3 tipy pro rodiny: Jak zajistit pohodlné a důstojné podmínky pro soužití se staršími příbuznými

 Autor: Pexels.com
Soužití více generací v jedné nemovitosti nebo přímo domácnosti není ničím neobvyklým. Má však mnohá úskalí, na která je dobré se připravit. Zejména ve chvílích, kdy si k sobě domů vezmete rodiče nebo prarodiče vyžadující pravidelnou péči z vaší strany. Jak soužití usnadnit?
12. 3. 2024

Sdílet

1. Sdělte si vzájemně své představy a potřeby

Žádné soužití není zcela bezproblémové. Také společné bydlení dvou různých generací proto vytváří stresové situace, se kterými je těžké se vypořádat. Některým předejít nelze. Mnohé ale vznikají zcela zbytečně kvůli nedostatku komunikace. Proto ještě před tím, než k soužití dojde, byste měli celou situaci prodiskutovat. Nastavte si jasné mantinely, stanovte pravidla a promluvte o svých obavách i přáních. Výsledkem by vždy měl být kompromis vyhovující oběma stranám.

Důležitost komunikace roste v situacích, kdy senioři v domácnosti vyžadují kvůli specifickým zdravotním potížím občasnou či pravidelnou péči z vaší strany. Může jít o večerní hygienu, stravování, oblékání či například pomoc do schodů a ze schodů. Pro seniory je náhlá ztráta schopnosti péče o sebe sama často stresující a ponižující. Přidají-li se komplikace, jako je inkontinence, kvůli kterým musí příbuzný nosit pleny pro seniory, pak je skutečně nezbytné si vzájemně promluvit. Pečující osoba musí vyjádřit své pochopení a podporu. Pro seniora pak bude soužití a přijetí péče výrazně jednodušší.

2. Stavebním úpravám se nevyhnete

Je pravděpodobné, že svou nemovitost budete muset novým členům domácnosti upravit. Záleží samozřejmě na tom, v jaké jsou stěhující se senioři kondici, ať už fyzické, nebo finanční. Často si rodiče nebo prarodiče potřebné úpravy zařídí svépomocí, jiným ale budete muset úpravy zařídit vy. O čem konkrétně je řeč?

Lidé s omezenou mobilitou například uvítají namísto vany sprchový kout. Ošetřit pak budete muset všechny povrchy – nic nesmí podkluzovat. Kromě toho může být nezbytné instalovat k toaletě a do koupelny madla, která pomohou lidem s omezenou schopností pohybu. Podobné pomůcky mohou být nezbytné i na schodištích s chybějícím zábradlím. Různých vychytávek, které s pohybem dokážou pomoci, je kromě zmíněných celá řada.

3. Zajistěte si soukromí

Velkým problémem podobných soužití bývá ztráta osobního prostoru. Měli byste se snažit předejít tzv. ponorkové nemoci, kdy na sebe s ostatními příbuznými narážíte na každém rohu a nemůžete si od sebe odpočinout. Vícegenerační domy to v tomto mají jednodušší, každý má svou kuchyň, toaletu i obývák. Soužití v jedné domácnosti je problémovější, a tak je dobré si v tomto směru vyjít vstříc a plánovat si čas tak, aby každý měl příležitost mít domácnost sám pro sebe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).