie. Zjednodušené operace. Na trhu chybí léčebné konopí. Spavá nemoc. Přinášíme přehled zdravotních novinek tuzemských akademických institucí.
Pavel Houser
20. 4. 2017
Počet nových komentářů
21
Jak snadno mohou mladí sportovci dostat infarkt?
Sportem k náhlé smrti. Naděje v léčbě rakoviny. Odvykání od nikotinu a psychika. Lososi a tasemnice. Přinášíme přehled novinek tuzemských akademických institucí, které se vztahují ke zdraví a výživě.
Pavel Houser
6. 3. 2017
Očkování proti syfilis a další novinky ze světa vědy
Jak na nás zdravotně působí pivo, tmavá čokoláda a bílé pečivo. Rychlá detekce psychických poruch z pohybu očí. Byznys kolem léčby kmenovými buňkami. Léčba chronického vysokého tlaku. Geny za smrtelnou plicní infekcí dětí. Vakcína proti syfilidě.
Pavel Houser
17. 1. 2017
Počet nových komentářů
17
Čeští vědci vyvinuli nový druh cévních náhrad. Z nanovlákna
Aktualita
Čeští vědci o sobě opět dali ve světě vědět. Vyvinuli totiž zcela nový druh cévních náhrad.
Redakce
15. 4. 2016
91
–
120
/
125
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji