S přibývajícím věkem přichází automaticky i zvýšené riziko některých onemocnění. Neznamená to však, že bychom měli lidově řečeno „házet flintu do žita“ a vzdávat zdravý životní styl, znamená to pouze to, že bychom měli tyto aktivity doplnit i zvýšenou informovaností o možných rizicích a nepodcenit tak prevenci. Pojďme se tedy nyní zaměřit na několik nejčastějších očních onemocnění, které nám s přibývajícím věkem hrozí.
Chcete vědět více o očních onemocněních? Poraďte se zdarma s odborníkem! Díky nové on-line poradně nemusíte navíc opouštět teplo svého domova.
1. Makulární degenerace
Závažné onemocnění, které vzniká degenerací části sítnice zvané makula lutea. Makulární degenerace je dokonce nejčastější příčinou ztráty zraku u pacientů nad 50 let. Příčin vzniku je mnoho: kouření, nadváha, cukrovka či nedostatečná výživa očí. Právě účinné látky (jako jsou zeaxanthin či lutein) jsou pro správnou výživu očí klíčové. Největší nebezpečí makulární degenerace spočívá v tom, že se v počátečních fázích neprojevuje takřka žádnými příznaky, a tak jeho vznik pacienti zpravidla vůbec nezaznamenají. Onemocnění je navíc takřka neléčitelné – lze ho pouze mírně pozastavit. Důležité je včasné odhalení, které můžete zjistit pomocí tzv Amslerovi mřížky nebo vyšetřením u očního lékaře.
4. Diabetická retinopatie
Nezánětlivé onemocnění sítnice, které souvisí s celkovým zhoršením stavu cév pacienta při cukrovce. Poškozené cévy ztrácí schopnost dostatečně vyživovat oční sliznici a v závažných případech může dojít až ke krvácení a výraznému trvalému poškození zraku. I v těch méně závažných však vede ke zhoršení zraku. Díky modernímu lékařství umíme poskytovat léčbu například pomocí laserových technologií, stále je však lepší nemoci předcházet – zdravá strava a životospráva a řízení se pokyny diabetologů jsou tou nejlepší možnou prevencí.
2. Zelený zákal
Glaukom (lidově Zelený zákal) je choroba, mezi jejíž primární příčiny patří zejména zvýšený nitrooční tlak. Ten vzniká například infekcí, poruchou regulace tvorby nitrooční tekutiny či ucpáním odtokových kanálků. Léčí se buď operací, nebo aplikací speciálních očních kapek. Nejrizikovější je glaukom v tom, že počáteční fáze jsou takřka bezpříznakové, a tak pacienti vyhledávají lékaře až v rozvinutých fázích tohoto onemocnění, kdy již odborný zákrok nemusí plně obnovit dřívější funkci oka. Nepodceňujte proto pravidelné kontroly u svého oftalmologa.
1. Šedý zákal
Šedý zákal (katarakta) je oční onemocnění, které je například v rozvojových zemích jednou z nejčastějších příčin ztráty zraku. Dochází při něm k zakalení čočky oka a pacient pak vidí zastřeně – jakoby přes zamlžené okno. Může mít mnoho potenciálních příčin – úraz oka, kouření, cukrovka, výrazně znečištěné ovzduší, apod. Šedý zákal se bohužel dá zastavit jediným způsobem – chirurgickým lékařským zákrokem.