Zdravé srdce nadevše. Krevní tlak a EKG můžete měřit přes hodinky!

Sledováním důležitých informací o vlastním zdravotním stavu pomůžete předejít závažným onemocněním.
26. 4. 2021

Sdílet

Podle odhadů trpí zhruba 33,5 milionu lidí po celém světě fibrilací síní, což je běžná forma poruchy srdečního rytmu. Fibrilace síní je častou příčinou srdečních problémů, k nimž patří krevní sraženiny, srdeční selhání či infarkt. Vysoký krevní tlak zase bývá obvyklým projevem onemocnění mozku, ledvin či srdce. V případě zanedbání může vést k srdečnímu selhání či jiným kardiovaskulárním problémům. 

Zdraví je potřeba si pravidelně hlídat, chodit na všechny preventivní a doporučené prohlídky lékařem, a v mezičase se sledovat sám. Nejnovější technologie nabízí možnost snadno a kdekoli měřit důležité zdravotní údaje jako EKG a krevní tlak přímo na ruce v chytrých hodinkách. 

Elektrická aktivita vašeho srdce

Každý pravděpodobně známe EKG neboli elektrokardiogram. Jedná se o záznam elektrické srdeční aktivity, který zaznamenává zařízení velikosti krabice od bot s mnoha kabely. V dnešní době dokážou výrobci technologií vměstnat senzory pro měření EKG i do chytrých hodinek. Nutno podotknout, že záznam není tak detailní jako z přístroje u lékaře, ale pro informaci, zda má člověk pravidelný (sinusový) rytmus či fibrilací síní poslouží skvěle. Měření trvá přibližně 30 vteřin a jediné co musíte udělat je být v klidu, mít hodinky pevně zapnuté na zápěstí a druhou rukou se jemně dotýkat tlačítka na hodinkách. Po dokončení měření vám hodinky EKG zanalyzují a vyhodnotí jej jako pravidelný rytmus či jako fibrilaci. Zároveň vám poskytnou i samotný záznam, který můžete odeslat lékařům ke konzultaci. Zaznamenávat EKG umí například hodinky Galaxy Watch Active2 nebo Galaxy Watch3 od Samsungu, které mají certifikace SÚKL i CE

Pozor na krevní tlak

Kontrola krevního tlaku je důležitá, protože hodnoty mimo normu můžou značit onemocnění ledvin, srdce nebo třeba mozku a dlouhodobě vysoký krevní tlak vám může poškodit tepny. Tlak si můžete měřit i doma pomocí manžetových tonometrů, ale tlak je vhodné měřit si pravidelně i několikrát denně a tonometry nejsou zařízení, která jsou pohodlně přenosná. Pro informativní měření vám dobře poslouží certifikované chytré hodinky. Ty před prvním měřením zkalibrujete pomocí tonometru a pak si můžete krevní tlak změřit naprosto kdekoliv a kdykoliv. Funkci měření tlaku mají jako jedny z mála hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 a Galaxy Watch3.

Chytré hodinky toho zvládnou mnohem víc

Označení „chytré“ nenosí hodinky nadarmo. Chytré hodinky či smart watch umí to, co umí váš chytrý telefon. Můžete z nich volat, psát zprávy, číst kalendář. Mají i senzory GPS a dokážou tak sledovat polohu hodinek, jsou vybaveny i senzorem pohybu a dokážou detekovat pád a automaticky zavolat pomoc. Kromě výše zmíněného, dokážou hodinky měřit i srdeční tep, míru okysličení krve (saturace krve O2), kvalitu a délku spánku, stres a samozřejmě i pohybovou aktivitu a spálené kalorie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).