Při keto dietě se omezuje přísun sacharidů proto, že ty fungují pro tělo jako palivo. Ovšem v momentě, kdy tělo sacharidy nemá, použije jako palivo tuk. Proto dochází k efektivnímu a bezpečnému hubnutí. Tento stav se nazývá ketóza. Játra při něm mění tuk na malé energetické molekuly zvané ketony, které mozek a další orgány využívají jako zdroj energie.
Keto dieta se hodí prohubnutí bez hladovění, ale také pro zlepšení stavu při cukrovce typu 2 a metabolickém syndromu (snižuje hladinu inzulínu).
Keto dieta je podle studií bezpečná, ale nedoporučuje se, pokud (případně konzultujte dietu s lékařem):
-
máte vysoký krevní tlak,
-
užíváte medikaci (například inzulín) na léčbu cukrovky,
-
jste kojící ženou.
Co jíst na keto dietě
Při keto dietě sevyhýbejte potravinám s vysokým obsahem sacharidů. Doporučený příjem záleží na tělesné hmotnosti, ale obecně se doporučuje nepřekračovat 50 gramů sacharidů denně, ideálně se držte pod 20 gramy.
Poměr makroživin ve stravě při keto dietě by měl vypadat přibližně takto:
-
5–10 % sacharidů
-
20–30 % bílkovin
-
60–75 % tuků
Sacharidy a další makroživiny si můžete každý den přesně počítat, ale když budete jíst jen doporučované nízkosacharidové potraviny, obejdete se i bez toho. Co se doporučuje jíst v keto dietě?
Ideální potraviny jsou:
-
maso (hlavně drůbež)
-
ryby a mořské plody,
-
sýry,
-
vajíčka,
-
přírodní tuky,
-
zelenina, která neroste v zemi.
Při keto dietě se naopak vyhněte:
-
těstovinám,
-
pečivu,
-
většině ovoce,
-
rýži,
-
bramborám,
-
sladkostem a cereáliím,
-
vysoce rafinovaným potravinám.
Příprava jídel pro keto dietu je snadná. Důležité je i správné pití
Nejjednodušším způsobem, jak začít s keto dietou, je:
-
výběr hlavního zdroje bílkovin, jako je maso, ryby, mořské plody, vejce nebo třeba tofu.
-
doplnění o zeleninu s nízkým obsahem sacharidů a přidat jeden zdroj zdravých tuků.
Nezapomeňte, že při keto dietě byste se měli vyhnout sacharidům a cukrům i v pití. Ideální je voda a neslazené čaje. Káva je také v pořádku. Výrazně omezte alkohol. Jedna sklenička piva nebo vína jednou za čas je v pořádku.
Jakých výsledků dosáhnete s keto dietou
Ať už jsou vaše cíle jakékoliv, jejich splnění záleží vždy na tom, jak striktní při dodržování diety budete. Úbytek hmotnosti i zlepšení zdravotního stavu může být náhlé a dramatické, ale i pomalé a trvalé.
Výhodou keto diety je, že při ní nehladovíte a můžete jíst chutná jídla, takže ji pravděpodobně vydržíte dodržovat dole než ostatní diety. Desítky studií přitom dokazují, že proteinová dieta vede k vyššímu úbytku hmotnosti.
Kromě toho, že dochází ke spalování tuku místo sacharidů, při keto dietě vznikají stravovací návyky, které vedou k dlouhodobému a stabilnímu úbytku hmotnosti a nedochází k nežádoucímu jojo efektu.
Další pozitivní účinky, ke kterým může dojít při keto dietě, jsou (tyto účinky nejsou 100% potvrzené, určitě se při řešení těchto potíží poraďte se svým lékařem, pomůže také výživový poradce):
-
funguje proti akné,
-
potlačuje epilepsii,
-
zlepšuje duševní zdraví,
-
posiluje fyzickou odolnost,
-
působí proti migrénám
Keto dieta může ale mít i nepříznivé účinky:
-
ledvinové kameny,
-
nadbytek bílkovin v krvi,
-
nedostatek minerálů a vitamínů,
-
hromadění tuku v játrech,
-
tzv. keto chřipka (zácpa, únava, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy).
Pokud se tyto nežádoucí účinky dostaví, dochází k tomu většinou na začátku diety, kdy se tělo přizpůsobuje novému zdroji energie. Uvažujete-li o keto dietě, raději ji konzultujte se svým lékařem nebo výživovým poradcema vyzkoušejte ji zpočátku třeba jen na měsíc. Poté se na čas vraťte k méně omezující dietě a po nějaké době opět najeďte na keto dietu. Nedostaví-li se žádné nežádoucí účinky, můžete intervaly postupně prodlužovat.
Vyzkoušejte keto dietu s odborníky na výživové poradenství z centra Victus.