Atopická dermatitida (častěji nazývaná atopický ekzém) je kožní onemocnění, která dokáže potrápit pacienty všech věkových kategorií. Největší frustraci ovšem zažívají rodičové: bezmocně přihlíží tomu, jak si jejich ratolesti škrábou podrážděnou a suchou pokožku, budí se ze spaní a podobně. To často ústí i v partnerské hádky a vzájemné obviňování se. Víte, o čem mluvíme? Pochopte specifika dětské pokožky i průběh ekzému a aplikujte přípravky, které vašim dětem uleví – okamžitě i v dlouhodobém horizontu.
Příčiny a příznaky ekzému u kojenců a dětí
Věděli jste, že dětská pokožka jen z jedné pětiny tak silná jako pokožka dospělých? Není divu, že citlivěji reaguje na chemické, fyzikální a mikrobiální vlivy, UV záření a dehydrataci. Struktura pokožky se vyvíjí až do 6. roku života. Atopický ekzém poskytuje každé páté až desáté dítě. U třetiny těchto případů onemocnění během dětství odezní, u ostatních však může přetrvávat až do dospělosti. Atopický ekzém lze považovat za dědičné onemocnění. Dalším rizikovým faktorem je i místo, kde žijeme: městské znečištěné oblasti nebo chladnější podnebí zvyšují náchylnost k onemocnění.
Onemocnění má dvě odlišné fáze:
- akutní fáze, kdy pokožka vzplane
- období mezi vzplanutími, kdy je pokožka klidnější
Co se týče kojenců, příznaky se obvykle vyskytnou po odstavení miminka: náhle se objeví vyrážka a pokožka je zanícená a svědí. Ve fázích akutního vzplanutí může z infikované pokožky vytékat tekutina. Nejobvyklejší je výsev v obličeji – zejména v tvářích – a ve vlasové pokožce), kolenou a loktech. Jen velmi vzácně se u kojenců atopická pokožka vyskytuje v oblasti zakryté plenkami.
Děti, u nichž se onemocnění projeví mezi 2. rokem a pubertou, obvykle začínají mít vyrážku v oblasti ohybů loktů či kolenou, krku, zápěstí, kotníků a/nebo záhybů mezi hýžděmi a stehny. Na pokožce se obvykle vytvářejí „hrbolky“, pokožka zesiluje a hrubne.
Jak o atopickou pokožku u nejmenších pečovat
Protože neexistuje žádný známý lék na atopickou dermatitidu, je hlavním cílem při každodenní péči o atopickou pokožku prodloužit neakutní fáze. Při vzplanutí je kladen důraz na co nejrychlejší zklidnění pokožky.
- Používejte šetrné mycí prostředky a omezte dobu koupání: alkalická mýdla jsou pro pokožku agresivní a vysušuje ji. Horká voda a dlouhé koupele smývají z pokožky lipidy. Zkraťte čas a používejte teplou, ne horkou vodu.
- Dbejte na sluneční ochranu. Dětská pokožka potřebuje zvláštní ochranu před škodlivými UV paprsky. Kojenci by neměli být vystavováni slunci vůbec. Děti by se měly vyhýbat slunci mezi 10. a 16. hodinou. Samozřejmostí je použití přípravků na opalování s vysokým ochranným faktorem.
- Používejte speciální kosmetiku pro citlivou pokožku. Pravidelná hydratace výrobky s prokázanou kožní snášenlivostí pomohou zachovat pokožku hydratovanou a zdravou. Pečující výrobky byste také měli používat k cílenému ošetřování konkrétních problémů a onemocnění. Například přípravky Eucerin AtopiControl lze použít i k ošetřování atopického ekzému.
Vyzkoušejte Eucerin Acute krém a Sprej proti svědění
Většina výrobků v této řadě (vhodné pro dospělé, děti a kojence od tří měsíců) obsahuje jedinečný komplex aktivních složek se zklidňujícím licochalconem A a ceramidy posilujícími kožní bariéru. Kromě výrobků základní péče zmírňujících vysušování, zarudnutí a svědění - sprchový olej, lehká tělová emulze, tělové mléko, krém na ruce, pleťový krém a univerzální krém − přináší řada i dva nenahraditelné pomocníky:
- Eucerin AtopiControl Acute krém byl vyvinut speciálně pro úlevu pokožce během vzplanutí – zklidňuje zarudnutí a svědění a snižuje potřebu škrábání.
- Eucerin AtopiControl Sprej proti svědění pokožku okamžitě ochlazuje, zmírňuje svědění během 60 vteřin a poskytuje úlevu až na šest hodin Lze jej používat, pokud pokožka svědí mezi vzplanutími nebo v akutní fázi atopické dermatitidy. Dále účinně působí na svědící pokožku při onemocnění lupénkou, xerózou nebo cukrovkou.
Jaké jsou vaše zkušenosti s atopickém ekzémem u dětí? Testovali jste řadu Eucerin AtopiControl? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!