Změna životního stylu je běh na dlouhou trať, což vyžaduje zejména dostatek trpělivosti a disciplíny. Úplně prvním a zároveň důležitým krokem je změna vašeho jídelníčku a tím pádem i nákupních návyků. Proto jsme si pro vás připravili devět tipů pro zdravé a přitom úsporné nakupování, se kterým pro vás bude změna mnohem snazší.
1. Jídelníček si tvořte s předstihem
Ještě předtím, než vyrazíte na nákupy, si rozmyslete, jak bude vypadat váš jídelníček. Vyhnete se tak nákupu zbytečných potravin, které nespotřebujete, a nakonec je zkažené vyhodíte do koše. Udělejte si tedy čas a vytvořte si týdenní plán, podle kterého budete v následujících dnech vařit.
2. Před nákupem se pusťte do pořádného plánování
Když už víte, jaké pokrmy budete vařit, můžete se pustit do tvorby nákupního seznamu. Zkontrolujte své zásoby ve spíži a ledničce a sepište seznam toho, co vám chybí. Pokud chcete ušetřit, určitě byste se měli během přípravy zaměřit i na slevové akce. S tím vám pomůže i nový leták Kaufland, kde narazíte na celou řadu slev na kvalitní a zdravé potraviny.
3. Pozornost věnujte hlavně zelenině a ovoci
Velkou část vašeho nákupního seznamu by měla tvořit zelenina a ovoce, u kterého je třeba dbát především na kvalitu a čerstvost. Pokud si například vybíráte salát, hledejte ten nejčerstvější a bez povadlých listů. Pozor si dejte na avokáda či jiné exotické druhy potravin – zde je lepší koupit tvrdší kus a nechat ho dozrát až doma, díky čemuž nebude otlučený a nahnilý.
4. Trvanlivé potraviny nakupujte do zásoby
Trvanlivé potraviny můžete skladovat bez problémů i několik měsíců, díky čemuž se jimi nemusíte zaobírat během každého nákupu. Jedná se zejména o těstoviny, luštěniny či mouky – pokud se na ně navíc vztahuje sleva, můžete ušetřit nemalou částku ve svém rozpočtu. Samozřejmostí je ale jejich správné skladování v suchu a chladu.
5. Nebojte se kvalitních bio potravin
Velká část lidí považuje bio potraviny za pouhý trend, jehož se drží milovníci zdravé výživy. Ve skutečnosti si však jejich koupí můžete být jistí, že nepřišly do styku s nebezpečnými chemikáliemi. Tento fakt je důležitý hlavně u druhů zeleniny a ovoce, které nelze oloupat, nebo při jejichž vaření chcete používat i jejich slupku či kůru.
6. Nebojte se trochu experimentovat a zkoušejte nové potraviny
Při stavbě nového jídelníčku není třeba překopat svůj životní styl a ihned konzumovat pouze zdravé potraviny. Naopak byste měli postupovat po malých krůčcích a postupně zkoušet nové potraviny a trochu experimentovat – nebojte se ani exotiky či méně známých druhů ovoce a zeleniny, jako jsou topinambury, liči nebo mišpule.
7. Během nákupu čtěte složení kupovaných potravin
Z potravinového obalu můžete vyčíst jeho složení a také energetickou hodnotu. Pro jednodušší identifikaci jsou obaly nově opatřeny i potravinovým semaforem od A až po E, který hodnotí jejich přínos pro naše zdraví – nejlepší jsou hlavně potraviny označené písmeny A a B.
8. Hledejte zdravější alternativy
Pokud jste byli do dneška zvyklí nakupovat nezdravé potraviny plné tuků či sacharidů, nemusíte s nimi hned skoncovat. Mnohem lepší je hledat zdravější alternativy, které vás postupně zbaví závislosti na nich – čtete správně, na nezdravých produktech skutečně může vznikat závislost. Příkladem mohou být chipsy nebo pražené ořechy, které můžete vyměnit za ty nepražené, nebo si udělat domácí popcorn s mnohem menším množstvím oleje.
9. Zařaďte do svého jídelníčku superpotraviny
Ve vašem jídelníčku by neměly chybět ani superpotraviny, které obsahují důležité vitamíny a minerály a další prospěšné látky – a díky tomu mají celou řadu blahodárných zdravotních účinků. Mezi nejznámější superpotraviny patří například kvašené zelí, goji, borůvky, avokádo či různé druhy hub.