Hlavní navigace

Lze akutní průjem rychle a šetrně zastavit?

 Autor: istockphoto.com
Určitě to znáte. Čeká vás něco důležitého – pracovní schůzka, pohovor, rande, svatba kamaráda či odjezd na dovolenou, ale už od večera vám není dobře. Navštívil vás nevítaný společník, akutní průjem, jehož příčiny mohou být různé. Potřebujete jej tedy rychle a šetrně zastavit. Dobrá zpráva je, že účinné a rychlé řešení existuje a průjem nám naše plány překazit nemusí.
3. 4. 2023

Sdílet

Akutní průjem může mít několik příčin, virovou, bakteriální, nebo se prostě jen nadměrně stresujete či jste něco těžkého či závadného snědli. Potíž je, že je někdy těžké příčinu rozpoznat, zejména zpočátku a zejména v případě, kdy nemáte jiné příznaky virózy, jako je třeba zvýšená teplota nebo bolest svalů a kloubů. Hodí se proto mít po ruce lék, který průjem šetrně zastavuje, nezpůsobuje zácpu a lze jej užít při jakékoliv příčině průjmu.

Důležitá je už prevence

Samozřejmě, že potížím je vždy lepší předcházet, než je řešit. Začíná teplejší období roku, a tedy různé jarní výlety, první venkovní posezení s přáteli, poutě, rodinné akce. To vše jsou místa, na kterých kromě skvělé zábavy může kvůli koncentraci osob, společným toaletám a rizikovým pokrmům vzniknout problém s průjmem. Myjte si důkladně ruce a naučte to i své děti. Pokud chcete mít větší jistotu, že si užijete běhání s pejskem či dětmi, a nikoliv na toaletu, některým radostem jara se raději vyhněte. Na typické rizikové dobroty, nebalenou zmrzlinu a špatně ogrilované maso, je ještě příliš brzy, ale střevní potíže může vyvolat třeba i smažený pokrm z pouličního občerstvení. O Velikonocích a po nich se více než jindy konzumují vejce a pokrmy z nich, pozor tedy na jejich správné skladování, tepelnou úpravu a v případě vařených vajec z výslužky doporučujeme okamžitou konzumaci. Riziková jsou i některá místa, kde se snáze šíří infekce, například právě toalety, na kterých se denně vystřídá velké množství lidí.

Autor: istockphoto.com

Při nečekaných potížích rychlá pomoc

Někdy se ale nedá dělat nic a průjem nám cestu zkříží. Dospělé většinou neohrožuje (pozor však na možnost rychlé dehydratace u seniorů a nejmenších dětí), ale znamená velkou nepříjemnost. S akutním průjmem včetně jeho nepříjemných doprovodných příznaků, jako je například kolikovitá bolest břicha či nadměrné nadýmání se toho moc zvládnout nedá. Proto je dobré při sobě mít účinnou a rychlou pomoc, lék, který je možno k zastavení obtíží použít jak v případě průjmu infekčního, tak neinfekčního původu (protože původ obtíží nám většinou není ihned zřejmý). Takovým lékem je Enditril®, který brání nadměrnému vylučování vody do střev, aniž by zastavoval jejich pohyb, takže nezpůsobuje zácpu. 

Autor: istockphoto.com

Zásadní výhodou tohoto léku je rychlý účinek, který nastupuje už během 30 minut. Délka účinku je až 8 hodin. Proto můžete bez obav pracovat, bavit se či vyrazit na cesty. Lze jej užívat i několik dní za sebou, a tak vám snadno zachrání víkendovou svatbu, jarní pobyt s rodinou či prostě výlet do přírody. Samozřejmě, pokud se i po několika dnech stále necítíte dobře, doporučuje se kontaktovat lékaře. Hodí se však mít Enditril® stále při sobě, aby mohl pomoci třeba v případě nenadálých obtíží v náročném pracovním dni nebo při jarních toulkách přírodou.

Enditril® je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje racekadotril. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

MAT-CZ-2300183 – 1.0 – 02/2023

Evropská 846/176a

160 00 Praha 6, Česká republika

Tel.: (+420) 233 086 111

E-mail: cz-info@sanofi.cz www.sanofi.cz

Advertisement
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).