Zima je tu a chřipková sezóna pomalu klepe na dveře. Sychravé počasí a pokles teplot oslabuje naši imunitu, která je pak náchylnější na nachlazení, rýmu a virózy. Pro prevenci před onemocněním se však nemusíte hned hnát do lékárny – často stačí šálek bylinkového čaje. Sepsali jsme pro vás ty nejlepší, které si snadno uvaříte doma.
Šípkový čaj posílí imunitu i pročistí močové cesty
Šípky jsou nedílnou součástí lidového léčitelství už od 11. století. Tyto plody šípkové růže jsou totiž plné vitamínu C a antioxidantů a čaj z nich podpoří imunitu, pomáhá s léčbou kožních neduhů, chronickou bolestí, poruchami trávení, vysokým cholesterolem i krevním tlakem.
Jak na něj?
Pokud jste si nasbírali čerstvé šípky, nejprve je řádně usušte a následně rozemelte nebo rozmixujte. Dvě čajové lžičky zalijte litrem vody, která nemá více než 50 °C, aby nedošlo ke ztrátě vitamínu C. Nechte louhovat přes noc, poté sceďte a popíjejte. Nezapomeňte dodržet optimální dávku, kterou jsou tři šálky čaje denně.
Když nejsou po ruce šípky, zkuste doplňky stravy
Pokud jste zrovna ve spěchu nebo není doma nic, z čeho si uvařit bylinný čaj, není na škodu mít po ruce doplňky stravy, které obsahují látky pro posílení imunity a podporu obranyschopnosti. Mezi ně patří oblíbené pastilky Tantum Natura, které kromě vitamínu C obsahují i propolis a zinek. Kombinace těchto látek vytváří na sliznici krku a úst obranný štít, který uleví při škrábání, suchosti, dráždění a ztrátě hlasu, ať už jste doma nebo na cestách.
Rakytníkový čaj je vitamínová bomba
Rakytník není jen okrasný keř, ale také oblíbený „léčitel” – v čínské medicíně se používal už od roku 770. Jediná jeho kulička totiž pokryje denní dávku vitamínu C, obsahuje také vitamíny A, B, C, D, E, železo a beta karoten. Babské rady říkají, že ulevuje od zažívacích potíží, tlumí revma, posiluje imunitu a pozitivně působí na ledviny, játra a kardiovaskulární systém.
Jak si z něj připravit čaj?
Usušené plody vařte ve vodě po dobu 5 minut. Následně je sceďte a čaj pijte ideálně vlažný. Pokud budete chtít, můžete jej dochutit medem nebo cukrem.
Heřmánek pomáhá při virózách, zánětech i omrzlinách
Heřmánkový čaj má spoustu využití. Jeho popíjení je oblíbenou prevencí v sezóně viróz, inhalace uleví od rýmy a obklady pomáhají léčit omrzliny, pohmožděniny, bolestivé a nepříjemné prasklinky na kůži a v létě i bodnutí hmyzem.
Jak jej připravit?
Jednu lžičku heřmánku přelijte 0,2 l vroucí vody a nechte 10 až 15 minut odstát. Po vylouhování nálev sceďte. Pijte nálev ještě teplý, nejlépe po jídle.
Mátový čaj zmírní zažívací potíže
Typické aroma máty zná snad každý. Tato vytrvalá bylinka, která pochází z Anglie, roste snad za každým druhým oknem v květináči a pomáhá léčit hned několik neduhů. Zlepšuje žaludeční potíže, upravuje funkci střev, prospívá při problémech s nadýmáním, zastavuje zvracení a zlepšuje chuť k jídlu. Inhalací jejího odvaru si ulevíte od rýmy, kašle a bolestí hlavy a díky popíjení šálku večer snadněji usnete.
Uvařit mátový čaj je snadné:
Lístky máty otrhejte a omyjte pod tekoucí vodou. V konvici je přelijte dvěma litry vroucí vody, konvici zakryjte a nechte čtvrt hodiny odstát. Nápoj i s mátovými lístky nalijte do sklenic a popíjejte.
Kopřivový čaj je nečekaný pomocník při řadě onemocnění
Kopřiva je už od pradávna součástí léčitelství. Je totiž bohatá na A, B6, C1, B2 a minerály, jako je vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík. Zmírňuje bolest kloubů, má protizánětlivé účinky při ekzému a kožních vyrážkách, snižuje krvácení a vysoký tlak, pomáhá při revmatismu a chudokrevnosti.
Jak na kopřivový čaj?
Dva hrnky natrhaných špiček mladých kopřiv přelijete vroucí vodou a necháte louhovat jen 20 až 25 vteřin. Pokud máte doma už sušenou a nadrcenou kopřivu, dvě čajové lžičky zalijte 250 ml vody o teplotě 95 °C a nechte 15 minut louhovat, poté sceďte.
Pamatujte, že ani s bylinkami se to nemá přehánět bylinkové čaje střídejte a užívejte s mírou. Nastávající a kojící maminky, podobně jako lidé, kteří dlouhodobě užívají léky, by se měli o konkrétních bylinkách poradit v lékárně.