Antikoncepční náplast

Sdílet

Hormonální antikoncepce má nesporné výhody pro svou spolehlivost, ale také pozitivní účinky na zdraví žen. Jenže je tu jedna velká nevýhoda, vyžaduje kázeň ze strany uživatelek a v tom je mnohdy problém. Postupně tak na trh přicházejí nové a nové metody, které zjednodušují užívání hormonální antikoncepce, a jednou z nich je antikoncepční náplast.

Rodina-vztahy-antikoncepce-náplastPrincip

Antikoncepční náplast funguje na stejném principu jako kombinovaná hormonální antikoncepce, pouze je u ní odlišný způsob užívání. Hormony tak neputují do organismu žaludkem, ale skrze kůži. Jednou týdně si žena na kůži nalepí náplast tělové barvy a z ní se uvolňují hormony, které mimo jiné ovlivňují děložní sliznici, blokují ovulaci a zahušťují děložní hlen.

Spolehlivost

Jedná se o velmi spolehlivou metodu antikoncepce. Její spolehlivost je vyšší oproti pilulkám hormonální antikoncepce, protože se vyměňuje pouze jednou týdně. Navíc účinek náplasti přetrvává ještě 48 hodin po odlepení náplasti, což ovšem není důvodem k tomu, aby nebyl dodržován týdenní interval mezi výměnou.

Pro koho je vhodná

Jedná se o vhodnou metodu pro ženy od 18 do 45 let, u kterých není kontraindikace užívání hormonální antikoncepce. Hodí se pro ženy, které chtějí mít spolehlivou antikoncepci, ale jsou zapomnětlivé.

Pro koho je nevhodná

Opět jako u všech metod hormonální antikoncepce platí, že nechrání před pohlavními chorobami, proto je v případě styku s rizikovým partnerem potřeba použít kondom. Není vhodná pro ženy, které nesmění užívat hormonální antikoncepci, tedy mají problémy s vysokým tlakem, oběhovým systémem a jsou silné kuřačky. Tato metoda je problematická u žen s hmotností nad 90 kg, protože u nich nedochází k dostatečnému vstřebání účinných látek.

Finanční náročnost

Měsíční dávka stojí zhruba 300 až 400 Kč.

Zdravotní rizika

Rizika jsou stejná jako u jiných metod hormonální antikoncepce. Tedy zvyšuje se riziko žilní trombózy, avšak nikoliv výrazně. Mohou se vyskytnou vedlejší účinky jako špinění, bolesti hlavy, deprese, snížení libida, vyrážka, akné, bolesti břicha atd.

Zdravotní přínosy

Každá žena reaguje na hormonální antikoncepci jinak, a tak jedné může tato metoda maximálně vyhovovat, a naopak druhé způsobovat nemalé komplikace. O jejím používání se proto poraďte s lékařem.

Vyjádření lékaře

Během první tří měsíců užívání se může vyskytnout nepravidelné krvácení, špinění, bolesti prsou a břicha, pokud samovolně nezmizí, kontaktujte svého lékaře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).