Král opery PLÁCIDO DOMINGO již příští sobotu v Českém Krumlově!

Největší hvězdou a Tváří letošního ročníku bude legendární umělec, „největší pěvec moderní doby“, „Král opery“ Plácido Domingo a jeho galakoncertem vyvrcholí dne 20. srpna 2011 oslavy 20. jubilea MHF Český Krumlov.
15. 8. 2011

Sdílet

Poslední aktivní pěvec ze Třech tenorů, uznávaný dirigent i umělecký ředitel dvou amerických operních domů vystoupí na koncertu pod širým nebem, který se uskuteční poslední festivalový den od 20:00 v prostorách P2 – City parking. Plácida Dominga a jeho pěveckou partnerku, vynikající portorickou lyrickou sopranistku Anu Maríu Martínez doprovodí rezidenční těleso festivalu Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení proslulého dirigenta Eugena Kohna. Na programu koncertu zazní árie, duety a orchestrální hudba z oper G. Verdiho, G. Pucciniho, A. Dvořáka aj., ale také ukázky ze zarzuel a operet.

Představovat osobnost Plácida Dominga je ještě nicotnější než pověstné nošení dříví do lesa. Čerstvý sedmdesátník s kontem čítajícím na 3500 představení, 134 rolí, 12 cen Grammy a stovek nahrávek je zcela výjimečným fenoménem, který přesahuje hranice operního světa a známý je každému, kdo má alespoň základní povědomí o hudbě, a to nejen klasické. Může se zdát, že „nejlepší operní pěvec všech dob“ je dílem promyšlené marketingové strategie, avšak řada nezapomenutelných a těžko překonatelných výkonů je spolu s bezprecedentní vokální vitalitou a všestranností dokladem zcela výjimečných uměleckých kvalit. Po sedmnácti letech „Král opery“ znovu potěší české publikum a svým galakoncertem završí oslavy 20. výročí Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Každý hudebník na světě ví, že kraje, jež nyní náleží České republice, zplodily velké množství skvělé hudby a muzikantů zvlášť. Nejen Praha, ale i menší města jako Nelahozeves, Litomyšl a Hukvaldy sehrály důležitou roli v dějinách hudby. V nedávné době jsem se dozvěděl, že zpěvák a skladatel z 18. století Josef Karel Ambrož, známý jako Joseph Karl Ambrosch, rodák z Českého Krumlova, byl hlavním tenorem Královské opery v Berlíně po 20 let! Takže je nabíledni, že Český Krumlov se svým krásným hradem a dalšími architektonickými skvosty by měl být místem konání festivalu, který přiláká umělce z celého světa, aby zde prováděli klasickou hudbu všech period, jazz i ukázky z hudebních komedií. Jsem nadšený, že se mohu zúčastnit tak skvělé akce a oslavit její 20. výročí. Velmi se do Českého Krumlova těším, říká Plácido Domingo na adresu festivalu a i z tohoto vyjádření je patrné, že k práci přistupuje stále s mladickou energií a nadšením, jako by byl teprve na začátku své kariéry.

Jak trefně poznamenává hudební ředitel Losangeleské opery James Conlon, kde Domingo zastává ještě post generálního ředitele, Plácido Domingo je zkrátka zázrakem přírody, neukojitelným a neunavitelným zjevem, jehož jeho celoživotní drajv bez ustání vybízí k aktivitě a k překonávání sebe samého. Jako by měl tento pěvec energii hned několika lidí najednou. A jak je to vůbec v sedmdesáti letech možné? Sám si kladu tutéž otázku, proč stále zpívám… říká Domingo. Zpívám, protože mohu, ale proč jsem stále schopen zpívat, to je i pro mě velkou záhadou. Ale co mohu dělat? Stále se cítím vokálně dobře, dodává sebevědomě.

Plácido Domingo je světově uznávaným umělcem mnoha tváří a nyní na prahu sedmdesátky je považován za nejlepšího a nejvlivnějšího zpívajícího herce v dějinách opery vůbec. Své renomé si získal rovněž jako dirigent a operní manažer, kdy v pozici generálního ředitele působí ve Washingtonské a Losangeleské opeře.

Pěvecký repertoár Plácida Dominga zahrnuje na 130 rolí, z nichž mnohé žádný jiný tenorista v historii nezvládl. Více než stovka nahrávek, které má Domingo na kontě, zahrnuje kompletní provedení oper, kompilace árií a duetů, cross-overové záležitosti i kompletní antologii Verdiho árií pro Deutsche Grammophon nebo nahrávky stěžejních Wagnerových rolí, které Domingo ztvárnil na jevišti – Siegfrieda v Siegfriedovi i Soumraku bohů a Tristana v Tristanovi a Isoldě pro EMI. Intenzívní nahrávací činnost Domingovi vynesla 11 cen Grammy, 2 ceny Latin Grammy (třetí obdržel Domingo v loňském roce). Za filmy Homage to Seville (Pocta Seville) a Silver Gala (Stříbrné gala) pro Metropolitní operu pak získal ocenění Emmy.

Domingo dále natočil více než 50 videí a 4 operní filmy: Carmen, La Traviata, Othello a Tosca. V oblasti dirigování má za sebou angažmá v Metropolitní opeře, v opeře Covent Garden, Vídeňské státní opeře, Losangeleské opeře a zkušenosti získal i na poli symfonickém, kdy dirigoval Chicagský symfonický orchestr, Národní symfonický orchestr, Londýnský symfonický orchestr, Berlínskou filharmonii a řadu dalších renomovaných těles. V roce 1990 Domingo společně s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem spontánně vytvořil formaci Tři tenoři a čas od času společně vystupovali po celém světě s nesmírným úspěchem, a získali tak opeře mnoho nových příznivců. Plácido Domingo se narodil v Madridu v roce 1941.

Jeho rodiče se věnovali hudbě, vystupovali v zarzuelách. Když bylo Domingovi 8 let, odjel s rodinou do Mexika, kde zahájil studia na Městské hudební konzervatoři – obor klavír a dirigování. Záhy však bylo objeveno jeho pěvecké nadání a Domingo začal navštěvovat i hodiny zpěvu. V osmnácti letech debutoval v malé roli Borsy v Rigolettovi v Mexické národní opeře. O dva roky vystoupil již v hlavní úloze jako Alfredo v La Traviatě v Monterrey. Poté strávil tři sezóny v Izraelské národní opeře, kde vystoupil v 280 předsta­veních. Kariéra mezinárodních rozměrů se Domingovi plně rozvinula v roce 1965 a od té doby vystoupil na pódiích všech nejvýznamnějších operních domů po celém světě.

V roce 1993 založil Domingo každoroční mezinárodní pěveckou soutěž Operalia, která pomohla zahájit kariéru mnoha pěvcům, a ti se díky ní dostali na světové scény. Domingo rovněž zřídil programy pro mladé umělce při Washingtonské i Losangeleské opeře v zájmu podpory rozvíjení budoucích opor těchto operních domů. V roli uměleckého poradce se Domingo navíc angažuje i u Amerického mládežnického orchestru. Plácido Domingo byl oceněn Medailí prezidenta USA za svobodu, francouzským Řádem čestné legie, titulem Čestný rytíř Britského impéria a oběma vrcholnými italskými čestnými tituly – Grande Ufficiale a Cavaliere di Gran Croce.

Domingo se dále pyšní čestnými doktoráty Oxfordské a Newyorské univerzity za svůj celoživotní přínos hudbě a umění. Svou benefiční činností Domingo vydělal miliony dolarů, které věnoval postiženým zemětřesením v Mexiku v roce 1985, záplavami způsobenými hurikánem Paulina v Guerreru, na Yucatánu, v Mexiku a Salvádoru, dále postiženým záplavami způsobenými hurikánem Katrina v New Orleans v roce 2009, kde byla na jeho počest pojmenována i scéna divadla Mahalia Jackson. V roce 2006 Domingo dirigoval Verdiho Requiem ve Varšavě při příležitosti prvního výročí úmrtí papeže Jana Pavla II.

Ačkoli není Domingovým cílem přesun do barytonového oboru, v sezóně 2009/2010 obohatil svůj operní repertoár s úspěchem o roli Simona Boccanegry ze stejnojmenné Verdiho opery, která je jednou z největších a umělecky i emocionálně nejzávažnějších v barytonovém oboru. V této roli vystoupil v La Scale, MET, Covent Garden a madridském Teatru Real. V sezóně 2010/2011 Plácido Domingo vystoupil v opeře Il Postino ve Vídni a Paříži, Ifigénie na Tauridě v Madridu, New Yorku a Washingtonu a dále v opeře Tamerlán v Barceloně. Mimo to bude koncertovat na řadě míst světa a dirigovat v MET a Los Angeles.

Vstupenky na tento výjimečný galakoncert jsou stále v prodeji, nepropásněte jedinečnou příležitost zažít neopakovatelnou noc s „Králem opery v Českém Krumlově. Nepropásněte hudební událost letošní sezóny! Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketstream (www.ticketstre­am.cz). 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).