Jak zvládnout kojenecké koliky? Pomoci mohou úlevové techniky i homeopatie

 Autor: Pexels.com, Antoni Shkraba
Kojenecká kolika a bolesti bříška se u miminek objevují většinou od 2. týdne po narození a trvají až do 5. měsíce věku. Jde často o velmi náročné období, a to jak pro miminko, tak pro jeho rodiče. Děti trpící kojeneckou kolikou bývají neklidné, podrážděné a často neutišitelně pláčou. Dalšími příznaky jsou u miminek nafouklá bříška a stáčení se do klubíčka nebo naopak propínání do luku.
13. 5. 2024

Sdílet

Kdy se jedná o kojeneckou koliku 

To, že miminko trápí kojenecká kolika, lze rozpoznat pomocí tzv. pravidla tří: dítě neutišitelně pláče nejméně 3 hodiny denně, nejméně 3 dny v týdnu a po dobu nejméně 3 týdnů. Pláč se nejčastěji objevuje po kojení nebo po krmení z láhve, a to v podvečerním či večerním čase.  

Co kojeneckou koliku způsobuje  

Příčiny kojeneckých kolik jsou nejednoznačné. Nejčastější příčinou však bývá funkční nezralost střeva. U dětí je v tomto směru potřeba hodně trpělivosti, protože i donošeným a zdravým miminkům trvá několik měsíců, než jejich zažívací soustava dozraje. Další příčinou kojeneckých kolik může být nesprávná technika kojení, při níž může docházet k velkému množství spolykaného vzduchu. Koliky může způsobit i nesprávná výživa maminky a mezi další méně se vyskytující příčiny způsobující kojenecké koliky patří zácpa, reflux, intolerance laktózy či alergie na bílkovinu kravského mléka.

Jak miminku při kojenecké kolice pomoci 

Velmi důležitá je správná výživa maminky. Kojící matky by se měly obecně vyhnout nadýmavým potravinám, vysokému příjmu cukru a slazeným syceným nápojům. Při kojenecké kolice je velmi důležitá také správná technika kojení, která zajistí, aby miminko při sání nespolykalo příliš mnoho vzduchu. Je také třeba, aby si miminko po kojení či krmení správně odříhnulo. Miminkům s kojeneckou kolikou velmi prospívají úlevové techniky jako jsou masáže bříška, chování v poloze na tygříka, kolébání, chování v klubíčku či nošení v šátku nebo přikládání teplých polštářků na bříško.

Autor: Pexels.com, Rodnae Production

Od kojenecké koliky může pomoci homeopatie

S příznaky kojeneckých kolik mohou pomoci i homeopatické léčivé přípravky. Jsou šetrné a užívat je mohou děti už od narození. Colental® je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě kojenecké koliky u novorozenců a kojenců, která se projevuje např. bolestí bříška, nadýmáním a neklidem. Jeho složení je vyvinuté speciálně pro malé děti a reflektuje potřeby nejmenších pacientů i svou formou podání. Colental® je k dispozici ve formě perorálního roztoku v jednodávkových obalech. Roztok obsahuje pouze složky v homeopatickém ředění a čištěnou vodu. Jednodávkové obaly jsou sterilní, velmi praktické, s předem nadávkovaným množstvím léku. Aplikují se přímo do úst dítěte.

Colental® je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě kojenecké koliky u novorozenců a kojenců, která se projevuje např. bolestí bříška, nadýmáním a neklidem. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Více o pediatrické řadě BOIRON ZDE.

Autor: BOIRON

Homeopatie a její vědecké základy

V oblasti homeopatie existuje řada kvalitních klinických studií, které dodávají hmatatelné důkazy a zabývají se účinností homeopatických léčivých přípravků. Probíhají v reálném životě pacientů a potvrzují i další fakta: homeopatické léky jsou pro pacienty bezpečné a dobře je snášejí. Celkově bylo zveřejněno kolem 7 000 klinických studií a prací ze základního výzkumu, dohledatelné jsou např. v databázi PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/, či na stránkách https://vedecke-dukazy.svethomeopatie.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).