Tradiční čínská medicína ví, jak se zbavit zimní únavy a stresu

 Autor: Unsplash.com
Zima je obdobím, během kterého padá na řadu lidí únava a deprese. Chybí totiž nejen dostatek světla a tepla.
1. 12. 2022

Sdílet

Co člověku přináší zima? Zejména neustálou únavu

Zimní únava trápí nejednoho člověka. Po létu, které bylo plné aktivit, přichází temné zimní měsíce a s nimi nedostatek světla a únava. Kvůli vysokým nárokům má člověk tendence být neustále výkonný a fungovat celý rok stejně.

Tím, jak se mění příroda v ročních obdobích, by se měl inspirovat také člověk. V létě je příroda plná života, na podzim odevzdává plodiny, v zimě odpočívá, aby mohla na jaře zase bujet. Člověk se ovšem snaží jet na plné obrátky i v zimě, kdy by měl správně zpomalit, poslouchat své tělo a dopřát mu odpočinek.

Staří Číňané věřili, že bychom měli žít v harmonii s přirozenými cykly. Chlad a zima nutí člověka zpomalit. V této době lidé přemýšlejí o svém zdraví, ale také o tom, jak doplňovat energii a šetřit svoji sílu.

Kvůli rychlému tempu však jen málokdo respektuje nastavení přírody. V zimě pracujeme stejně usilovně jako v létě. Jenže zima člověku nedodává takovou energii jako letní či jarní období. Proto se v zimě člověk překonává a nerespektuje volání svého těla. Kvůli tomu se dostaví únava, vyčerpání a chmurné myšlenky. Pokud se dlouhodobě přepínáte, snižujete svoji imunitu a jste náchylnější k celé řadě onemocnění. Dlouhodobý stres se pak může projevit v podobě psychosomatických onemocnění.

Jak na zimu pohlíží tradiční čínská medicína?

Podle tradiční čínské medicíny je zima v přírodě jinový prvek. Je neaktivní, studená a vlhká. Člověk v této roční době zůstává introspektivní, je ponořený sám v sobě. Měl by být klidný a shromažďovat síly na jaro.

Zima se podle TČM pojí s elementem vody a z hlediska orgánů s ledvinami. Chuť zimy je slaná a její emocí je strach. Podle východní medicíny jsou ledviny zdrojem veškeré energie Qi, která vám proudí v těle.

Funkce ledvin:

  • ukládají zásobu energie Qi, která se používá v krizových situacích a při léčení nemocí, pomáhá také onemocněním předcházet,
  • řídí termoregulace ohřevu a chlazení v těle,
  • ovlivňují zdravotní stav a délku života atd.

V ledvinách proudí životní energie Qi.

Autor: Unsplash.com

Jak se probrat z únavy a překonat stres?

Abyste zimu přečkali ve zdraví, bez neustálé únavy a bez stresu, je potřeba ve svém těle udržovat rovnováhu mezi jinem a jangem. Přizpůsobte zimnímu období jídelníček, ale také pohybové aktivity.

Zimní jídelníček

V zimě byste se měli vyhýbat syrovým potravinám, protože mají tendenci ochlazovat trávení. Trávení se tím zpomaluje a v těle vytváří nechtěnou vlhkost. Tradiční čínská medicína radí, abyste v zimě konzumovali termodynamicky teplé druhy potravin. Jde o:

  • polévky a dušená masa,
  • kořenovou zeleninu, sirupy, houby,
  • jablka, hrušky, a to i v sušené formě jako křížaly,
  • fazole,
  • miso a mořské řasy,
  • česnek, skořici, zázvor, kardamom, muškátový oříšek,
  • ořechy, zejména vlašské.

Během zimních měsíců byste měli přijímat tuky s vysokým obsahem bílkovin. Doporučují se jíst vydatné a teplé polévky, celá zrna nebo pražené ořechy, které ohřívají střed těla.

Pitný režim

Ruku v ruce s jídelníčkem jde i pitný režim. Ostatně dodržování pitného režimu vás ochrání před únavou a ospalostí. Příčina únavy může někdy být právě v nedostatečném množství tekutin.

I když se v zimě tolik nepotíte, vaše tělo vodu potřebuje. Pokud jí má nedostatek, může se na těle během topné sezony objevit suchá kůže, ale také popraskané rty nebo trhlinky na konečcích prstů. Vzhledem k tomu, že se v zimě budují kosti, doporučuje se pít co nejvíce minerálů. Optimální množství tekutin je 1,5 l za den. Nadměrné pití oslabuje jang ledvin.

Příjem tekutin má své náležitosti. Neměli byste pít během jídla, ale před jídlem a zhruba půl hodiny po jídle. Tekutiny totiž ředí trávicí šťávy, takže se hůř tráví. V zimě nepijte studené tekutiny a už vůbec ne s ledem. Ideální je voda pokojové teploty a samozřejmě čaje. Sáhněte po zázvoru, skořici, pomeranči, citrónu a medu.

Vyhněte se nápojům s velkým množstvím cukrů, kofeinovým nápojům a alkoholu. Pokud své tělo zásobujete cukry a kofeiny, můžete nabýt dojmu, že je to cesta, jak se zbavit únavy. Ve skutečnosti však zjistíte, že jakmile stimulační látka vyprchá, cítíte se ještě unaveněji.

V zimě pijte teplé čaje.

Autor: Unsplash.com

Pohybové aktivity

Možná, že je pohyb tím posledním, čemu byste se v zimě chtěli věnovat. Jenže pohyb je zdrojem hormonu štěstí, serotoninu. Proto byste měli překonat únavu a pustit se do sportování. Nemusíte běhat maratony nebo cvičit na workoutovém hřišti. Bohatě postačí pravidelné procházky v tempu, jóga nebo správné dýchání.

Pravidelný pohyb vám dodá energii, přispívá ke kvalitnějšímu spánku a díky vylučování škodlivých látek z těla zvyšuje imunitu. Můžete jím také bojovat proti stresu.

Doplňky proti stresu, únavě a na zvýšení imunity

Svoji celkovou pohodu v zimních měsících můžete ovlivnit nejen správným jídelníčkem a pohybovými aktivitami, ale také doplňky stravy, které podpoří, abyste se cítili perfektně a odolávali nástrahám nemocí.

Cordyceps – housenice čínská

Jde o medicinální houbu, která patří mezi nejsilnější dobíječe energie. Dokáže stimulovat imunitu i odolnost. Ochrání vás proti bakteriím, virům i parazitům. Působí však také na stres. Podporuje ledviny a jejich esenci, která je základní silou lidského života. Housenice čínská se používá pro boj s chronickým únavovým syndromem. Své uplatnění najde také při unavení a vyčerpání.

Reishi – lesklokorka lesklá

Reishi je jednou z nejcennějších hub tradiční čínské medicíny. Její název se překládá jako „božská houba nesmrtelnosti“. Má skvělý stimulační účinek na imunitní systém, ale pomůže také s únavovými stavy, s chronickým únavovým syndromem a zpomaluje stárnutí. Vzhledem k tomu, že houba dokáže harmonizovat a zklidňovat duši, pomáhá i při úzkostech, lehkých depresích nebo s psychickými problémy.

Hericium – korálovec ježatý

V angličtině se této houbě přezdívá „lví hříva“. Používá se především u různých trávicích problémů. Dokáže harmonizovat žaludek a trávení. Poradí si také s neurobiologickými problémy, podporuje paměť a soustředění. Hericium se užívá také při stresových zátěžích, které doprovází vnitřní neklid, tlak na hrudi nebo kolem žaludku, podrážděnost nebo deprese.

Další tipy, jak vyzrát na zimní únavu a špatnou náladu

Abyste si i v zimě zachovali pozitivní myšlení, můžete vyzkoušet i následující doporučení.

  • Relaxujte – zapomeňte na slovo „musím“ a využijte zimu k relaxaci a regeneraci. Najděte si čas na meditaci, která může pomoci proti stresu, potkávejte se s přáteli a rodinou a dovolte si přibrzdit.
  • Dopřejte si kvalitní spánek – dodržujte spací rytmus. Choďte spát a vstávejte zhruba ve stejnou dobu. Do postele uléhejte před půlnoci a dbejte na to, abyste spali 7 až 8 hodin.
  • Aromaterapie – od chmurných myšlenek a únavy vám může pomoci aromaterapie. Pro zimní měsíce je nejvhodnější vůně sladkého pomeranče, skořice, citronu, bergamotu nebo rozmarýnu.

Poslechněte přírodu a přes zimu zpomalte. Udělejte si čas na sebe a své blízké.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).