Nedostatek světla zvyšuje tvorbu melatoninu
I když jdete spát v osm večer, vylézt ráno z postele se zdá jako nadlidský úkol? Na vině je ubývání přirozeného světla, které negativně ovlivňuje fyzický stav –jsme unavení, bez nálady, máme oslabenou imunitu, zpomaluje se metabolismus a dochází ke zvýšené tvorbě melatoninu, hormonu spánku.
Jak na podzimní blues?
Nedostatek slunečního světla se podepisuje i na naší psychice. Jsme ve větší míře nervózní, ve stresu a prohlubují se nepříjemné pocity. Zažíváme stav, který má dokonce i své oficiální označení. Nastává v momentě, kdy se dny zkracují a odchází zpravidla až se začátkem jara. Pokud nechcete upadnout do trvalé, několik měsíců trvající letargie, vytáhněte proti ní do boje! Jedněmi z nejúčinnějších zbraní jsou procházky na čerstvém vzduchu, cvičení a pestrá, vyvážená strava. Pokud sportu zrovna neholdujete, zkuste jógu nebo meditaci.
Dodejte psychice potřebné látky
Sluneční paprsky potřebujeme nejen kvůli tvorbě vitamínu D, který se pozitivně podílí na kognitivních funkcích mozku, ale také serotoninu, hormonu štěstí. Při jeho nedostatku naše duše strádá a my se cítíme nešťastně. Potřebné látky můžeme tělu v těchto temných měsících dodávat mimo jiné formou doplňků stravy. Vhodnou volbou jsou doplňky stravy, které v sobě kromě vitamínů kombinují vyváženou formou i další aktivní látky. Například Libretto obsahuje vitamín E, který chrání před oxidativním stresem a kyselinu listovou, snižující míru únavy a vyčerpání. Dalšími složkami jsou hořčík pro podporu normální psychické činnosti a šetrně získané omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro náš mozek nezbytné.
Vystavujte se co nejvíc přirozenému světlu
Sport a procházky samozřejmě nejsou jediným řešením, jak si v pochmurných dnech zvednout hladinu serotoninu. Co ještě pomáhá?
- Využijte každé příležitosti k pobytu venku – pokud to počasí dovolí, naobědvejte se venku, pracujte na zahradě nebo se vydejte během polední pauzy projít.
- Nestahujte přes den žaluzie a nezatahujte závěsy.
- Pracovní stůl si umístěte pod okno nebo alespoň co nejblíže k němu.
- Dvě hodiny před spaním se vyhýbejte modrému světlu, které snižuje hladinu melatoninu, proto neponocujte u televize, nevysedávejte u počítače a telefon raději vyměňte za knihu.
- Věnujte se co nejčastěji aktivitám, které vám dělají radost – ať už je to sauna, posezení s přáteli, návštěva divadla nebo sledování vašeho oblíbeného filmu.
- Vyzkoušejte světelnou terapii. Metoda spočívá v působení jasného, plnospektrálního světla na organismus a používá se i jako léčebná metoda.
- Začněte s novou aktivitou – už dlouho chcete začít běhat, naučit se nový jazyk nebo uvařit nové jídlo? Teď je ta pravá chvíle.