Dbejte o své zdraví i při cestování. Co nepodcenit?

 Autor: ShutterStock
Chystáte se na dovolenou? Pokazit vám ji může bolavý zub, úraz i nachlazení. Nepodceňujte své zdraví ani na cestách. Co byste měli udělat, než odjedete na dovolenou?
16. 5. 2022

Sdílet

Dovolená je především o odpočinku a relaxaci. Ať už se chystáte jen ležet na pláži, nebo si užít aktivní odpočinek na horách, nikdy nepodceňujte své zdraví. Cestování je totiž i pěkný nápor na organismus a imunitu a snadno se tak může stát, že vás zaskočí rýma, nachlazení nebo třeba bolavý zub. A v takových případech může být řešení drahé a složité. Jak si zajistit bezproblémový průběh dovolené?

1.Před cestou jděte k lékaři

Než pojedete na dovolenou, zajděte si k lékaři. Zejména pak v případech, kdy cítíte, že nejste tak úplně fit. Nezaškodí ani preventivně navštívit zubaře. I obyčejné nachlazení, alergie či bolest zubů vám mohou z dovolené udělat peklo. Už jen domluvit se se zdravotníky v cizí zemi nemusí být snadné. Zdravotní péče v zahraničí navíc bývá poměrně drahá.

2.Sjednejte si cestovní pojištění

Ať už vás trápí zdravotní potíže před cestou, nebo ne, vždy si na dovolenou sjednávejte cestovní pojištění. Budete tak mít záruku, že většinu základních vyšetření a úkonů vám proplatí pojišťovna. Pokud se totiž budete spoléhat pouze na běžné zdravotní pojištění a evropský zdravotní průkaz, můžete v některých zemích i za jednoduchý úkon zaplatit desítky tisíc korun, jelikož zdravotní pojišťovna nemusí pokrýt všechny náklady.

3.Zjistěte si vše o očkování

Některé země, zejména pak ty exotické, vám povolí vstup pouze v případě, že máte vyžadované očkování. Tím nejčastěji bývá očkování proti žloutence, tetanu, malárii a jiným. V současnosti se k těmto očkováním přidalo také očkování proti covidu-19, bez něj vás nevpustí ani do mnoha evropských zemí. Nejste-li očkovaní, vždy si vyhledejte podmínky pro vstup do dané země. Jestliže zahrnují prokázání se negativním testem, informujte se, jak starý může maximálně být i zda potřebujete PCR, nebo si vystačíte s tím antigenním.

4.Sbalte si základní léky

Lékárnička se vám hodí při každé cestě. Samozřejmě s sebou nemusíte nosit celou objemnou krabičku s obvazy a dalšími věcmi. Vždy si ale sbalte alespoň základní léky a nezapomeňte na ty, které užíváte pravidelně. Pro jistotu si zjistěte, zda jsou v dané zemi povolené, nebo budete potřebovat nějaké potvrzení od lékaře, aby vám je nezabavili.

5.Nezapomínejte na pitný režim

Když už jste na dovolené, nikdy nezapomínejte pít. Dvojnásob to platí v horkých a tropických destinacích, kde může mít horko a dusno nepříjemné následky. Neustále proto u sebe mějte lahev s vodou. Myslete také na to, že ne všude je voda z kohoutku pitná, proto vsaďte na balenou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).