Jak správně během dne přijímat proteiny, sacharidy a tuky?

Váš nový cvičební plán má největší sílu tehdy, kdy je podpořený správným jídelníčkem.
14. 10. 2019

Sdílet

Ve spolupráci s odbornicí na výživu a kvalitu potravin Zuzanou Matejčekovou jsme zjišťovali, zda záleží na tom, ve které části dne různé živiny přijímáme a jak si správně nastavit stravu před a po tréninku.

Jídlo těsně před tréninkem. Ano, nebo ne?

Obecně se těsně před začátkem cvičení jíst a pít velké množství tekutin nedoporučuje. Těžkým jídlům byste se měli vyhnout minimálně 1 –2 hodiny před tréninkem. Vše je však individuální a každý člověk to má trochu jinak. Časem si dokážete vysledovat, kdy nejpozději vám nedělá problém se před tréninkem najíst a následně bez problémů cvičit.

I výběr jídla je individuální a závislý na typu tréninku. Mnozí lidé trénují brzy ráno a snídaně před tréninkem pro ně může být opravdu problém. Někteří z nás by ráno nezvládli sníst ani kousek banánu, jiní si zase bez snídaně neumí představit den.

5 jídel denně není univerzální mantra

Jsou lidé, kteří v současnosti přecházejí na systém tzv. přerušovaného půstu. To znamená, že od rána do pozdějšího odpoledne nejedí nic a pijí pouze vodu, šťávy nebo čaj a jídlo si vezmou až na večeři. Takový způsob přijímání stravy jim vyhovuje. Nemusí ale každému.

Vše je individuální. Někomu vyhovuje sníst více jídel denně v menších množstvích, jiným stačí oběd a večeře. Pokud máte přijmout denně například 2 000 kcal, je jedno jestli to bude ve 4 nebo více porcích. Z hlediska cíle redukce hmotnosti na tom nezáleží.

Během půstu se dočasně omezí příjem všech látek a živin ze stravy a tělo začne „konzumovat“ to, čeho je v těle přebytek. Během toho dochází také k vylučování toxických látek. Už během jednodenního půstu se významně regeneruje trávicí trakt, zlepšuje se obranyschopnost organismu i proces látkové výměny. Proto mnoho lidí k vyváženému způsobu stravování volí i občasný půst.

Čeho se před tréninkem vyvarovat, aby vaše námaha nebyla zbytečná

Je vaším cílem zhubnout? Pak vám příjem jakýchkoliv potravin v kalorickém nadbytku opravdu nepomůže. Také alkohol byste měli co nejvíce minimalizovat. Zapomeňte na něj hlavně před a po cvičení.

Myslete také na to, že i přes ukázkový jídelníček je nezbytnou součástí každého tréninkového plánu také odpočinek a regenerace. Regenerace po cvičení má na váš další sportovní výkon velký vliv, umožní vám totiž trénovat mnohem efektivněji. Bez pravidelného odpočinku mezi tréninky bude vaše snaha zbytečná, i když bude váš jídelníček dokonalý.

Nejkvalitnější proteiny, cukry a tuky

Klíčovou roli ve výživě hrají sacharidy, protože právě ty představují zdroj energie nejen pro správné fungování a výkon svalů. Potraviny vybírejte podle toho, jestli potřebujete přijmout složené sacharidy nebo jednoduché. Obilovinami, bramborami, ovocem, nebo luštěninami nic nezkazíte.

Nejkvalitnější tuky přijměte z ořechů, avokáda, vajíček, másla či kokosového oleje.

Bílkoviny potřebujeme na optimální regeneraci po tréninku a doporučené množství je 1,2 až 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti, v závislosti na intenzitě tréninku. Sáhněte po luštěninách, mase a mléčných výrobcích.

Proteinová tyčinka jako náhrada za běžné jídlo během dne

Pokud si dáte ke svačině proteinovou tyčinku, nenabouráte s ní ani přísnější jídelníček. Pro ty, co nestíhají, je proteinová tyčinka dobrá a rychlá alternativa malého jídla během dne. Protože však jde o chutné a zároveň praktické jídlo, dejte si pozor, aby se proteinové tyčinky či shaky nestaly příliš častými náhradami hlavních jídel. Neustále dbejte o pestrý jídelníček připravený z kvalitních surovin a co nejméně polotovarů.

Tento článek vznikl ve spolupráci s odbornicí na výživu a kvalitu potravin Ing. Zuzanou Matejčekovou, PhD., která se po odborné stránce podílela na vývoji produktů MAX SPORT.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).