Co si představit pod pojmem pojištění odpovědnosti?
Laicky se pojištění odpovědnosti také říká pojištění na blbost, protože se vztahuje na škody, které zaviníte svojí nedbalostí či neopatrností, za něž jste ale stále zodpovědní. Škody se mohou odrazit na zdraví, na majetku, či dokonce na životě a je na vás, abyste se s poškozeným finančně vypořádali. Pokud nechcete vzniklé výdaje platit ze svých prostředků nebo si kvůli tomu brát půjčku, sjednejte si pojištění odpovědnosti. Pojišťovna vám, respektive poškozenému, vyplatí za vzniklou škodu finanční náhradu.
Vývoj pojištění odpovědnosti fakticky a v bodech
- První pojišťovací smlouva se objevila v roce 1811 v rakouském občanském zákoníku, který vymezil její platnost.
- V roce 1862 vznikl nový občanský zákoník, který měl nahradit veškeré dosud platné úpravy. Pojišťovnictví se ale teprve vyvíjelo. Pojišťovací podmínky byly velmi stručné a lidé brali pojištění proti odpovědnosti spíše jako výhodu než jako osobní potřebu.
- Ucelený pojišťovací řád vznikl po velkých přípravách v roce 1916. Hnacím motorem byla I. světová válka, která rozvoj pojišťovnictví podnítila.
- V meziválečném období došlo k zavedení povinného smluvního pojištění živnostníků z důvodu nařízení vlády.
- Po válce se pojištění odpovědnosti za škody dostalo významově na druhé místo a s tím přišly také úpravy a novelizace, změny se týkaly především škody motorového vozidla, které byly do té doby zajištěné pouze povinným ručením.
- Po roce 1945 se objevilo spoustu nových změn. Se zmizením demokratického právního řádu vydal prezident Beneš dekret č.103/1945 Sb., kterým rozhodnul o znárodnění pojišťovnictví formou zestátnění. Existovalo 5 pojišťoven – Pojišťovna Slavia, Pražská pojišťovna, První československá pojišťovna, Pojišťovna Slovan a Nemocenská pojišťovna.
- Po roce 1948 už existoval pouze jeden pojišťovací ústav, a to Československá pojišťovna jako národní podnik. Pojišťovnictví tím ztrácelo svůj původní účel.
Pojištění odpovědnosti v současnosti
Obecně platí zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 S, který nezmiňuje specificky pojištění odpovědnosti, dočtete se zde spíše obecně o pojištění a pojišťovnách. Odpovědnost za škodu totiž spadá pod občanský zákoník, v pracovně-právních vztazích pak podléhá pracovnímu zákoníku.
Další typy pojištění odpovědnosti
Kromě základního občanského nebo profesního pojištění odpovědnosti existují také další typy pojistných odpovědností. Mezi ně patří:
- Pojištění odpovědnosti za výrobek
- Pojištění odpovědnosti z přepravních smluv
- Pojištění odpovědnosti za škodu na věcech vnesených
- Pojištění odpovědnosti za škody z provozu nemovitosti