Hlavní navigace

Zánět spojivek u dětí: jak si s ním hravě poradit?

 Autor: Prostock-studio / Shutterstock.com
Zánět spojivek, neboli konjunktivitida, je velmi nepříjemné oční onemocnění. Vyskytuje se jak u dospělých, tak i u dětí. Jaké jsou jeho nejčastější spouštěče, jak se projevuje a jak si s ním hravě poradit?
7. 4. 2023

Sdílet

Příznaky zánětu spojivek u dětí

Zánět spojivek postihuje spojivku, což je průsvitná blanka v lidském oku, která se nachází na jeho povrchu a pokrývá vnitřní stranu očních víček. Spojivka si své jméno vysloužila díky své hlavní funkci, která spočívá v tom, že spojuje víčko a oční bulvu. Jakmile ovšem dojde k jejímu zanícení, je možné pozorovat některé z následujících příznaků:

  • zarudlé oči,
  • podlité oči,
  • napuchlé oči,
  • pálení a svědění,
  • nadměrné slzení,
  • otoky očí,
  • zamlžené vidění,
  • zvýšenou citlivost na světlo.

Příznaky se liší podle toho, co zánět spojivek způsobilo.

Typy zánětu spojivek u dětí

Zánět spojivek u dětí může být:

  1. virový,
  2. bakteriální,
  3. novorozenecký.

Virový zánět spojivek

Virový zánět spojivek patří k nejvíce nakažlivému typu – dokáže se rychle šířit v dětském kolektivu. Na počátku virové konjunktivitidy může být obyčejná rýma. Virový zánět spojivek je doprovázen nadměrným slzením, někdy se mohou vyskytnout i otoky v místech lymfatických uzlin, v oblasti uší a čelisti. Tento typ do dvou týdnů zpravidla sám vymizí.

Bakteriální zánět spojivek

Bakteriální zánět spojivek způsobuje bakteriální infekce. K jeho léčbě se používají antibiotika, která dítěti předepíše lékař a určí i vhodné dávkování.

Autor: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Novorozenecký zánět spojivek

Speciálním typem zánětu spojivek je ten novorozenecký. Vyskytuje se pouze u novorozenců, kteří byli těsně po narození vystaveni infekci z porodních cest. Aby se výskytu novorozenecké konjunktivitidy předcházelo, jsou do očí narozených dětí kapány speciální antibakteriální prostředky, případně jsou oči proplachovány fyziologickými roztoky.

Jak předcházet zánětu spojivek u dětí

Aby se zánět spojivek neobjevil, a to jak u dospělých, tak u dětí, je rozhodně moudré mu předcházet. Jak?

  • Důsledným mytím rukou.
  • Pravidelnou výměnou povlaků na polštáře.
  • Každodenním mytím očí.

Přestože u dětí může být obtížné zabránit tomu, aby si mnuly oči, naučte je, že než si do očí sáhnou, musí si pečlivě umýt ruce, ideálně antibakteriálním mýdlem. Rovněž jim vysvětlete, že není vhodné, aby si od svých kamarádů půjčovaly brýle nebo si v mateřské školy vyměňovaly polštáře na spaní. Čím více spouštěčů eliminujete, tím menší bude riziko vzniku zánětu. Zánět spojivek není pro děti rozhodně příjemný a snášejí ho mnohem hůře než dospělí. Proto se mu snažte předcházet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).