Díky pravidelnému pohybu, prohlídkám u doktora a nikotinové abstinenci si u nás můžete vysloužit odměny ve výši až 30 % z pojistného. A nejenže si přilepšíte, navíc budete déle žít.
Ve zdravém těle roky navíc
Že pohyb prodlužuje život, to je známá věc. Skupina výzkumníků z několika amerických, norských a švédských univerzit se rozhodla zjistit, kolik „bonusových“ let si fyzickou aktivitou skutečně vysloužíme. Na pomoc si vzali 654 827 mužů i žen, většinou Američanů a Američanek, ve věku od 21 do 90 let.
Data této početné skupiny už předtím v šesti různých výzkumech shromáždil americký Národní institut pro výzkum rakoviny. Autoři mezinárodní studie se k nim vrátili a doplnili je tak, aby mohli co nejpřesněji prozkoumat vliv pravidelného pohybu na délku života.
Aktivita přepočítaná na rychlou chůzi
Možná se ptáte, co v tomto případě znamená „pravidelný pohyb“. Vědci různé druhy aktivit přepočítali na svižnou chůzi. Měřítkem se pro potřeby studie stal ekvivalent rychlé chůze udávaný v hodinách za týden. Od těch se dá odpíchnout i pro další sporty: například běháním bychom reálně strávili přibližně polovinu času a efekt by byl obdobný.
Abyste si u Mutumutu vysloužili 20% slevu na pojištění, stačí 3× týdně nachodit 10 000 kroků, k tomu si 2× týdně půlhodinku zaběhat a dát si hodinu týdně na kole.
Pro srovnání bylo nutné spočítat i předpokládanou délku života, a to pro každého účastníka výzkumu. Autoři využili tzv. křivku přežití – vysoce spolehlivou statistickou metodu, která co nejpodrobněji analyzuje profil daného člověka s ohledem na uplynulé události i předpoklady do budoucna.
O kolik nám rychlá chůze prodlouží život
A jak to dopadlo? Nadějně. Už ekvivalent 75 minut rychlé chůze za týden nám přidá asi 1 rok a 10 měsíců života. Ekvivalent 2,5 až 5 hodin týdně vykouzlí 3 roky a 3 měsíce navíc. Právě taková dávka pohybu víceméně odpovídá i doporučení Světové zdravotnické organizace.
Zvlášť zapálení sportovci, kteří týdně zvládnou ekvivalent 300 až 449 minut (to znamená více než 5 a méně než 7,5 hodiny) rychlé chůze, si pobyt na tomto světě prodlouží v průměru o 4 roky a 2 měsíce. U Mutumutu jim k tomu přibude ještě další radost, odměna ve výši až 20 % z ceny pojistného v závislosti na tom, jakým způsobem a jak často se hýbou.
Jak nám pravidelná týdenní rychlá chůze prodlužuje život?
- 75 minut (rychlé chůze za týden) prodlouží život o 1 rok a 10 měsíců
- 2,5 – 5 hodin přidá 3 roky a 3 měsíce navíc
- 5 – 7,5 hodiny prodlouží život o 4 roky a 2 měsíce
Deset let k dobru, 5 % zpátky
O tom, že kouření zabíjí, jste už asi párkrát slyšeli. Tomu, jak, kdy a v jaké intenzitě, se už věnovala celá řada studií. Jednu starší, zato velmi podrobnou a pořád aktuální, publikovali vědci z Oxfordu. V letech 1951 až 2001 zkoumali 34 439 Britů. Sice to byli samí muži, a navíc doktoři, ale do určité míry se jejich výsledky dají zobecnit.
Nekuřáci z toho vyšli podstatně líp než kuřáci. Čelili dvakrát až třikrát nižšímu riziku, že zemřou v produktivním věku. Výzkumníci si ovšem posvítili i na ty, kteří s kouřením v určitou chvíli sekli. Celoživotní nekuřáci a kuřáci, kteří se kouření vzdali už ve třiceti letech, podle studie žili v průměru o celých deset let déle než celoživotní kuřáci.
O kolik let oproti celoživotním kuřákům žijí déle lidé, kteří to jednou provždy típnou?
- O 10 let déle, když nikdy nekouří.
- O 10 let déle, když to navždy típnou ve třiceti.
- O 9 let déle, když skončí ve čtyřiceti.
- O 6 let víc, když přestanou v padesáti.
- O 3 roky navíc, když s kouřením seknou v šedesáti.
Jestli taky zvažujete, že cigaretám dáte vale, možná vás tato tvrdá čísla konečně namotivují. My k nim přihodíme ještě jedno: v Mutumutu vracíme 5 % z pojistného všem klientům, kteří nekouří. Se vším všudy, tedy i se sportovním duchem a s návštěvami doktora, se pak můžete vyšplhat až na cílových 30 %. Spočítejte si, jak blízko k nim máte.