Pod pojmem zdravá strava si většina lidí představí to samé. Ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, mléčné výrobky, luštěniny. Jako opak zdravé stravy hodnotíme sladkosti, sladké pečivo, brambůrky, hamburgery, pizzu a všechny ty dobroty. Opravdu je ale možné dělit potraviny na dobré a špatné?
Jíst pouze zdravé potraviny je dlouhodobě neudržitelné
Chcete-li se stravovat zdravě, není nutné vyřadit z jídelníčku veškeré potraviny, které se zdravě netváří. Takový způsob stravování je totiž dlouhodobě neudržitelný. Jídlo má být potěšením, měli byste si ho užívat.
Daleko rozumnější je dodržovat princip 80:20. 80 % pokrmů, které jíte, by mělo být zdravých, zbylých 20 % mohou tvořit nezdravá jídla. Dělit potraviny na zdravé a nezdravé však také není úplně přesné. Však i takový hamburger vám dodá bílkoviny, které potřebujete. Poctivá zmrzlina je vlastně mléčný produkt, solenými brambůrky tělu dodáte sůl, tedy jód.
Není nutné si stravu úzkostlivě hlídat
Pestrá strava je důležitá, neměli byste se tedy záměrně vyhýbat některým druhům potravin. Možná byste vůbec neměli tolik přemýšlet nad tím, co jíte. Znáte pojem ortorexie? Jde o jednu z poruch příjmu potravy, při které si lidé až úzkostlivě hlídají, jaké potraviny konzumují. Celý jejich život se pak točí kolem jídla, přizpůsobují mu svůj denní program. My ale nežijeme proto, abychom jedli. Jíme proto, abychom žili.
Jak se tedy zdravě stravovat?
Postarejte se o to, aby většinu vašeho jídelníčku tvořily nutričně hodnotné potraviny. Konzumujte dostatek ovoce a zeleniny, nezapomínejte na bílkoviny. Nevyhýbejte se mléčným produktům ani tukům, tělo ty zdravé potřebuje. A hlavně se psychicky nebičujte za sladkosti nebo potraviny, jež nevypadají na první pohled zdravě, nevyhýbejte se jídlům venku jen proto, že nejsou dokonale zdravá. Ve zdravém stravování je totiž klíčová rovnováha.