Hlavní navigace

Akutní průjem už vám plány nezhatí

 Autor: Pixabay.com
Důležitá konference? První rande? Víkend s manželem bez dětí po dlouhé době? Velkolepá kulturní událost?
5. 4. 2022

Sdílet

Každý z nás máme v kalendáři zakroužkovány dny, které jsou důležité nebo události, na které se mnoho týdnů či dnů těšíme. Jenže co čert nechtěl, v den D nás může nepříjemně překvapit střevní diskomfort. Akutní průjem má mnoho příčin, od úplně banálních, jako je dietní chyba, po virové infekce, které nejspíš přinesl nejmladší potomek ze školky, až po bakterie ze závadného či zkaženého jídla nebo vody. 

Prevence je základ 

Samozřejmě, že potížím je vždy lepší předcházet, než je řešit. Co platí na průjmy? Především důsledná a důkladná hygiena, zejména rukou – dohlédněte zejména na své malé děti, naučte je správnému mytí rukou, aby si i mimo váš dozor, třeba ve školce, myly ruce správně. Právě kolektivní zařízení jsou totiž semeništi zejména norovirů a rotavirů, které v krajním případě umí dovést malé pacienty až na infuze do nemocnice, a i dospělé pěkně potrápit. Na dovolené je dobré nosit s sebou malou desinfekci a po návštěvě toalety kdekoliv mimo domov ruce desinfikovat. Dále tkví často příčiny průjmu v jídle. Maso je třeba důkladně tepelně upravovat (pozor na oblíbené grilování), zeleninu omývat, oddělovat prkénka a nástroje, které přichází do styku se syrovým masem. V teplých měsících pozor na zmrzliny, krémy, ve kterých jsou syrová vejce. Při zahraničních cestách, zejména do exotických destinací, se striktně držte cestovatelských rad pro danou destinaci – ve většině případů to znamená vyhnout se kohoutkové vodě a nekonzumovat pouliční stánkovou stravu. 

Nepříjemnost, kterou známe všichni

Navzdory výše uvedeným opatřením průjem známe bohužel všichni. V naprosté většině případů nás neohrožuje. Jiné tomu může být u seniorů a u úplně malých dětí, ale pro zdravého dospělého člověka většinou představuje jen nepříjemnost. Zato pořádnou. Nelze zkrátka s těmito obtížemi přednášet na konferenci či poradě nebo si užít příjemný večer s partnerem. Proto se můžeme dostat do situace, kdy průjem potřebujeme nutně zastavit, včetně jeho nepříjemných doprovodných příznaků, jako je například kolikovitá bolest břicha či nadměrné nadýmání. 

Ne všechny léky jsou vhodné vždy 

Ne všechny léky jsou vhodné při všech druzích průjmu. Při infekčním virovém či bakteriálním průjmu není žádoucí brzdit činnost střev či vyvolávat zácpu, aby se neprodlužoval čas, kdy se viry nebo baktérie mohou ve střevě množit a negativně působit na střevní stěnu. Problém může být v tom, že ne vždy je ihned původ obtíží zřejmý. Proto se hodí mít v lékárničce lék, který je možno k zastavení obtíží použít jak v případě průjmu infekčního, tak neinfekčního původu. Takovým lékem je Enditril®, který brání nadměrnému vylučování vody do střev, aniž by zastavoval jejich pohyb, takže nezpůsobí zácpu. 

Rychle a dlouho účinkuje 

Obrovským benefitem tohoto léku je rychlý účinek, který nastupuje už během 30 minut. Současně je velkou výhodou dlouhé působení až 8 hodin. První den se užívají až 4 kapsle, následující dny 3 kapsle denně. Bez problémů tak můžeme zvládnout cokoliv, co jsme chtěli a plánovali, ať již jde o zábavu, práci nebo třeba dlouhou cestu. Lék je určen pro dospělé. V případě, že víme, že průjem je infekční, protože jím například trpí i někdo jiný z rodiny nebo jde o cestovatelský průjem, je vhodné užívat lék Endiaron®, osvědčený lék s antimikrobiálním účinkem proti průjmu infekčního původu, který přímo zneškodňuje původce průjmu, a tedy léčí samu příčinu onemocnění. Enditril® pak může léčbu vhodně doplnit rychlou úlevou od obtíží. 

Enditril® a Endiaron® jsou léky k vnitřnímu užití. Enditril® obsahuje racekadotril. Endiaron® obsahuje cloroxinum. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

MAT-CZ-2200286 – 1.0 – 03/2022

Evropská 846/176a

160 00 Praha 6, Česká republika

Tel.: (+420) 233 086 111

E-mail: cz-info@sanofi.cz www.sanofi.cz





Advertisement
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).