Tipy jak udržet své oči fit

Zdravé klouby, zdravé cévy a tepny či zdravý žaludek – to všechno jsou věci, na které jsme si již zvykli dávat ve svém životě pozor a starat se o ně.
10. 10. 2016

Sdílet

Seriál: Zdravé oči

 

Co však zdravé oči? Náš nejdůležitější smyslový orgán mnohdy bereme jako samozřejmost, a tak podceňujeme řadu rizik a nebezpečí, která mohou velmi snadno zasáhnout naše životy. Přečtěte si těchto několik jednoduchých tipů, kterými můžete přispět k lepšímu zdraví vašich očí, a tak předejít vzniku různých onemocnění.

1) Zdravá strava

Správná strava je to nejlepší, co můžete udělat pro své zdraví. A oči nejsou výjimkou – strava bohatá na lutein, zeaxantin, vitamíny C a E, zinek, mastné kyseliny omega 3 a omega 6 může působit jako vynikající prevence řady očních onemocnění (mimojiné i makulární degenerace). Tyto látky můžete najít i ve speciálních doplňcích stravy.

Článek je připraven ve spolupráci s MUDr. Pavlem Němcem, specialistou na vitreoretinalní problematiku, rohovkovou a kataraktovou mikrochirurgii Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Zajímá vás, jak správně pečovat o své oči? Můžete si zdarma stáhnout publikaci „Zaostřeno na zdravý zrak“ – více ZDE >>

2) Cvičení

Hodiny zírání do monitoru počítače či do televize rozhodně vašemu zraku neprospívají, pokud se tomu již například z pracovních důvodů nejste schopni vyhnout, tak alespoň zařaďte do své každodenní rutiny pár jednoduchých a rychlých očních cviků (třeba tzv. oční gymnastiku). Pokud vás často trápí podrážděné oči, brzy poznáte výraznou změnu k lepšímu.

3) Preventivní prohlídka u očního lékaře

K očnímu lékaři jsme zvyklí zpravidla chodit až v okamžiku, kdy cítíme, že je něco špatně. To však není ten správný přístup, oční lékař by měl být stejně jako zubní lékař – ten, ke kterému chodíme pravidelně na preventivní kontroly a máme tak úplnou jistotu, že vše je tak, jak má být.

Pokud nejste ve vyšším věku, tak kontrola jednou do roka úplně postačí. Pomoci vám může také jednoduché samovyšetření – například pomocí tzv. Amslerovy mřížky, která je volně dostupná na internetu, si můžete jednoduše ověřit, zda vám nehrozí riziko vzniku již zmíněné makulární degenerace.

4) Ochrana

Zrak je vhodné chránit při každé činnosti, která potenciálně může ohrozit vaše oči (při sportu i při práci). Například při jízdě na kole či při plavání by brýle rozhodně neměly ve vaší výbavě chybět. V prvním případě zabrání vniku nežádoucích cizích těles, v tom druhém zase ochrání před chlórem ve vodě.

Při určitých druzích manuální práce speciální ochranné brýle zabrání poškození silným zářením, které je například jednou z příčin vzniku velmi závažného očního onemocnění jménem makulární degenerace.

Ze stejného důvodu je vhodné nosit i sluneční brýle, pokud sluníčko v létě či v zimě na horách opravdu pořádně žhne – vaše oči vám poděkují. Vyhýbat byste se také měli zejména prašnému prostředí, zakouřenému prostředí či místům, kde můžete narazit na škodlivé chemické výpary.

Seriál: Zdravé oči
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).