Hlavní navigace

Jídelníček z pohledu psychické pohody

 Autor: Pablo Merchán Montes, Unsplash
Jídlo není jen palivo pro fyzické tělo, ovlivňuje také psychiku. Co a jak jíst, abyste se cítili v pohodě? Přinášíme 5 tipů pro všechny, kteří se chtějí cítit lépe.
24. 4. 2024

Sdílet

Mnoho podob jídla

Správně poskládaný jídelníček dodá tělu dostatek živin a mikronutrientů, aby mohlo fungovat a podávat co nejlepší (metabolický i sportovní) výkon. Je však důležité, v jaké formě, za jakých okolností a v jakém psychickém a fyzickém stavu stravu konzumujete – nestačí jen ráno rozmixovat ovoce tyčovým mixérem na smoothie, nad jídlem se vyplatí přemýšlet komplexně. Jde totiž o život.

Vyvážená výživa středomořského typu, bohatá na rostlinnou stravu a ryby, je spojována s vyšším věkem dožití a lepší mentální i fyzickou kondicí, naopak přemíra průmyslově zpracovaných potravin, cukru a nedostatek pohybu vedou nejen k nárůstu hmotnosti a závažným onemocněním, ale i ke zvýšenému pocitu únavy, úzkostem a depresi. Pro mnoho lidí se tak uzavírá začarovaný kruh zajídání špatného dne špatným jídlem.

Zajímavost: Podle posledních průzkumů má obezitu či nadváhu více než 60 % Čechů.

5 tipů pro ozdravení jídelníčku

Skladba je to nejdůležitější. Největší podíl zdravého jídelníčku tvoří zelenina a ovoce, luštěniny, zdravé tuky, celozrnné potraviny a kvalitní bílkoviny. Pozitivní vliv na psychiku mají i ořechy, semínka, mléčné výrobky či kousek (!) vysokoprocentní čokolády. Věnujte si čas a nastudujte vhodné potraviny a jejich optimální množství.

Z jídla má být požitek. Svůj jídelníček sestavte tak, aby vám chutnal, jinak vám předsevzetí dlouho nevydrží. Najděte si nové recepty, nebojte se využívat koření a bylinky (pozor na množství soli) a vyzkoušejte cizokrajné kuchyně (asijskou, středomořskou apod.). Když jednou šlápnete vedle nebo si na dovolené dopřejete, nic se neděje – je ale důležité se ke zdravějšímu stylu vrátit.

Vařte si sami. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným jídlům typu „rozbal & sněz“, sladkým limonádám a podobným nezdravým lákadlům. Nakupujte hlavně základní potraviny a připravujte si jídlo doma: do krabičky na druhý den, do mrazáku na později. Kromě zdraví tak budete mít pod větší kontrolou i svou peněženku.

Nebuďte na sebe moc tvrdí. Znáte pravidlo 80/20? V jídelníčku, který je z 80 % zdravý, se najde dostatek nutričních zdrojů pro tělo, ale zbyde i místo pro malou sladkost nebo kousek uzeniny. Tyto malé odměny či cheat days mohou přispět k dlouhodobému udržení nastaveného stylu, ale nesmíte to s nimi přehánět.

Extrémními dietami si můžete ublížit. U mnoha tvrdých diet je kromě metabolismu výrazně namáhána i psychika, často jen kvůli rychlému zhubnutí a následnému ještě rychlejšímu jo-jo efektu. Jestliže máte dlouhodobý problém shodit nebo nabrat kila, nejlepším řešením je svěřit se do rukou odborníka (nutričního specialisty či lékaře).

Pozitivnější svět už během několika týdnů

S lepším jídelníčkem se zlepší nejen vaše zdraví, ale i nálada, a to už během několika týdnů. Snížíte u sebe riziko kardiovaskulárních onemocnění provázených mrtvicemi a infarkty, cukrovky, rakoviny, kloubních obtíží, poruch spánku, depresí a chronických respiračních potíží. Dožijete se vyššího věku v lepší kondici – a to už za změnu stojí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).