Podzim nastává. Zvládněte nachlazení a chřipku s přehledem.

Nastává období, kdy je třeba již naplno myslet na prevenci viróz i chřipky jako takové.
14. 11. 2016

Sdílet

 

Děti se nám ze školek a škol již začínají vracet s rýmou, kašlem, zvýšenou teplotou a bolestí hlavy. Musíme tedy zároveň řešit i léčbu těchto příznaků.

Jaký je rozdíl mezi virózou (akutním respiračním infektem) a skutečnou chřipkou? Chřipku (Influenza) vyvolávají dva typy RNA virů z čeledi Orthomyxoviridae (Ortomyxoviry): Myxovirus influenzae typu A a B (existuje i typ C, který je ale vzácnější). Typický pro chřipku je brutální, rychlý nástup příznaků, kdy pacient se během pár hodin ocitne z plného zdraví ve stavu, kdy ho bolí celé tělo, svaly, klouby, za očima, má horečku (při chřipce může vystoupit až ke 40°C), zimnici, většinou má i suchý kašel. Rýma a bolest v krku bývá spíše zřídka. U viróz je vývoj celkově pozvolnější, mírnější, bez vysoké horečky. Velmi často bývá rýma a bolest v krku.

Velmi důležité je posilovat odolnost organismu. Účinně tak budete předcházet onemocnění a pokud již onemocníte, můžete jeho průběh zvládnout lépe.

Zde jsou základní opatření pro posílení odolnosti organismu:

  • Strava bohatá na vitamíny, tzn. dostatek zeleniny, ovoce, mořských ryb a celozrnných obilovin.
  • Základem všeho je dostatek tekutin – převažovat by měla neperlivá voda, kombinovaná s ředěnými ovocnými či zeleninovými šťávami, popř. ovocným čajem.
  • Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, denně, i v zimě.
  • Dostatek spánku (alespoň 7 hodin denně) a vyhýbání se stresu.
  • Hygienická opatření. Pravidelné mytí rukou a omezení pohybu mezi lidmi v době epidemií.
  • Prevence a léčba pomocí šetrných metod, např. homeopatie. Tato léčebná metoda se dá použít jak u nejmenších dětí, tak u seniorů, kteří užívají mnoho léků, a také u těhotných i kojících žen. Je netoxická, bez nežádoucích účinků a lékových interakcí. Homeopatické léky je možné kombinovat s léky klasickými. V České republice je již dostatek lékařů i lékárníků, kvalifikovaných v homeopatické léčbě, kteří vám budou umět poradit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).