největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Témata
»
zuby
zuby
1
–
30
/
234
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Pojišťovny přispějí na výplně zubních kanálků. Pacient však možná zaplatí stejně
S koncem amalgámu chce stát změnit také systém úhrad péče zubařů. Za dva roky by si pacient vybranou plombu či ošetření kanálků už nemusel platit zcela. U zubařů se smlouvou by mu na ni přispěly pojišťovny, ať už si zvolí jakýkoliv materiál či postup. Zdravotní péči to ale zlevnit nemusí.
Hana Válková
1. 10. 2024
Za citlivost zubů někdy může špatná technika čištění, zhoršuje ji ústup dásní. Vadí i sladkosti
Trápí vás bolest či nepříjemné pocity, když se napijete horkého nápoje nebo si dáte zmrzlinu? Tzv. dentinová hypersenzitivita je poměrně běžný problém, který postihuje hlavně lidi ve věku 20–50 let. Někdo má citlivé zuby na chlad, u jiného způsobují problémy kyselé nápoje. Pomoct mohou speciální zubní pasty a gely s fluoridem, vyplatí se také vyměnit tvrdý kartáček za měkký.
Dana Široká
23. 8. 2024
Nejsme přežvýkavci, žvýkání mimo jídlo nám zuby nijak neposílí. Může jim naopak ublížit
Žvýkaček se část lidí bojí, protože nechtějí přijít o plomby v zubech a mají strach, že by jim je žvýkačky takzvaně vytáhly. Jiná část ale žvýká o sto šest v domnění, že se jim díky tomu posílí zuby nebo zpevní kontury tváří. A jak to tedy je?
Radka Wallerová
6. 5. 2024
Sady na domácí opravy zubů. Neúčinné a zdravotně pochybné, varuje stomatoložka
Na internetu lze sehnat skoro cokoliv. Reklama na sociálních sítích nabízí třeba hmoty k domácí opravě vypadlých plomb, či dokonce ulomených zubů. I čeští zákazníci už pod ně píší kladné recenze – ale copak může něco takového fungovat? Naše redakce oslovila MDDr. Kateřinu Linhartovou, praktickou zubní lékařku, a poprosila ji o zhodnocení podobných produktů.
Rhiana Horovská
29. 4. 2024
Počet nových komentářů
1
Obyčejnou zubní protézu pojišťovna lidem zaplatí jednou za čtyři roky, na lepší přispěje
Aktualita
Když člověk přijde o zuby a nadejde čas nosit protézu, nemusí si ji celou zaplatit ze svého. Základní provedení plně zaplatí pojišťovna, na lepší materiál přispívá. Ne však každoročně.
Hana Válková
23. 4. 2024
Maminko, tatínku, dočisti mi pusinku. Do kdy musíte dětem pomáhat s čištěním zubů a proč
Nechat dítě, aby si čistilo zuby samo, když udrží zubní kartáček, nemusí být z pohledu ústního zdraví dobrá strategie. Protože si nedokáže vyčistit většinu plochy zubů, je nutné mu pomáhat. Ne jeden rok, ani roky dva, ale řadu let.
Hana Válková
2. 4. 2024
To jsou zuby dvouletého dítěte. Za zvýšenou kazivost přitom mohou rodiče
Aktualita
Péče o dětský chrup je nesmírně důležitá. Už s prvním zoubkem neváhejte navštívit zubaře, on prohlédne ústa, rodiče seznámí se správným postupem při čištění a dítě se seznámí s prostředím, do nějž bude pravidelně docházet. V opačném případě nastává komplikace pro rodiče, dítě i zubaře.
Redakce
20. 3. 2024
Počet nových komentářů
1
Horečky a rýma s růstem dětských zubů nesouvisejí, vyvrací zubařka zažitý mýtus
Mezi lidmi se traduje, že růst dětských zoubků provázejí nejrůznější symptomy od horeček a průjmů přes rýmu po vyrážky. Jenže ani to, že si děti víc než jindy strkají prsty do pusy nebo nadměrně sliní, podle zubařky Hedviky Kaplánové s růstem zubů nesouvisí. „Existují pochyby, že růst dětských zoubků vůbec bolí,“ říká.
Redakce
6. 2. 2024
Zubaři od pojišťoven dostávají více peněz. O důvod víc, aby neodmítali druhou prevenci během roku
Třetím rokem dostávají zubaři pravidelnou měsíční platbu za každého registrovaného pojištěnce. Letos je opět o něco vyšší. Pojišťovny navíc i letos proplácí druhé zubní prohlídky. Není proto důvod je ze strany lékařů odmítat.
Hana Válková
18. 1. 2024
Počet nových komentářů
1
Ani ty nejlepší implantáty se funkčně nevyrovnají zubu. I s nimi se taky musí na kontroly
Přijdeme-li o část či většinu zubů, neznamená to, že bychom měli zanevřít na zubaře. Ani ten nejkvalitnější implantát totiž nebude v ústech fungovat tak dobře jako vlastní zub. Navíc prevence u stomatologa může odhalit třeba nádorové onemocnění.
Hana Válková
8. 1. 2024
Zuby to nekončí. Co všechno si lze čistit v ústech a čím byste to měli dělat
Máte skvělý kartáček na zuby a dobrou techniku čistění? Jen to ovšem nestačí. Klíčové pro ústní zdraví je také čištění mezizubních prostor. Podle lékaře Romana Šmuclera to jde dobře nití nebo kartáčky, naopak ústní sprcha či voda nutná není.
Hana Válková
6. 12. 2023
Měnit zubní kartáček po covidu či chřipce není nutné, postačí jeho desinfekce
Zatímco Američané si raději po každé prodělané nemoci vymění kartáček, v tuzemsku to zvykem není. A není to špatně. Po nemoci není kartáček na zuby nutné měnit, dobré je ale pamatovat na jeho desinfekci.
Hana Válková
29. 11. 2023
Ani dvakrát denně, ani dvě minuty. U čistění zubů se nemusíte držet zaběhlých pravidel
Jak na zdravé zuby a zdravá ústa? Zapomeňte občas na to, co vám vštěpovali už jako malým, a spolehněte se spíš na to, co vám napoví vlastní jazyk.
Hana Válková
22. 11. 2023
Počet nových komentářů
1
Paradentóza dokáže člověka připravit o zuby. Příznakem je krvácení dásní i zápach z úst
Plivete při čištění zubů krev a máte oteklé a citlivé dásně? Nespoléhejte na domácí léčbu a zajděte se poradit k zubaři, zda nemáte paradentózu. Čím dříve ji odhalíte, tím menší škody napáchá. Ve finále byste mohli přijít o zuby a způsobit si i jiná, zdánlivě nesouvisející onemocnění.
Kateřina M. Košutová
27. 9. 2023
Zánět dásní může vést i ke ztrátě zubů. Příznaky potíží se často projeví dost pozdě
Většina lidí se ve svém životě někdy potýkala nebo potýká se zánětem dásní. Jelikož se jedná o onemocnění, které se mnohdy nijak neprojeví nebo jeho příznaky nejsou výrazně bolestivé či omezující, mnoho nemocných tento problém vůbec neřeší. Dlouhodobě neléčený zánět dásně přitom může způsobit velice nepříjemné potíže.
Věra Krásová
4. 9. 2023
Pozor na domácí ošetření zubů ultrazvukem. Můžete si zničit zdraví, varují odborníci
Na trhu existuje celá řada pomocníků ústní či zubní hygieny. Nově mezi ně patří i domácí ultrazvukové čističe zubů. Vypadají podobě jako elektrické zubní kartáčky, na rozdíl od nich ale odborníci před jejich používáním varují. Může vést k trvalému poškození zdraví.
Hana Válková
29. 5. 2023
Pane zubaři, dnes nic platit nebudu! Na co máte nárok v ordinaci a co musíte uhradit?
Ošetření akutních potíží nebo vstupní prohlídka u lékaře se smlouvami s pojišťovnou. To jsou dvě ze situací, kdy musí člověk dostat péči zubaře bez toho, aniž by vytáhl vlastní peněženku. Na co mají pacienti právo a co naopak patří k jejich povinnostem, vysvětluje Česká stomatologická komora.
Hana Válková
17. 5. 2023
E-shop prodával bělicí pásky, které byly jedovaté. Zvláště pro kuřáky
Aktualita
Úřady zakázaly prodej jednoho druhu bělicích pásků na zuby. Obsahovaly devadesátkrát více peroxidu vodíku, než kolik je povolený limit. Peroxid vodíku je ve vyšších dávkách toxický.
Hana Válková
20. 4. 2023
Dětské pasty dopadly špatně. Je v nich málo fluoridu, některé obsahují titanovou bělobu
Dětské zubní pasty už sice neobsahují zinek, ale v některých z nich pořád je zdraví škodlivá titanová běloba. A naopak, testy ukázaly, že v nich není dost fluoridu, a proto se na ně nedá spolehnout, pokud jde o ochranu dětských zubů.
Redakce
10. 3. 2023
Počet nových komentářů
2
Zubaři dostanou od ledna za druhou prohlídku 150 korun
Aktualita
Mají zubaři po letošním zavedení agregované platby provádět druhou prevenci, nebo ne? Odpověď nyní naznačilo ministerstvo zdravotnictví, které vydalo vyhlášku, jež zubařům za druhou zubní prohlídku přidává peníze.
Hana Válková
15. 11. 2022
Špatný stav dásní může způsobit řadu nemocí, ztráta zubů je jen začátek
Pravidelné čištění zubů není jen estetickou záležitostí. S jeho pomocí se dá předejít řadě vážných onemocnění. Ty začínají u zubního plaku, který poskytuje domov škodlivým bakteriím. Onemocnění dásní je tak jen začátek, vše může končit diagnózou, která už nespadá do péče stomatologa.
Kateřina M. Košutová
10. 11. 2022
Pálení žáhy: Někdy je to banalita, jindy jsou potřeba léky, či dokonce operace
Pálí vás žáha? Pokud ano, nejste sami. Tento nepříjemný pocit potká čas od času většinu z nás. Ale pokud se opakuje a je intenzivní, může jít o refluxní chorobu jícnu, kterou je nutné řešit. Jinak mohou nastat komplikace, vedoucí až k nutnosti operace.
Kateřina M. Košutová
23. 9. 2022
Zubaři nemají důvod rušit lidem druhé prohlídky, peníze za ně dostávají
Zdravotní pojišťovny již více než půl roku posílají zubařům agregovanou platbu. Jak vyplynulo z ankety Vitalia.cz, platby fungují a ordinacím přináší stabilní a pravidelný příjem, který může sahat i k 30 tisícům korun měsíčně. Není proto důvod, aby lékaři odmítali zájemcům provést druhou „prevenci“, jak se to občas děje.
Hana Válková
16. 9. 2022
Vypadlou plombu bohužel reklamovat nemůžete, ale můstek či rovnátka ano
Asi se to už stalo každému. Po stomatologickém ošetření plomba neseděla úplně dobře, v ústech překážela, nebo dokonce brzy vypadla. Můstek tlačil, rovnátka rýpala do tváře a špatně seděla. Co s tím, jak se ozvat a na co má pacient nárok?
Redakce
13. 9. 2022
Na zdraví zubů mají vliv i potraviny. Které z nich jsou pro zuby dobré a které špatné?
Hollywoodský úsměv s dvěma řadami bílých zubů je snem mnoha lidí. Na vzhled a stav zubů má přitom vliv řada faktorů, od vrozených dispozic přes pečlivou hygienu až ke stravovacím návykům. Strava bývá v tomto směru často opomíjená, přitom právě ona ovlivňuje zdraví zubů významným způsobem.
Kateřina M. Košutová
25. 7. 2022
Kterých prvků je v lidském těle nejvíce a jakou plní funkci?
V periodické tabulce prvků je jich celkem 118 a tak se nabízí myšlenka, že lidské tělo je tvořeno většinou z nich. Ale tak to není. V organismu mají některé naprostou převahu. Více než 98 % jeho hmotnosti totiž tvoří pouhých 6 prvků.
Kateřina M. Košutová
8. 7. 2022
Herbadent je 125 let starý startup, říká výrobce legendárního roztoku na dásně a afty
Rozhovor
Letos společnost Herbadent slaví 125 let od svého vzniku a deset let od chvíle, kdy jsme o ní prvně psali na Vitalia.cz. Navazuje na tradice a vyvíjí nové produkty. Dost důvodů k tomu popovídat si s jejím majitelem Pavlem Smažíkem o tom, čím vším si jeho firma prošla a kam nyní míří.
Kateřina Čepelíková
10. 5. 2022
Vývoj zubního i mezizubního kartáčku trvá rok a stojí miliony
Vyrobit zubní kartáček není jen tak, na některých místech musí být hladký, aby v ústech klouzal, na jiných místech zase hrubý, aby nikam neujížděl. Důležitá je i velikost hlavičky a tvar ručky. A to zdaleka není všechno.
Kateřina Čepelíková
25. 4. 2022
Průzkum ukázal, co kazí české zuby
Unikátní studie potvrdila, co se sice všeobecně ví, ale málo se o tom nahlas hovoří. A sice, že v ČR zanedbáváme preventivní péči o svůj chrup. Následky jsou alarmující. Platíme desetitisíce korun za dlouhotrvající zákroky, což má návaznost na nedostatečnou kapacitu lékařů.
Kateřina Čepelíková
22. 3. 2022
Počet nových komentářů
8
Amalgám v plombách je riziko spíš pro zubaře a ekologii
Amalgám není škodlivý pro zdraví, říkají zubní lékaři. Přesto by se měl coby součást zubních plomb do roku 2030 přestat používat. „Vědecká komunita selhala.“ I taková slova padají v souvislosti s nahrazováním amalgámových výplní. Proč máme z amalgámu obavy a proč bychom jej v zubech mít neměli?
Helena Singerová
14. 3. 2022
Počet nových komentářů
1
1
–
30
/
234
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji