V dnešní době naštěstí existují vakcíny vhodné nejen pro ty nejmladší, ale očkovat se mohou dát i rodiče a prarodiče. Patří mezi ně i očkování proti pneumokokovým infekcím.
Nepřítel pneumokok
Vakcinace proti pneumokokovým infekcím je dnes často diskutované téma, zvláště pak ve směru k rizikové skupině nejmenších dětí ve věku do 5 let. O možnosti očkování dalších rizikových skupin, například osob starších 65, se ale již tolik nemluví. A to je chyba hned z několika důvodů. První z nich je skutečnost, že řada osob, které patří do ohrožené skupiny o riziku možné nákazy ani netuší. Z toho vyplývá, že pravděpodobně nebudou vědět ani o možné vakcíně a tudíž se očkovat nenechají.
Chraňte celou svou rodinu
Svým dětem dopřáváte to nejlepší, jejich zdraví je pro vás na prvním místě. Chráníte je především proti infekcím zvenčí, věděli jste ale, že infekce se mohou šířit i v rámci rodiny? Kromě chřipky může být dobrým příkladem také pneumokok, který je přenášený kapénkovou infekcí. Tím, že se dvě rizikové skupiny často potkávají, se riziko přenosu nebezpečného onemocnění zvyšuje. A to obousměrně. Očkování by se tak nemělo podceňovat. Vakcinací jak dětí, tak prarodičů, se pravděpodobnost přenosu bakterie zásadně snižuje a tím je chráněna celá rodina.
Očkování dospělých
Očkování proti pneumokokovým onemocněním je účinnou formou prevence. U dětí je vakcína podávána ve třech dávkách s možností vakcinace již od dvou měsíců a přeočkováním ve věku 11–15 měsíců. V případě dospělých se jedná pouze o jednu dávku. Vakcinace proti pneumokokům je známá už řadu let. V nedávné době byla i pro dospělé starší 50-ti let uvedena konjugovaná vakcína, která pomáhá chránit proti 13 sérotypům pneumokoka, které jsou příčinou 50 až 76 % invazivních pneumokokových onemocnění v této věkové populaci. Jedna dávka vakcíny Prevenar 13 stojí maximálně 1 520 Kč. a potřeba přeočkování nebyla stanovena.
Důležitá je osvěta
Očkování pomáhá chránit před onemocněním nejen očkované osoby, ale celou společnost tím, že snižuje celkový výskyt onemocnění. Některé nemoci, jako například dětská obrna či pravé neštovice, byly díky očkování buď zcela vymýceny, nebo byl jejich výskyt snížen na minimum. Pokud je cílem výskyt pneumokokových onemocnění do budoucna snižovat, neměla by být pozornost omezena pouze na ty nejmladší. Je důležité si uvědomit, že starší lidé a především lidé v důchodovém věku nemusí mít dostatečný přísun informací, nebo jim může vlastní vakcinace připadat jako zbytečná. Edukace je tak v tomto směru základem.
Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis.. Přečtěte si pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování se poraďte se svým lékařem. Podobně jako ostatní vakcíny ani přípravek Prevenar 13 nebude chránit 100% očkovaných osob.