5 kosmetických přísad, které neprospívají problematické pleti

 Autor: Shutterstock.com
Máte problémy s akné a nežádoucími pupínky? Možná používáte produkty, které vaší pleti nesedí. Pokud vaše pokožka spadá do kategorie té mastné a problematické, dejte si pozor na následující kosmetické přísady.
9. 12. 2022

Sdílet

1. Lanolin

Lanolin je často nazýván tukem z ovčí kůže, ale jedná se spíše o maz voskovité konzistence, který ovce chrání před bakteriemi, promočením či prochladnutím. Lanolin je skvělým pomocníkem ve zdravotnictví, jelikož urychluje hojení ran a zaceluje popraskanou pokožku. Pro každodenní používání na problematickou pleť je ale zcela nevhodný, jelikož podporuje tvorbu kožního mazušíření vyrážek, mimo jiné může být spouštěčem kontaktní dermatitidy.

2. Silikon

Silikon je znám pro svou vyhlazovací funkci s voděodolnou strukturou, a proto se často přidává do primerů a jiných podkladů pod make-up. Problém je v tom, že silikon vyplňuje póry, ucpává je a kůže nemůže řádně dýchat. Tím pádem se v ní usazují nečistoty, které zapříčiňují vznik zánětů a pupínků. Silikon vyměňte za kyselinu hyaluronovou.

TIP: Silikon můžete najít například i v některých řasenkách. Řasy po nějakou dobu sice působí leskle a bohatě, ale po čase pod tíhou silikonu mohou začít vypadávat. Své mrkačky můžete zachránit pomocí speciálníhoséra na řasy.

3. Oleje

Přírodní oleje je také potřeba vybírat s rozumem, protože sice obsahují prospěšné látky, ale ne vždy pro všechny typy pleti. Například kokosový olej je pro pokožku velmi těžký a podobně jako silikon může ucpávat póry. Stejně jako kokosový i mandlový nebo avokádový olej je komedogenní. Jestliže se chcete akné zbavit, hýčkejte se olejem jojobovým, konopným nebo arganovým, který je zároveň skvělý proti vráskám.

4. Parfemace

Jestliže trpíte na pupínky a jiné nedokonalosti, rozhodně byste se měli vyhnout produktům s přidanou umělou parfemací a obzvláště si dávejte pozor na benzaldehyd. Benzaldehyd je umělá vůně, která se do kosmetiky přidává velmi často, problém je, že stejně jako silikon a některé druhy olejů ucpává póry. Stejně tak je parfemace nevhodná pro pokožku se sklony k alergickým reakcím.

5. Chlorid sodný

Chlorid sodný je jiný název pro běžnou sůl. A proč se do kosmetických produktů přidává? Působí totiž jako zahušťovadlo. Podobně jako příliš slané jídlo v těle zadržuje vodu a neprospívá tak látkové výměně ani kosmetické produkty s obsahem soli nepodporují regeneraci pokožky a způsobují vyrážku na bradě a kolem úst.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).