Nejlepší léčbou je prevence
Ženy jsou v období těhotenství k virovým onemocněním náchylnější než zbytek populace. Na vině je snížená obranyschopnost, jejímž účelem je ochránit vyvíjející se plod před útokem mateřského imunitního systému. Nachlazení a rýma se tedy málokteré budoucí mamince vyhne. Nejjednodušším způsobem, jak nemoci předejít, je vyhýbat se místům s vyšším rizikem nákazy. Mezi ně patří zejména úřady, městské dopravní prostředky a obchodní centra, ale také třeba sdílená kancelář s nemocnou kolegyní.
Ovoce a zelenina jsou alfa a omega pestré stravy
V rámci prevence nepodceňujte ani vhodné oblečení, dbejte na vyváženou a pestrou stravu, která obsahuje dostatek ovoce a zeleniny bohaté na vitamín C, a dodržujte pitný režim. A především v prvních měsících těhotenství oceníte zázvorový čaj, který působí protizánětlivě, má antibakteriální účinky a zároveň uleví od ranních nevolností.
Hlavně klid a nohy v teple
Těhotenství je už samo o sobě namáhavé, o to víc, když se k němu přidá nachlazení. Pokud přeci jen onemocníte, doporučujeme zůstat v posteli, dopřát si dostatek odpočinku a vyležet se. Snažte se zůstat v klidu a nestresovat – běžná virová infekce pro vaše miminko není nebezpečná a nijak ho neohrozí, naopak stres může napáchat víc škody než nachlazení. Nemůžete sice brát stejné léky, jako dosud, řešení se ale vždy najde.
Jaké léky při nachlazení užívat a kterým se vyhnout?
Část léků obsahuje látky, které jsou v těhotenství nevhodné, nejjistější proto bude, když se nejprve poradíte s lékařem. Pokud se rozhodnete rovnou zamířit do lékárny, určitě zmiňte, že jste těhotná.
Potřebujete ulevit od bolesti a snížit teplotu? Sáhněte po lécích s obsahem paracetamolu a vyhněte se těm, které obsahují kodein. Při rýmě jsou bezpečné spreje s obsahem mořské vody, které můžete ve formě izotonického roztoku užívat dlouhodobě. Většinu volně prodejných nosních sprejů a kapek můžete používat pouze po dobu jednoho týdne a doporučujeme je nejprve konzultovat s lékařem. Při nachlazení se doporučuje dodávat vitamín C i formou doplňků stravy, v těhotenství ale jeho denní dávka nesmí překročit 500 mg. Vyhněte se šumivým tabletám, které můžou způsobit překyselení žaludku a pálení žáhy. Pokud vás trápí škrábání v krku a netrpíte alergií na včelí produkty, sáhněte po doplňku stravy Tantum Natura. Je na bázi propolisu s vitamínem C a zinkem, které podporují přirozenou obranyschopnost.
S bylinkami opatrně
V očekávání si můžete bez obav dopřát i různé bylinky – třeba mateřídoušku, mátu, lípu, měsíček, heřmánek a jitrocel. Většina bylinných čajů je bezpečných, pokud vypijete jeden nebo dva šálky denně a budete je střídat. Kontryhelu, šalvěji, gingku biloba, hřebíčku a petrželi zahradní se vyhněte úplně, obsahují totiž látky, které mohou negativně ovlivnit vývoj plodu, způsobit kontrakce dělohy a tedy vyvolat předčasný porod.
Nebojte se ani užívání antibiotik, které vám na míru předepíše lékař. Existuje spousta druhů, které jsou pro vás i miminko bezpečné. Pokud vás nachlazení potrápí a nebudete si čímkoliv jistá, nebojte se kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním o lécích, které jste užila nebo se k jejich užití chystáte.