Na vině je špatná zubní hygiena
Zánět dásní způsobuje hromadění zubního plaku na tkáních obklopujících zuby. Pokud plak mechanickým čištěním pravidelně neodstraňujete, bakterie mohou dásně dráždit. Kromě špatné dentální hygieny patří mezi další rizikové faktory také:
- kouření,
- onemocnění cukrovkou,
- dlouhodobý stres,
- častá konzumace sladkého jídla a pití,
- hormonální změny.
Jak zánět dásní poznat?
Typickými projevy jsou zarudlé dásně, které jsou citlivé a snadno krvácí. Setkat se můžete také s otokem a postupným odhalováním zubních krčků. K zubnímu lékaři se urychleně objednejte ve chvíli, kdy dásně:
- otékají,
- jsou rudé a zanícené,
- často při čištění krvácí,
- jsou měkké,
- ustupují a dochází k odhalování zubních krčků.
Někdy se zánět bolestí ani jinými viditelnými příznaky projevit nemusí, typicky se tak děje u silných kuřáků. Pokud ho ale necháte neléčený,může se vyvinout v parodontózu, která ve většině případů končí ztrátou zubů. Z toho důvodu je důležité nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky.
Rizikovým obdobím je těhotenství
V tomto období je zánět dásní v důsledku hormonálních změn velmi běžný. Potíže se mohou objevit už na začátku těhotenství. Určitě je ale neberte na lehkou váhu. Přítomnost zánětu v těle může mít vliv na hmotnost dítěte, zvyšuje také riziko předčasného porodu.
Zánětem dásní mohou trpět i děti
Zánět dásní se nevyhýbá ani dětem. Rizikové je především období puberty. Dohlédněte proto na to, abyčištění zubů a péči o dásně nezanedbávaly.
Pomoct může včasná léčba
Pokud se vám podaří zachytit zánět dásní včas, můžete jej úplně vyléčit. Základem úspěchu je důsledná ústní hygiena. Používejte kartáček s měkkými vlákny, spíše menší, aby se dostal i do hůře dostupných míst. Zuby čistěte od dásně směrem k zubu. Používejte jemné krouživé pohyby a příliš netlačte. Vodorovnými pohyby čistěte pouze kousací plošky.
Nezapomínejte ani na mezizubní prostory, které je třeba čistit každý den, ideálně večer před spaním. Použít k tomu můžete mezizubní kartáčky a nitě, případně ústní sprchu. Ta vytváří tenký pulzující proud vody pod vysokým tlakem a dásně dráždí ze všech dostupných variant nejméně.
Na závěr použijte ústní vodu nebo kloktadloobsahující látky zmírňující zánět dásní. Pomoct může například kloktadlo Tantum Verde, které kromě protizánětlivého účinku vyniká tím, že zmírňuje otok a ulevuje od bolesti. Ústa jím můžete vyplachovat až šestkrát denně, a to po dobu nejméně půl minuty.
Pokud je zánět opravdu nepříjemný, vezměte si léky proti bolesti, v závažnějších případech může lékař předepsat antibiotika.
Zánět dásní a cukrovka
Obzvlášť opatrní by měli být pacienti s diabetem, u kterých se parodontóza vyskytuje téměř čtyřikrát častěji než ve zbytku populace. Na vině je pomalejší hojení ranek, které v souvislosti se zánětem vznikají.
Nejdůležitější je prevence
Prevencí vzniku dásní je pravidelná a správnou technikou prováděná ústní hygiena. Jak se o zuby starat, vám nejlépe poradí dentální hygienista. Ten vám doporučí i nejvhodnější pomůcky, speciální sondou změří velikost mezizubních prostorů, navrhne odpovídající velikost mezizubních kartáčků, případně doporučí vhodné výplachy. Nezapomínejte na pravidelné šestiměsíční kontroly, jak na dentální hygieně, tak u svého zubního lékaře.
Důležitou roli hraje hraje také životní styl. Riziko zánětu dásní podstatně snížíte, pokud přestanete kouřit a vyřadíte z jídelníčku jednoduché cukry a slazené nápoje.
Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.