Jak si udržet zdraví, postavu i pracovní výkonnost? Pracujte vestoje!

 Autor: LIFTOR
Trávíte za počítačem více než 5 hodin denně? To se ale může záhy projevit na zdraví i na postavě. Co s tím?
16. 11. 2021

Sdílet

Sedavý způsob života bez odpovídající kompenzace pravidelným a dostatečně dlouhým pohybem zapříčiňuje mnoho zdravotních problémů. Pokud trávíte pracovní dobu za počítačem, je pravděpodobné, že už jste si některých obtíží všimli. Nejčastější jsou problémy s páteří, jež druhotně způsobují bolesti hlavy či nespavost. Nesprávné držení těla a setrvávání v nepřirozené poloze přináší bolesti i dalších částí pohybového aparátu, např. rukou. Ale stejně tak se může nedostatek pohybu projevit na metabolismu, ať už jde o nechtěné přibírání na váze, zácpu či hemoroidy.

Polohovatelný stůl jako zaměstnanecký benefit

Je potvrzeno, že dlouhé vysedávání u počítače přináší také potíže s očima, rychlejší unavitelnost, snižuje schopnost koncentrace a v důsledku toho také nižší produktivitu práce a psychické problémy (např. výkyvy nálad, chronický stres z nedodělané práce atd.). Jak z toho všeho ven? Nelze přece přestat pracovat a ne každý má čas trávit denně hodinu v tělocvičně. Zkuste na to jít jinak. Je prokázáno, a v mnoha zemích už se to stává standardem, že nejlepší je při práci u počítače střídat sezení s častým stáníma chozením, případně jednoduchými protahovacími cviky. Aby to bylo také ergonomické (a nezadělali jste si na další obtíže), je k tomu zapotřebí výškově nastavitelný stůl. Jakmile chcete rychle změnit výšku pracovní desky, pomůže vám, když je stůl vybaven elektrickým motorkem, což vám umožní nastavit ideální výšku přímo pro vás. Takové jsou například  polohovací stoly Liftor, od české firmy z Plzně. Jejich velkou výhodou je také fakt, že stolní desku vyrábí firma pro každého na míru, takže uspokojí i zákazníky, kteří mají specifické požadavky na rozměr pracovního stolu. Někteří zaměstnavatelé už pořizují polohovatelný stůl svým pracovníkům v rámci zaměstnaneckých benefitů (a to třeba i domů, pracují-li na home office). Záleží vám na vašem zdraví? Nebojte se o takový benefit svého zaměstnavatele požádat. 

Alarm vás upozorní na nutnost změny polohy

Ideálním způsobem, jak polohovací stůl používat je co nejčastěji měnit pozici práce vsedě a vestoje. Začít totiž zničehonic pracovat vestoje, když na to nejste zvyklí a třeba ani nemáte potřebnou svalovou kondici, je trochu potíž. Tělo si musí zvykat pomalu a fígl je právě v onom střídání. Jak poloh při práci, tak v činnostech, které provádíte vestoje a které vsedě. Vyplatí se promyslet si, co ten den potřebujete dělat. Podle toho si pak rozvrhněte časový plán, co a jak dlouho budete dělat vsedě a co vestoje. Pomáhá nastavit si zvukové signály při uplynutí plánované doby. Vedle toho, že si tělo bude postupně zvykat na delší intervaly trávené vestoje, si zlepšíte organizaci svých pracovních úkolů. Některé typy polohovacích stolů Liftor obsahují i vylepšený ovladač s funkcí „alarmu“, který vás po určité době (kterou si předem nastavíte) upozorní na nutnost změnit polohu.  Možná vás i překvapí, kolik času vám která činnost trvá, a uvidíte, kde lze snížit případné prostoje. To se pak i pozitivně odrazí na vašem pracovním výkonu. Nezapomínejte ale také na potřebné přestávky, které je vhodné trávit pohybem (protáhnout se, projít se po chodbě a třeba si krátce popovídat). Ty je totiž třeba chápat jako duševní hygienu, jež opět přispívá ke zvýšení efektivity práce.

Polohovací stůl prospěje i dětem a studentům

Jak už bylo napsáno výše, takový stůl vám může pořídit do práce zaměstnavatel, ale když pracujete z domova, užijete polohovatelný stůl i tam. A rozhodně se hodí výškově nastavitelný stůl pro školní děti a studenty, neboť si tak už od dětství fixují správné návyky pro budoucí zaměstnání. Jelikož se dětský organismus ještě vyvíjí, je to investice do jejich zdraví a vyplatí se vybrat jim polohovatelný stůl na míru. Práce vestoje je prostě trend, který je vhodné zahrnout do svého života. A polohovatelný stůl vám v tom bude velmi dobrým pomocníkem. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).